Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Klub ROXY bude hostit tuzemskou premiéru Damiena Rice!

A to už v červenci!
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Damien Rice Live
úterý 10. července 2012 21:00
(konec +- středa 11. července 2012 04:00)
Roxy
Praha (CZ)
V úterý 10. července si v pražském klubu ROXY odbude svou tuzemskou premiéru irský folk-rockový písničkář Damien Rice. Osmatřicetiletý muzikant, jehož tvorba je srovnávána s takovými jmény jako Jeff Buckley nebo David Gray, se v Praze představí v exkluzivním sólo setu pouze s kytarou a pianem. Koncert Damiena Rice, který získal celosvětový věhlas deskami O a 9, bude k sezení a tedy s omezenou kapacitou! Vstupenky v ceně 550 czk + poplatky jsou v prodeji od pátku 4. 5. v sítích Ticketpro a Ticketportal.

Rodák z městečka Kildare začínal s muzikou pod pseudonymem Dodima Rice v roce 1991 v rockové kapele Juniper. Pětičlenná parta si sice na neúspěch nemohla stěžovat, nicméně neustálé tvůrčí kompromisy vyžadované labelem Polygram Damiena znechutili natolik, že Juniper v roce 1998 opustil a rozhodl se odpočinout si od showbyznysu a odstěhoval se do italského Toskánska, kde se nějakou dobu živil farmařením.

Naštěstí mu to ale moc dlouho nevydrželo a místo farmaření se rozhodl cestovat po světě a vydělávat si na živobytí hraním na ulici. Po návratu do rodného Irska si vypůjčil peníze a nahrál své první demo, které poslal svému bratranci Davidu Arnoldovi (spolupracoval mj. s Björk). Tomu se Damienova tvorba natolik líbila, že mu poskytl finance na natočení nahrání debutového alba.

První vlaštovkou byl v roce 2001 singl The Blower"s Daughter, který se posléze stal obrovským hitem díky americkému filmu Na dotek (Closer, 2004) s Jude Lowem, Cliwe Owenem, Natalií Potman a Julií Roberts. Úspěch tohoto singlu značnou měrou přispěl také k vřelému přijetí Damienova debutu O (2002), na němž se krom dalších muzikantů podílela svými nezaměnitelnými vokály také Damienova dlouholetá spolupracovnice Lisa Hannigan.

Nejenže byl debut vysoce ceněn odbornou kritikou a Rice za něj získal v roce 2003 prestižní americkou cenu Shortlist Music Prize. Damienova hudba, v níž hrají prim silné emoce prodchnuté tesknou folkovou romantikou, bodovala i u řadových posluchačů, na čemž měl jistě svůj podíl i fakt, že krom snímku Na dotek zazněly jeho písně také ve filmech Vysvobození (I am David, 2003), V dobré společnosti (In Good Company, 2004) nebo v seriálech Dr. House, Ztraceni, Alias a Chirurgové.

Čtyři roky po debutu, který vynesl Riceovi přes 4 miliony prodaných kopiíí a např. v Irsku byl 10krát a v Británii 3krát platinový, vydal Damien své druhé řadové album 9, s nímž se představil na koncertních pódiích po celém světě včetně takových prestižních festivalů jako jsou Glastonbury nebo T in the Park.

"Damien Rice dokáže v pravou chvíli otevřít okno vkusným elektronickým pasážím, stejně jako ho umí rychle zavřít zařazením symfonického orchestru nebo svojí brnkačkou na kytaru. Na jeho okno do desky "9" občas horkým dechem dýchne Lisa Hannigan a sám Damien do čmouhy ze sraženého dechu už sám dokáže vmalovat potřebné emotivní obrazce a vtisknout jim důležitou tvář, ani ne tak smutnosti, jako spíš určité nostalgie. Pořád to umí. A přes tohle okno se dívá pořád moc hezky," napsal o albu například Tomáš Tenkrát v makrorecenzi Musicserveru.

Ač od roku 2007, kdy vyšel Riceovi společný živák se jeho nyní již bývalou spolupracovnicí Lisou Hannigan Live From The Union Chapel, tento ceněný kytarista, klavírista a zpěvák nevydal žádné další studiové album, neznamená to, že by muziku pověsil na hřebík.

Místo alb nyní vydává singly, které se vycházejí v rámci na různých charitativních projektů či kompilací. Za zmínku stojí například jeho participace na albu Songs for Tibet: The Art of Peace (2008), kam přispěl songem Making Noise nebo píseň Lonely Soldier, kterou v roce 2010 složil pro americký Enough Project bojující za ženská práva v africkém Kongu.

Úplně nejaktuálnější pak je Damienův cover slavné skladby One, jímž přispěl na loňskou tribute kompilaci AHK-toong BAY-bi Covered vydanou k 20. výročí alba U2 Achtung Baby, na které se krom Damiena podíleli např. také Patti Smith, Depeche Mode, Nine Inch Nails či Jack White.

Těžko dopředu soudit, co všechno z Damienovi tvorby zazní v rámci jeho české koncertní premiéry 10. července v ROXY. Určitě se ale můžete spolehnout, že vás čeká výjimečný hudební zážitek s komorní atmosférou jako dělanou pro plnohodnotný prožitek z Damienovi hudby.

Klub bude otevřen od 20:00. Vstupenky jsou od pátku 4. 5. v prodeji prostředníctvím sítí Ticketpro a Ticketportal za 550 czk + poplatky.

VIDEO
Damien Rice - The Blower"s Daughter: http://www.youtube.com/watch?v=5YXVMCHG-Nk
Damien Rice - Cannonball: http://www.youtube.com/watch?v=3yqM--IMkX4

WEB
Damien Rice: http://www.damienrice.com/
FB Event: http://www.facebook.com/events/379020705476907/
ROXY: http://roxy.cz/
Missquire
(Michaela Chovancová)
neděle 6. 5. 2012 08:00
Chovancová, Michaela. 2012. Klub ROXY bude hostit tuzemskou premiéru Damiena Rice!. Vychytané.cz. [Online] 6. 5. 2012. [Citace: 8. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=5524. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Klub-ROXY-bude-hostit-tuzemskou-premieru-Damiena-Rice!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.134s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.238.72.180
Serverový čas: čtvrtek 8. prosince 2022 04:00