Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

FAITH NO MORE vedeni „šíleným géniem“ Mikem Pattonem na RfP

Je to tak, hlavními taháky letošního Rock for People se stávají Faith No More!
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Rock for People
úterý 3. července 2012 21:00
(konec +- středa 4. července 2012 04:00)
Festival Park / Letiště
Hradec Králové (CZ)
Ačkoliv mnozí fanoušci již mají za headlinery letošního festivalu Rock for People The Prodigy, zběsilého Skrillexe nebo kytarové Franz Ferdinand, libido všech rockerů uspokojí až nové jméno na line-upu – FAITH NO MORE. Doprostřed hradeckého Festivalparku přivede tuto ostřílenou kavalerii její generál Mike Patton, tento „šílený génius nebo geniální šílenec“, jak bývá pro své výstřelky na hranici ratia zhusta častován novináři i fanoušky. Původem sanfranciská kapela patří k úhelným kamenům alternativního rocku, který přečuhuje i do škatulek crossoveru nebo funk metalu.

Ať tak či onak, stěží najít člověka s aspoň latentním zájmem o muziku, který by o Faith No More neslyšel: jejich divokým experimentům koketujícím s metalem i hymnickým rockem, jenž si nezadal se smysluplným popem, se nešlo vyhnout – a vlastně to platí od 80. let až dodnes. Neboť jejich hity jako Epic, Midlife Crisis, Everythings Ruined, King For A Day, Ashes To Ashes nebo Digging The Grave z rádiového éteru ani TV vysílání nikdy nezmizely…„Byla to právě skladba Epic, kterou jsem slyšel od Faith No More poprvé. A šlo o zásah na ´první dobrou´, podobně jako později System Of A Down,“ vzpomíná Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People. Parta kolem Mike Pattona stihla vystoupit v České republice pár měsíců před tím, než se v roce 1998 rozpadla. Na RfP se Patton přesto objevil – psal se rok 2001, kdy ještě do Českého Brodu přijel se svým projektem Fantomas. „Sešly se tisíce fanoušků FNM, které Fantomas obšťastnili neprodyšnou hlukovou clonou, vazbami kytar a hudební destrukcí. Vybavuji si scénu, kdy jeden punker tloukl hlavou o zábradlí a zoufale křičel, aby Patton zahrál aspoň jednu melodickou písničku. Frontman ale vše nesl na pódiu i v zákulisí statečně a rozdával úsměvy na všechny strany,“ dodává Michal Thomes.

Jisté je minimálně to, že na letošním Rock for People bude Patton obklopen početnější ochrankou. S věkem se totiž vydává stále častěji mezi publikum a vůbec rád připravuje pořadatelům zajímavá překvapení. Vyjma toho, že na živých vystoupeních dávají Faith No More velký prostor svým nejslavnějším písním.

Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce dubna za cenu 1 500 Kč v prodeji výhradně na portálu www.ticketsforpeople.cz, k 1. květnu cena povyskočí na 1 600 Kč. Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která je pod značkou t-music generálním partnerem festivalu, platí až do samotného festivalu 15% sleva. Hlavními partnery festivalu jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.

Jediný muž, který může (kromě Davida Bowieho) nosit červený oblek, nikdo to nerozporuje. Jediná opravdová rockstar, která se nezhroutila sama ze sebe (a do sebe). Člověk, jehož skupina dělala v roce 1992 na svém prvním pražském koncertě předkapelu Guns'n'Roses - a mělo to být naopak, protože po jejich vystoupení se strahovský stadion prakticky vylidnil. Do Čech se vracejí Faith No More s famózním frontmanem Mikem Pattonem.

V onom slavném roce 1992 se tato sebranka ze San Francisca do Prahy přesunovala z Berlína, který se nacházel v podobném postrevolučním kvasu. A protože byli chlapci z FNM dobrodruzi, rozhodli se vyzkoušet legendární východoněmecké vozítko ze Zwickau. Na trabanta totiž v zemi imperialisty nenarazíte ani v muzeu rarit. Představte si, jak si rozjetá partička amerických muzikantů, kteří se ve střední Evropě, revoluce nerevoluce, museli cítit přibližně jako v zemi šestého světa, v Berlíně kupuje za pár šupů bakelitové vozítko a vyráží směr Praha. Dojeli o dva dny později. Legendární historka už nepraví, jestli jim nadšení vydrželo až k Cínovci nebo jen za hranici Berlína. Trabanta pak s úlevou opustili a tento klenot pak ještě dlouho parkoval před tehdejší redakcí časopisu Prognosis, kterému poskytli své první tuzemské interview.

Faith No More se dali dohromady přesně před třiceti lety v San Franciscu, přičemž první poločas své existence oficiálně ukončili v roce 1998. O jedenáct let později se k obrovské radosti svých fans dali znovu dohromady s tím, že odehrají ve stejné sestavě jako před rozpadem evropské turné. Po jeho ukončení naštěstí nevyhlásili další konec, jen se na nějakou dobu odmlčeli. A jejich návrat na koncertní pódia i pro letošní sezónu vyvolává až euforické reakce. Však je také proč.

Tři roky po svém založení vydali první desku We Care A Lot. Píseň, která dala albu název, se prakticky ihned stala – s odstupem let bychom řekli globálním - hitem. Rocková halekačka s rapovým frázováním, která i po téměř třiceti letech zní skvěle, byla jedním z prvních setkání rapu, metalu, něčeho jako melodie, a hlubšího významu. Nikoliv náhodou se stala jedním z nejnapodobovanějších soundů desetiletí. Nutno připomenout, že epigonství této jediné skladby Faith No More stačil desítkám jiných kapel k tomu, aby si na něm postavily svou, jakkoli dočasnou, slávu v letech devadesátých.Pak už se k příznivcům valilo jedno album za druhým: 1987 - Introduce Yourself s Faster Disco, 1989 - The Real Thing a The Morning After, 1992 - Angel Dust a těch třináct hitů na jednom CD ani nebudeme jmenovat... Konkrétně tato deska se stala jednou z nejhranějších snad na celém světě a zároveň definitivně odstartovala tu pravou, do dnešních dní trvající FNM mánii. Následovalo album King for a Day.... Fool for a Lifetime z roku 1995, a za dva roky vyšla poslední studiovka (tedy, zatím poslední…), hrdě nazvaná Album of the Year. A na samém vrcholu slávy, po vydání "Alba roku", se kapela důstojně rozloučila s tím, že se každý z členů chce věnovat svým projektům.

Následujících dvanáct let měli fanoušci spoustu času na to, aby si našli nové idoly. Upřímně řečeno, s čistým svědomím nemůžeme jmenovat nikoho, komu by se povedlo FNM nahradit, ačkoli stovky kapel tu ambici měly. Ambice jsou prima, faktem však zůstává, že Faith No More se mohou dokola "opisovat", případně tomu vykrádání říkat "inspirace" nebo "motiv", ale Mike Patton and his boys jsou prostě nenahraditelní. Proto způsobil jejich nečekaný návrat na scénu v roce 2009 takovou rozjařenost. Když se pak v srpnu v rámci svého The Second Coming Tour dostavili i za svými fanoušky do Tesla Areny, čekala na ně hala přeplněná natěšenými lidmi, kteří s přešťastným úsměvem s Mikem odzpívali prakticky celý koncert. Je na čase si tu euforii s FNM zopakovat!
Missquire
(Michaela Chovancová)
pondělí 16. 4. 2012 14:00
Chovancová, Michaela. 2012. FAITH NO MORE vedeni „šíleným géniem“ Mikem Pattonem na RfP. Vychytané.cz. [Online] 16. 4. 2012. [Citace: 11. 12. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=5461. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/FAITH-NO-MORE-vedeni-„silenym-geniem“-Mikem-Pattonem-na-RfP
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.088s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.220.249.141
Serverový čas: pondělí 11. prosince 2023 07:19