Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

300: Bitva u Thermopyl

Sparta - země, kde hrdé a silné ženy rodí hrdé a silné muže. Země zvenčí svázaná starodávnými zákony a zevnitř rvaná na kusy intrikami a zradou. Země, ležící na bedrech krále Leonidase...
Přidat na Facebook
Producenti jeho vizi nevěřili. Byl nucen natáčet za doslova "spartánských" podmínek a použít kulisy z Tróje a Alexandra Velikého. Pracoval pod neustálým dohledem autora komiksové předlohy Franka Millera (Sin City). I přes to všechno se mu podařilo z nudné kapitoly dějepisu stvořit naprosto strhující podívanou. Režisér Zack Snyder natočil něco, co tu opravdu ještě nebylo.

Každodenní dění na spartském dvoře je narušeno příchodem posla, zvěstujícího otroctví a porobení rukou vládce Perské říše a samozvaného boha - krále Xerxese. Leonidas nechce svůj lid a celou Spartu nechat napospas perským hrdlořezům, a rozhodne se Xerxesovo obrovské vojsko zastavit. Po staletí neměnné zákony a s nimi i celý senát jsou však proti němu - do boje za svobodu Sparty tak vytáhne s pouhými třemi stovkami nejlepších válečníků. Ke střetu si zvolí strategické místo - skalní průsmyk, ve kterém bude Peršanům jejich početní převaha k ničemu. Tři stovky tak stanou proti statisícové armádě bojovníků z celého světa.

Neskutečné bojové scény připomínající svou dokonalostí balet se střídají s hrdinnými ironickými rozhovory bojovníků, vlastenectví se zradou, láska je stavěna do kontrastu s nenávistí, hrdinství a odvaha s podlostí a zbabělostí... To vše je protkáno nenásilným a Millerovsky příznačným humorem.

Snyder se držel Millerovy předlohy zuby nehty, nepokoušel se příběh převést do reality. Každý z komiksu "okopírovaný" záběr pouze proložil několika vlastními. Dokonce digitálně odstranil z filmu veškeré barvy, které se v komiksové předloze nevyskytují. V zachování věrnosti předloze mu velmi napomohla postava vypravěče Dilia, díky níž film neztratil komiksovou nadsázku.

Veškeré exteriérové scény byly (stejně jako při tvorbě Sin City) natáčeny před modrým pozadím, což zčásti vyřadilo ze hry kaskadéry, kvůli nedostatku hereckých kvalit. Snyder si proto na pomoc přivolal Marka Twighta a Damona Cara, kteří 9 týdnů před začátkem natáčení začali s formováním spartských pluků - klíčoví herci studovali dějiny a kulturu Sparty, cvičili atletiku, trávili spoustu času v posilovně, byli nuceni individuálně změnit jídelníček a celé hodiny denně trénovat boj.

Společně prožívané těžkosti v průběhu příprav i během natáčení samotného v nich probudily týmového ducha, který je držel pohromadě i při těch nejnáročnějších scénách - jen díky nim je 300: Bitva u Thermopyl tak dokonale propracovanou podívanou.

V hlavních rolích se představí:

Gerard Butler (král Leonidas)
Vincent Regan ("kapitán")
Lena Headey (královna Gorgo)
David Wenham (vypravěč Dilios)
Rodrigo Santoro (perský král Xerxes)
Andrew Tiernan (mrzák a zrádce Ephialtes)
BB
(Bára Vlková)
sobota 31. 3. 2007 19:00
Vlková, Bára. 2007. 300: Bitva u Thermopyl. Vychytané.cz. [Online] 31. 3. 2007. [Citace: 30. 5. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=542. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/300:-Bitva-u-Thermopyl
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.134s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.238.113.236
Serverový čas: úterý 30. května 2023 08:56