Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Duke Special zahájí své turné již 21. června v Praze

Duke Special, excentrický severoirský kabaretiér, který se u nás představil loni v roli předskokana irských The Frames, zahájí turné po ČR již v úterý 21. června.
Přidat na Facebook
Poté bude pokračovat do olomouckého Divadla K3 (22. června), Místodržitelského paláce v Brně (23. června) a na festival Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí (24. června). Duke Special je výjimečnou hudební osobností, o které se u nás zatím mnoho neví. Světový tisk o něm píše, že patří k tomu nejlepšímu, co irská/britská hudební scéna může dnes nabídnout. Hudební znalci si co do originality a schopnosti psát silné melodie šuškají o nástupci Toma Waitse, byť jeho hlas postrádá mistrovu charakteristickou hrubost. Duke Special jako klavírista a zpěvák dovede vykouzlit jemné milostné balady, u kterých jihne zrak posluchačům bez rozdílu věku, a stejně tak dokáže ve své neidentifikovatelné uniformě a s dredy do půl zad ve výskoku třískat do klaviatury, obsluhovat starý klikový gramofon a zpívat o pohřbení zaživa. Originální rozkročení mezi tradičním písničkářstvím typu Billy Joel nebo Elton John a kabaretním vaudeville činí z Dukových koncertů nezapomenutelné zážitky, těžko srovnatelné s čímkoliv podobným. Sám Duke Special si pro tento svůj hudební výraz vytvořil termín „hobo chic“.

Duke Special (vlastním jménem Peter Wilson, nar. 1971) na scéně působí od roku 2002, výraznějšího úspěchu poprvé dosáhl v roce 2006, kdy jeho album ‘Songs From The Deep Forest’ dosáhlo na platinový status a vysloužilo mu vzápětí Meteor (Irish Brit) Award. Od té doby se o něm hovoří jako o vzácném irském vývozním artiklu. Duke Special je vítaným hostem prestižních festivalů (Glastonbury), stal se i oficiálním zástupcem irské kultury na Expu v Šanghaji. Je zván do prestižních kulturních stánků jako např. letos do Metropolitan Museum of Art in New York, kde svým koncertem zahajoval fotografickou výstavu Stieglitz, Steichen, and Stran. V roce 2009 byl požádán o písňový doprovod později kritikou oslavované inscenace Brechtovy Matky Kuráž v londýnském National Theatre. Z obdivu k německému meziválečnému kabaretu prokázal Duke Special i v dalším projektu, albu vytvořeném z písní Kurta Weila pro jeho nedokončený muzikál Huckleberry Finn.

O tom, jak si v Severním Irsku Duka váží, svědčí i jeho podíl na vzpomínkovém pořadu na irskou Edith Piaf, hvězdu 50. let Ruby Murray. Dva živé koncerty, kdy Duke zpíval její písně s doprovodem symfonického orchestru a které přenášel rozhlas v přímém přenosu, sklidily nadšené reakce kritiky i posluchačů bez rozdílu věku, pohlaví i náboženského vyznání.

Duke Special nezahraje v České republice poprvé. Vloni v prosinci si jej na evropské turné s The Frames jako support vybral i Glen Hansard, neomylný hledač hudebních talentů. Půlhodinové vystoupení v Arše tenkrát posluchače nadchlo, byť nabídlo jen předkrm z Dukovy hudební kuchyně. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na celé menu – a nebudou zklamáni.


DUKE SPECIAL v ČESKÉ REPUBLICE – červen 2011
Úterý 21. 6., 20.30 – Praha, Malostranská beseda
Středa 22. 6., 20.00 - Olomouc, Divadlo K3, Konvikt UP Olomouc
Čtvrtek 23. 6., 20.00 - Brno, nádvoří Místodržitelského paláce
Pátek 24. 6., 20.00 - Valašské Meziříčí, festival Valašský špalíček
winslayer
(Lukáš Plaček)
sobota 18. 6. 2011 08:00
Plaček, Lukáš. 2011. Duke Special zahájí své turné již 21. června v Praze. Vychytané.cz. [Online] 18. 6. 2011. [Citace: 29. 5. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=4693. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Duke-Special-zahaji-sve-turne-jiz-21.-cervna-v-Praze
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.094s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.238.113.236
Serverový čas: pondělí 29. května 2023 06:32