Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

DJing aneb Who da hell is DJ?!?

Jelikož se na akcích a následných diskuzích ve všech formách i po akci setkávám stále více s názory lidí, co velmi rádi mluví o věcech, o kterých vůbec nic neví, si teď pojďme stručně říct co je to djing, a kdo že je to ten pán kroutící se za mixážním pultem. Je to opravdu DJ?
Přidat na Facebook
Slovo DJ neboli Disc Jockey se začalo formovat v době hodně dávno minulé a proto nikoho nepřekvapí, že ve většině případů se jedná o člověka, jež míchá hudbu živě na gramofonech. Nicméně lze říci, že v dnešní době je to již jen výdobytek, protože ve většině klubů (vyjímaje přední taneční kluby) hrají DJs především s CD Playerů nebo Notebooků. Tímto se však dostáváme k situacím, kdy podnapilí návštěvníci klubů začnou chrlit své moudra typu: "Ty fole, vidíš toho týpka? Von to pouští z cédéček a ještě vypálených. Ty jo no to bych to mohl dělat i já, příjít za pult, ty jo, a pustit tam ňaký cédo!" Druhý společník mu na to pochopitelně přikyvuje... Z vlastní zkušenosti vím, že tyto reakce jsou velmi časté a daní zasvěcenci nelení a pouští tyto moudra dále do světa, právě třeba pomocí internetu.

Takže pojďme do toho. DJ opravdu nemusí hrát z vinylů, aby si tak mohl říkat. Dnešní playery jsou tak daleko, že ve spojení s dobrým pultem dokážou téměř to samé co gramofony. Někdo pak ovšem namítá, že není umění cd seřídit do sebe, protože to za něj dělá automatika.

Toto taky ovšem není až tak uplná pravda. Pitch Control sice hodně pomáhá ale bez vlastní zkušenosti a trošku citu to do sebe nedáte ani kdybyco :) )) Ono není nic těžšího než přechod přes beaty a tak taky poznáte dobrého DJe. Když se mu to pobije na všechny strany, tak teprve potom tam asi opravdu stojí neprávem.

Další věcí, která je stále častěji k vidění je tzv. Final Scratch, a řekněme si upřímně, je to doslova revoluce v djingu. Opět, a jak jinak, se i toto zařízení potýká s reakcemi dvou táborů. Co to ale FS je? Final Scratch je zařízení, které přenáší veškeré manuální funkce gramofonů do počítače. Že to nechápete? Mno, polopatě je to asi takto. DJ hraje a mixuje na reálných gramofonech s tzv. time vinylama (obsahuji jen časové údaje stopy) a veškeré jeho pohyby a manipulace s gramofonem je přenášena do notebooku, kde následně ovlivňuje hrající mp3 ve speciálním software (Traktor DJ Studio). Že je to geniální? Si pište!

Nejen že odpadá nutnost tahat sebou všechny desky, nutnost je kupovat, když můžete použít jakoukoli (ale legální) mp3 plus další skvělé funkce, které nabízí software. No joooo ale to by to nebylo to pravé ořechové, aby zase někdo na akci neprodukoval hlášky typu "Týýýý tele, von pouští mp3 na noťasu!"

Jak jde vidět vždycky budou dva tábory ale je třeba si uvědomit, že DJing není jednoduchá záležitost, ba naopak někdy i hodně náročná. Není ani tak důležité z čeho dotyčný hraje ale to jak hraje a jak dokáže uvést lidi do varu a vytvořit skvělou atmosféru po celý večer. A volba tracků, tak aby se zavděčil všem je někdy opravdu složitá. Pokud chcete argumentaci, tak věřte že final scratch, CD playery, předtočené pasáže a samply dnes užívají DJs jako Tiesto, Paul Van Dyk nebo Armin Van Buuren.
Tizy
(Ondřej Daňa)
pátek 23. 2. 2007 08:00
Daňa, Ondřej. 2007. DJing aneb Who da hell is DJ?!?. Vychytané.cz. [Online] 23. 2. 2007. [Citace: 30. 5. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=464. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/DJing-aneb-Who-da-hell-is-DJ?!?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.099s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.233.219.103
Serverový čas: úterý 30. května 2023 13:16