Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Místo jedné hvězdy se na Rock for People letos představí vícehlavá saň

Ne jeden nebo dva, ale minimálně osm vrcholů bude mít letošní Rock for People
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Rock for People
sobota 2. července 2011 18:00
(konec +- neděle 3. července 2011 01:00)
Festival Park / Letiště
Hradec Králové (CZ)
Přesně tolik kapel se vejde do vedoucího pelotonu hudebních skupin, které se mezi 2. a 5. červencem objeví na velkých scénách ve Festivalparku v Hradci Králové. Kromě dosud potvrzených THE STREETS nebo SUM 41 přilákají početné davy fanoušků nejen z České republiky především američtí PARAMORE, kteří na Rock for People přijedou v nové sestavě a s novými skladbami.

„Uvažovali jsme nad několika ´hvězdnějšími´ jmény, ale často nerealistické finanční požadavky by se odrazily na programu dalších festivalových dní. I s ohledem na množství kvalitních kapel, s nimiž jsme byli v kontaktu a o které jsme od počátku stáli, jsme dali přednost žánrově pestřejšímu programu,“ říká dramaturg Rock for People Petr Fořt. Po předchozích dvou ročnících, které byly do velké míry opřené o britské kapely, se v programu daleko častěji objevují formace ze Spojených států anebo Austrálie. V roce 2010 se na sedmi pódiích vystřídalo přes 160 kapel, jednočlenných projektů i divadelních souborů. Letos to bude na 140 hudebních skupin (z čehož asi 70 zahraničních), přibližně 20 DJ´s a zhruba stejný počet divadel.

K nejočekávanějším jménům, jež poslední dva tři roky rezonuje v přáních návštěvníků Rock for People, jsou australští PENDULUM. Tito pionýři drum´n´bassu – a poslední léta i dubstepu a breakbeatu – sice již do České republiky zavítali, v Hradci Králové se však představí konečně v plné sestavě a s průletem jejich největšími hity. Za průkopníky své druhu lze označit i britskou formaci BULLET FOR MY VALENTINE. Ačkoliv bývá zcela mylně řazena k emo kapelám, daleko pevnější postavení má mezi příznivci metalu – přesto svým loňským albem Fever obměkčili srdce i těch posluchačů, kteří hard & heavy žánr jinak nevyhledávají.

Ke zmíněnému stylu emo má překvapivě nejblíže další z potvrzených formací – Američané JIMMY EAT WORLD, které jako své velké vzory často zmiňuje frontmanka Paramore Hayley Williams. Právě „středostavovské“ vzezření tohoto kvarteta vzniknuvšího v roce 1993 ukazuje na „marketingovou subverzi“ emo žánru, který měl původně mnohem blíže k alternativnímu rocku a indies scéně. Na elektronickou linii předloňských Underworld nebo loňských Archive naváže letos vzývaná německá dvojice DIGITALISM. Ta s ohledem na chystané červnové album odehraje pouze omezený počet koncertů: vedle monstrózní show v Londýně půjde o vystoupení také na Rock for People.

„Programová saň bude mít více hlav, další kapely proto potvrdíme v průběhu dubna. Jisté ale je, že zabrousíme do post rocku, indie rocku a rap metalu. Pokud vezmeme v potaz i japonské Tokyo Ska Paradise Orchestra, skvělé Australany John Butler Trio nebo kapelu, která definovala alternativní rock 90. let, tedy Primus, bude letošní ročník zřejmě nejpestřejším v sedmnáctileté historii festivalu. A zároveň nejrychlejším a nejenergičtějším,“ konstatuje Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production, podle nějž má hudební program stejný rozpočet jako v loňském roce.

Silná bude na letošním Rock for People i sestava středních a menších hudebních projektů, což nevylučuje jejich hudební kvalitu a originalitu. K takovým patří například brightonské drum´n´bassové trio THE QEMISTS, jež vyrostlo - hýčkáno domovským labelem Ninja Tune a díky spolupráci například s Coldcut nebo Basement Jaxx – v jednu čelných žánrových kapel ve Velké Británii. Zcela opačnou hudební polohu, na folkových základech vypiplanou lyriku, nabídne americké uskupení JENNY AND JOHNNY. To tak s již potvrzenými Bright Eyes nabídne širší pohled na aktuální americkou indie scénu. Ze Spojených států přijedou i TITLE FIGHT, kteří postaví žánr „indie“ na hlavu: bez ohledu na jakoukoliv vnější image nabídnou HC/punkový kvapík s prvky alternativního rocku.

Příznivce melodičtějšího soundu potěší (a možná v pozitivním slova smyslu šokují) nizozemští DESTINE, skvěle kombinující moderní rock s našlapaným pop-punkem. Od dob Donots se v tomto žánru nezjevila žádná evropská kapela takových kvalit a hlavně potenciálu konkurovat americkým, respektive kanadským veličinám. Veselý streetpunk (a dost možná i nové album) na Rock for People přijedou představit berlínští punkeři RADIO DEAD ONES. Jejich bezpředsudečný přístup k hudbě ilustruje rozptyl kapel, s nimiž se objevili na jednom pódiu: předskakovali Dropkick Murphys či U.S.Bombs, ale křtili i desku domácím Nežfaleš.

V letošní nabídce Rock for People bude samozřejmě dostatečný prostor i pro tuzemské kapely. Návštěvníci jistě oželí řadu stálic programu – naopak se vracejí skupiny, které na posledních ročnících nehrály. Do punk-rockové linky tak zapadne vystoupení Tří sester, festivalový set nabídnou Chinaski, stejně jako loni absentující Nightwork. U jiných kapel se mohou fanoušci těšit na překvapení: platí to o skupině Kryštof, Vypsané fixe atd. Za speciální pak je už předem možné označit koncerty Jiří Schmitzera s kapelou, Prago Union, Ester Kočičkové a Lubomíra Nohavici nebo Southpaw, kteří na Rock for People naplánovali svou derniéru.

Od 1. dubna jsou prostřednictvím sítě www.ticketsforpeople.cz v prodeji vstupenky za cenu 1 450 Kč.
winslayer
(Lukáš Plaček)
neděle 10. 4. 2011 08:00
Plaček, Lukáš. 2011. Místo jedné hvězdy se na Rock for People letos představí vícehlavá saň. Vychytané.cz. [Online] 10. 4. 2011. [Citace: 26. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=4465. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Misto-jedne-hvezdy-se-na-Rock-for-People-letos-predstavi-vicehlava-san
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.068s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.201.72.250
Serverový čas: úterý 26. září 2023 07:33