Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

John Lydon přijede naColours of Ostrava !

John Lydon alias Johnny Rotten, zpěvák legendárních Sex Pistols, přiveze do Ostravy svoji kapelu Public Image Ltd.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Colours of Ostrava
čtvrtek 14. července 2011 18:00
(konec +- pondělí 18. července 2011 18:00)
Slezskoostravský hrad
Ostrava (CZ)
„Formace vznikla v roce 1978 po rozpadu Sex Pistols a nabídla zvuk zcela vzdálený punkovým výkřikům: více experimentální, založený na pomalejších temných basových rytmech, spojující avantgardní rock, dub, reggae i noise,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu. Raná alba Public Image Ltd. jsou považována za jedny z nejzajímavějších a nejinovativnějších v postpunkové éře. „Chceme vyjadřovat věci tím nejpřímějším způsobem. Rock´n´roll a to co se z něho stalo, to už nedovede a proto nejsme rock´n´rollová skupina, ale společnost,“ vysvětlil tehdy natěšeným a zklamaným punkerům baskytarista Jah Wobble, který s Johnny Rottenem a kytaristou Keithem Levenem v té době Public Image Ltd. tvořil. Jah Wobble – dnes fenomén dubové a world music scény – Public Image opustil v roce 1980 a načal tím personální smršť. Lydon složení totiž hodně měnil s tím, kam směřovala jeho autorská intuice. V roce 1992 kapela po vydání několika zásadních a různorodých alb ukončila činnost, předloni se ale na koncertní pódia vrátila a její velkolepý comeback zažije i Ostrava. Johna Lydona doprovodí bubeník Bruce Smith, co mezitím hrával s Björk, multiinstrumentalista Lu Edmonds (také člen Yat-Kha či Les Triaboliques, spoluzakladatel world music veletrhu WOMEX) a nově přibyl basista a klávesák Scott Firth (Elvis Costello, Steve Winwood).


K dalším potvrzeným zahraničním kapelám Colours of Ostrava patří: Grinderman (UK), Youssou N´Dour (Senegal), The Horrors (UK), Apollo 440 (UK), Swans (US), Semi Precious Weapons (US), The Herbaliser (UK), Blackfield (UK / ISR), Balkan Brass Battle s Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) a Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko), Andreya Triana (UK), Joan As Police Woman (US), N.O.H.A. (ES, D, USA, CZ), Dubioza Kolektiv (Bosna a Hercegovina), Bomba Estéreo (Kolumbie), Sam Karpienia (Francie), La Shica (Španělsko), SMOD (Mali), Luísa Maita (Brazílie), Stephan Micus (Německo), David Hykes (US), Desert Slide (Indie), L'Orchestre International du Vetex (Belgie), Moana and the Tribe (Nový Zéland), Aranis (Belgie).
Z domácích kapel jsou na letošních Colours zatím potvrzeni: 5P Luboše Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, Fiha, Garage & Tony Ducháček, Houpací koně, Jiří Schmitzer, Kacu!, Le Pneumatiq, Luno, Madebythefire, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Republic of Two, Stanley`s Dixie Street Band, Sto zvířat, Tata Bojs, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband, Unifiction, Už jsme doma, Vladimír Mišík & ETC..., Vladivojna La Chia a Vltava.
Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna, festival dále probíhá pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za významné podpory statutárního města Ostrava a hlavních partnerů festivalu, společností ArcelorMittal Ostrava, OKD a Skupina ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion, Deník a Prima COOL.

Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V předprodeji je nyní omezené množství 8.000 ks čtyřdenních vstupenek za 1.590 Kč, po jejich doprodání bude do 13. července cena 1.890 Kč. Prodej na místě proběhne za cenu 1.990 Kč, pokud nebude vyprodáno před zahájením festivalu.
Více informací na www.colours.cz .

Více informací o Public Image Ltd.:
Po rozpadu Sex Pistols se z Johnnyho Rottena stal John Lydon a z Public Image Ltd. skupina, která sice „dokázala hrát rock třeba i na hlavě“, ale nechtěla. To, co Lydon předvedl, nemělo daleko k umělecké sebevraždě. Nestál o punk, který podle svých slov dovedl k fiasku, vybral si zcela neznámé hudebníky a zkoprnělé veřejnosti zpíval: „Dostali jste, co jste chtěli. Veřejnou podobu. Nikdy jste neposlouchali slova, která jsem říkal. Dívali jste se jenom na šaty, které jsem si oblékal.“ O svém hlase Lydon sice tvrdil, že mu připomíná pytel koček shozený ze schodů, ale když ho ve studiu slyšel Miles Davis, viděl to jinak: „Zpíváš, jako já hraju na trubku.“
K druhému albu Metal Box s dubovými basovými linkami se zpočátku kritika a posluchači stavěli s rezervou, dnes je považováno za přelomovou událost, počátek post rocku a zařazeno mezi nejzásadnější rockové nahrávky. Původně na náklady skupiny vyšlo v podobě tří maxisinglů vložených do kovové krabice a jako první ho docenili ve Spojených Státech (tam vyšlo už v normálním obalu pod názvem Second Edition), kde jeho progresivní zvuk přirovnali k dílům Philipa Glasse a La Monte Younga.
Jah Wobble – dnes fenomén dubové a world music scény – Public Image opustil v roce 1980 a načal tím personální smršť. Lydon složení kapely totiž hodně měnil s tím, kam směřovala jeho autorská intuice: něžně nazvané, mysticismem Orientu zasažené album Flowers of Romance například nestálo na base, ale na bicích; údajně ovlivněných třetím albem Petera Gabriela. Hrál na ně Lydon a Martin Atkins, později člen Ministry a Killing Joke.
Ačkoliv Lydon hlásal – „nežebráme o to, aby nás někdo poslouchal“ – a Public Image Ltd. skutečně připomínali anti-rockovou kapelu, pro své vize, do nichž postupně vstoupil také zájem o world music (spolupracoval třeba se zpěvákem Afrika Bambaatou), dokázal nadchnout doslova hudební titány. „Možná, že mám pravdu, možná se mýlím,“ zpíval Lydon na úvod alba, které vzniklo v roce 1986 v produkci věhlasného Billa Laswella (Herbie Hancock, Laurie Anderson, Mick Jagger, Yoko Ono). Autorsky šly skladby za Public Image Ltd., do studia v utajení Laswell ale pozval muzikanty působící vedle Krále punku jako zjevení. Když všechno prasklo, málokdo uvěřil tomu, že desku natáčeli bubeníci Ginger Baker (Cream) a Tony Williams (Miles Davis), klávesáci Ryuichi Sakamoto (Yellow Magic Orchestra) a Bernie Worrell (Rolling Stones), indický houslista Shankar (Peter Gabriel), basista Jonas Helloborg (Mahavishnu Orchestra) a především kytarista Steve Vai (Frank Zappa, Whitesnake). „Mám rád lidi, kteří dokáží různorodé věci. Podívejte se na Cpt. Beefhearta, nemá dvě stejná alba. A proč taky? Dokazuje to, že při práci používá mozek,“ uvedl tehdy Lydon.
Poslední koncert odehráli Public Image Ltd. v září 1992. Lydon se stáhl do ústraní, napsal autobiografickou knihu No Irish, No Blacks, No Dogs. Se Steve Jonesem, Glenem Matlockem a Paulem Cookem obnovil Sex Pistols a vyjeli na turné, účinkoval v přírodopisných filmech a reality show, občas něco natočil, ale největší šok způsobil, když v roce 2009 oznámil návrat Public Image Ltd na scénu. Po sedmnácti letech a se slovy: „Nikdy jsem netvrdil, že jsme nadobro skončili.“ Vydělal zrovna balík peněz ve vtipné reklamě na máslo, kterému stoupl prodej o 85% a všechny je vrazil do možnosti zahrát si znovu s kapelou. Ohlas původně několika britských koncertů ale předčil Lydonovo očekávání. O Public Image Ltd. se okamžitě začali přetahovat promotéři největších evropských a amerických festivalů. Vrátili se bubeník Bruce Smith, co mezitím hrával s Björk, multiinstrumentalista Lu Edmonds a nově přibyl basista a klávesák Scott Firth (Elvis Costello, Steve Winwood).
Pokud jde o Edmondse, je dobré vědět, že patří k nejdůležitějším osobnostem world music a architektům veletrhu WOMEX. Bývalý člen punkových The Dammed spoluzakládal legendární pseudobalkánskou skupinu 3 Mustapha 3 (odtud jeho druhé jméno Uncle Mustapha), prošel The Mekons, je producentem a hráčem tuvinské kapely Alberta Kuvezina Yat-Kha a s kytaristou Justinem Adamsem (hrál na Colours s Robertem Plantem) a Benem Mandelsonem založil Les Triaboliques.
winslayer
(Lukáš Plaček)
pondělí 21. 3. 2011 08:00
Plaček, Lukáš. 2011. John Lydon přijede naColours of Ostrava !. Vychytané.cz. [Online] 21. 3. 2011. [Citace: 7. 7. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=4374. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/John-Lydon-prijede-naColours-of-Ostrava-!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.122s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.201.94.72
Serverový čas: čtvrtek 7. července 2022 07:14