Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Festival španělských filmů La Película

Přiváží kandidáta na Oscary, španělské býčí filmy i výstavu plakátů
Přidat na Facebook
Unikátní španělský filmový žánr tzv. býčích filmů, ale také strhující thrillery, historická dramata, romantické komedie či umělecké snímky - 6. ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película nabídne českému a moravskému publiku skutečně výběrovou kolekci současné španělské kinematografie. Pražské kino Světozor otevře své sály filmovým nadšencům a příznivcům španělské kultury od 15. do 20. února, 21. února se pak přehlídka tradičně přesune do brněnského kina Art, kde setrvá do 27. února. Pražské festivalové prostory letos nově doplní i sál Institutu Cervantes.

„Naším cílem je nejen představovat zdejšímu publiku aktuální španělskou filmovou tvorbu, ale zároveň mu tímto způsobem zprostředkovat vhled do španělské kultury. Právě „cine de toros“ - tzv. býčí filmy jsou toho skvělým příkladem. Býčí zápasy ke Španělsku neodmyslitelně patří a jsou považovány za součást naší národní kultury a historie,“ říká Álvaro Díaz Duque, kulturní rada Velvyslanectví Španělska.

K divácky nejatraktivnějším snímkům bude bezesporu patřit koprodukční španělský thriller Pohřbený, ve kterém se hlavní role muže uvězněného pod zemí skvěle zhostil známý americký herec Ryan Reynolds. Dalším zajímavým počinem španělské kinematografie je snímek Tmavý chléb, který navazuje na předchozí úspěchy španělských historických dramat. Film, který obdržel 14 nominací na výroční ceny Goya, nabízí pohled na poválečný katalánský odboj očima mladého chlapce, ovšem bez obvyklých sladkobolných klišé. Publikum se může těšit i na dlouho očekávanou novinku Biutiful z dílny uznávaného režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua. Příběh bývalého narkomana získal už mnoho ocenění včetně dvou nominací na Oscara. Snímek se utká s konkurenty v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film a o zlatou sošku bude bojovat také představitel hlavní role Javier Bardem, který si za svůj výkon již odnesl Zlatou palmu z festivalu v Cannes.

Vstupenky na pražskou část festivalu je možné zakoupit v kině Světozor a pro brněnský díl přehlídky v kině Art. Festival La Película, který loni navštívilo přes 5 000 diváků, pořádají Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes v Praze, kino Světozor a Brněnské kulturní centrum. Hlavním partnerem je společnost Telefónica O2 Czech Republic. Program festivalu, podrobné informace o jednotlivých snímcích a rezervace vstupenek na www.lapelicula.cz

Speciální část programu budou tvořit již zmiňované býčí filmy neboli „cine de toros“. „Žádná jiná kinematografie na světě nemá tak specifický filmový žánr spojený s býčími zápasy, jako je tomu ve Španělsku. Slavní toreadoři se již od počátku stávali národními ikonami a jejich život byl mnohokrát námětem obrazů, knih i filmů - a netýkalo se to pouze španělských tvůrců. Filmů věnujících se tauromachii je tak pochopitelně obrovské množství, my jsme se nakonec rozhodli pro šest snímků, které jsou sice jen zlomkem z této bohaté produkce, ale zato každý z nich představuje odlišný přístup k zobrazení býčích zápasů v dějinách španělské kinematografie,“ vysvětluje dramaturg festivalu David Čeněk.

Největší filmovou perlou je raritní němý film Krev a písek z roku 1917, který položil základy tomu nejtradičnějšímu přístupu ke koridě jako prostoru silných emocí. Snímek bude při projekci, stejně jako tomu bývalo v minulosti, doprovázet živá hudba. Dalším filmem, na který se publikum může těšit, je například El Litrí a jeho stín líčící ságu jednoho z nejznámějších toreadorský klanů. Dva pohledy na typický příběh chudého chlapce, který v kariéře toreadora vidí jedinou správnou cestou k úspěchu a bohatství, přinášejí snímky Horká hlava a Okamžik pravdy. Druhý jmenovaný je zajímavý i tím, že tradiční španělské téma v tomto případě zpracoval italský režisér Francesco Rosi.

V rámci tradičního programu festivalu La Película stojí za zhlédnutí také další z historických dramat Caracremada, neboli Spálená tvář, vyprávějící příběh Ramóna Vily Capdevily, jednoho z posledních katalánských partyzánů neúnavně bojujících proti frankistickému režimu. Skutečností inspirovaný příběh prvního Evropana s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu, přinese divákům film Já taky. Nový neotřelý pohled na téma božího předurčení nabídne film režiséra Ardána Aliaga Stigmata.

Nejen na milovníky komiksů cílí film Velký Vázquez popisující životní peripetie nejslavnějšího španělského komiksového autora Manuela Vázqueze. Ve snímku se prolínají animace s výkony živých herců, což dodává celému ději pohádkově-poetickou atmosféru.

Nedospělí hrdinové jsou společnými jmenovateli dalších snímků – Malý Indi, vyprávějící poetický a zároveň krutý příběh sedmnáctiletého chlapce, který se snaží získat peníze, aby mohl dostat matku z vězení, a Mstitelé, dobrodružný film určený především pro rodiče s dětmi. Komediální tvorbu reprezentuje tentokrát režisér Miguel Albadalejo a jeho snímek o čtyřech až příliš obětavých ženách - Zrozeny, aby trpěly.

V programu nebude chybět ani tradiční dokumentární tvorba. Paříž-Madrid, tam a zpět přivádí na plátno jednoho z nejpozoruhodnějších španělských režisérů Víctora Ericeho, jenž je přes pouhé tři natočené filmy považován za stejně významného tvůrce jako jeho v našich končinách známější kolegové Carlos Saura či Julio Medem.

V rámci doprovodného programu se v prostorách kina Světozor uskuteční tématická výstava Španělské filmy v československém filmovém plakátu. „Díky specifické atmosféře v někdejším Československu, kdy neexistovala komerční reklama ani trh, mohly vznikat filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé plakátové produkce, jež existovala v ostatních zemích Evropy. Návrhům filmových plakátů se věnovali významní českoslovenští výtvarníci, jakými byli Bedřich Dlouhý, Milan Grygar, Jiří Hilmar, Zdeněk Kaplan, Kája Saudek, Karel Teissig, Zdeněk Ziegler a mnoho dalších,“ líčí Petr Jirásek z kina Světozor. Vystaveny budou na tři desítky unikátních filmových plakátů.
Verushka
(Veronika Jarešová)
úterý 8. 2. 2011 08:00
Jarešová, Veronika. 2011. Festival španělských filmů La Película. Vychytané.cz. [Online] 8. 2. 2011. [Citace: 29. 11. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=4212. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-spanelskych-filmu-La-Pelicula
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.064s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 18.206.48.243
Serverový čas: středa 29. listopadu 2023 10:41