Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Festival španělských filmů La Película

Festival La Película představí v polovině února oceněné novinky i filmové perličky
Přidat na Facebook
V souhrnu 32 nominací na španělské výroční ceny Goya si vysloužily tři filmové novinky, které v průběhu třetího únorového týdne představí festival La Película. Již šestý ročník přehlídky současné španělsky mluvené kinematografie proběhne od 15. do 20. února v tradičních prostorách pražského kina Světozor a nově také v Institutu Cervantes a od 21. do 27. února v brněnském kině Art.

Se 14 posbíranými nominacemi je pomyslným vítězem drama z novodobé španělské historie Tmavý chléb. Tento zahajovací film pražské části La Películy nabízí neotřelý pohled na poválečný odboj očima dítěte. Rovných deset nominací si vysloužil strhující koprodukční španělský thriller Pohřbený. Hlavní role muže uvězněného pod zemí se skvěle zhostil známý americký herec Ryan Reynolds.Třetím snímkem, který má šanci uspět hned v 8 kategoriích, je dlouho očekávaná novinka uznávaného filmaře Alejandra Gonzáleze Iñárritua - Biutiful. Tragického hrdinu, snažícího se uspořádat si před smrtí vlastní život, ztvárnil jeden z nejznámějších španělských herců současnosti Javier Bardem. Ten si za svůj výkon odnesl Zlatou palmu z festivalu v Cannes a snímek získal také nominaci na Zlatý Glóbus.Kompletní program a detailní informace k jednotlivým snímkům jsou k dispozici na www.lapelicula.cz
Vstupenky na pražskou i brněnskou část přehlídky budou v prodeji od 1. února.

„Snažíme se divákům zprostředkovat pohled na aktuální španělskou kinematografii a jsem rád, že se nám podařilo získat jedny z nejslibnějších snímků současné produkce,“ líčí dramaturg festivalu David Čeněk. Kromě filmových novinek přichystala dramaturgie pro diváky také jeden speciální cyklus tzv. býčích filmů neboli „cine de toros“. „Snímky s tématikou býčích zápasů a koridy tvoří ve španělské kinematografii svébytný žánr a my jsme připravili malý průřez touto částí kinematografie – od nejstaršího snímku z roku 1917 až po relativně novou věc z roku 2008,“ zve diváky David Čeněk.

Zmiňovanou filmovou perlou z roku 1917 je raritní němý film Krev a písek, který položil základy tomu nejtradičnějšímu přístupu ke koridě jako prostoru silných emocí. Dalším filmem, na který se publikum může těšit, je například El Litrí a jeho stín líčící ságu jednoho z nejznámějších toreadorský klanů.

Stejně jako již zmiňované historické drama Tmavý chléb se do minulosti a k tématice odboje vrací i děj dalšího potvrzeného snímku Caracremada, vyprávějící o posledním aktivním guerillovém bojovníkovi proti frankistickému režimu Ramonovi Vila Capdevila. Caracremada reprezentuje nové tendence, jiný pohled na historii, odvážný autorský pohled tak typický pro španělskou produkci posledních let, která je každý rok přítomna v soutěžích hlavních světových festivalů. Za pozornost stojí také retro film Velký Vázquez, který přináší hořkosladký pohled na hříchy minulosti prizmatem slavného komiksového autora.

Chybět nebude ani tradiční dokumentární tvorba. Paříž-Madrid, tam a zpět přivádí na plátno jednoho z nejpozoruhodnějších španělských režisérů Víctora Ericeho, jenž je přes pouhé tři natočené filmy (Duch úlu, Jih a Sen o světle) považován za stejně významného tvůrce, jako jsou kupříkladu Carlos Saura či Julio Medem. Snímek skýtá jedinečnou příležitost projít Ericeho životní dráhu a možná i pochopit, proč zanevřel na film.

Pořadatelé festivalu La Película: Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Kino Světozor
Za spolupráce: Brněnské kulturní centrum
Hlavní partner: Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Hlavní mediální partner: Nova Cinema
Mediální partneři: České noviny, deník METRO, Kulturní čtrnáctideník A2, O2 extra, Radio 1, Metropolis, Pragoplakát
Verushka
(Veronika Jarešová)
pondělí 7. 2. 2011 08:00
Jarešová, Veronika. 2011. Festival španělských filmů La Película . Vychytané.cz. [Online] 7. 2. 2011. [Citace: 4. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=4211. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-spanelskych-filmu-La-Pelicula-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.071s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: neděle 4. prosince 2022 02:06