Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Jubilejní Colours of Ostrava zahájí souboj balkánských dechovek !

Vystoupí nejlepší balkánské seskupení Fanfare Ciocarlia vs Boban i Marko Marković Orkestar
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Colours of Ostrava
čtvrtek 14. července 2011 18:00
(konec +- pondělí 18. července 2011 18:00)
Slezskoostravský hrad
Ostrava (CZ)
Jubilejní ročník festivalu Colours of Ostrava zahájí 14. července unikátní hudební souboj Balkan Brass Battle: na jevišti se jako v ringu proti sobě postaví „těžké váhy světové world music“ – nejlepší balkánské dechovky Fanfare Ciocarlia z Rumunska a Boban i Marko Marković Orkestar ze Srbska. Kdo hraje lépe? Divočeji? Kdo koho „sfoukne“ z pódia? Kdo je skutečným králem balkánské dechovky? Proslulý srbský trumpetista Boban Marković a jeho syn nebo dechovkoví ďáblové z Rumunska? O tom, kdo zvítězí, rozhodnou po dvou hodinách nelítostné vřavy diváci – jejich potlesk, křik i tanec! „Projekt Balkan Brass Battle přivádí vůbec poprvé na jedno pódium dvě nejslavnější balkánské dechovky. Jelikož ale žádná z nich nechce vystupovat jako první, tj. předskakovat tu druhou, vystupují najednou – celkem přes třiadvacet hudebníků v jeden moment,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu. „Balkan Brass Battle vychází z tradice dechovkových soubojů známých od Balkánu po New Orleans, kdy kapely hrají svůj nejlepší a nejdivočejší repertoár, aby si získaly přízeň publika,“ doplňuje. „Tímto zahájením, které roztančí a rozjaří na úvod snad každého, navazujeme ať už na koncerty Gorana Bregoviće, který s Bobanem Markovićem spolupracoval, nebo na loňské divoké The Gypsy Queens and Kings,“ uzavírá Zlata Holušová. Kdo by se Fanfare Ciocarlia na Colours of Ostrava nemohl dočkat, má šanci je zažít na samostatném koncertu 20. ledna v pražském Paláci Akropolis.

Kromě těchto dvou dechovek, které se staly synonymem pro masový úspěch dříve neznámé world music, přibyla do programu další dvě jména z této hudební oblasti: La Shica, španělská zpěvačka a tanečnice, která kombinuje flamenco s hip hopem, funky, rockem a brazilskými rytmy, a Sam Karpienia z Francie. Tento zpěvák, skladatel a především hráč na mandolu by mohl být klidně nástupcem kteréhokoliv středověkého trubadura z francouzské Provence nebýt toho, že si svůj nástroj zapojil do zásuvky. S kolegou Danielem Gaglionem a perkusistou Mathieu Goustem svým divokým stylem připomínají Sonic Youth křížené se Speed Caravan.

Kromě výše uvedených jsou nyní potvrzeny tyto další kapely: Apollo 440, Blackfield, Brendan Perry, z domácích pak: 5P Luboše Pospíšila, Divokej Bill, Kacu!, Le Pneumatiq, Navigators, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Sto zvířat, Tata Bojs, The Plastic People of the Universe, Tleskač, Traband, Už jsme doma a Vltava.
Festival Colours of Ostrava nabídne od 14. do 17. července 2011 na 16 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro, přes e-shop na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V současné chvíli se prodává omezený počet 5.000 kusů za cenu 1.390 Kč. Více informací na www.colours.cz . Generální partner festivalu: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava.

Vzájemné hudební souboje podobně Balkan Brass Battle mají tradici už od středověku. Aby do sebe za vysoké rychlosti narazila dvě taková těžkotonážní dechovková monstra, to tu ještě ale nebylo. Ačkoliv Fanfare Ciocarlia s Markovičovými berou vše samozřejmě s nadsázkou a humorem, nepochybujte o tom, že na Colours of Ostrava ze sebe vypustí doslova duši.
Dechovky se nikdy předtím nesetkaly a nic o sobě zpočátku netušili ani jejich členové. Ale i když se tak stalo, nastal velký problém. Boban Markovič, porotou obřího srbského festivalu dechovek Guča několikrát vyhlášený trumpetovým šampiónem, se najednou dozvěděl, že jakási neznámá rumunská kapela dokáže v rychlosti a nasazení konkurovat jeho Orkestaru. A naopak, Fanfare Ciocarlia se novináři neustále vyptávali, jestli znají balkánského trumpetového krále Markoviče schopného strčit je do kapsy.

Pro hrdé romské muzikanty prekérní situace. Jako jediné možné řešení se proto v loňském roce ukázalo být vyzvání k nesmiřitelné hudební bitvě. Král může být jak známo pouze jeden. Dechovky se sice dohodly na společných evropských koncertech, už ale ne na tom, která z nich přijde na podium jako první. Která tím pádem bude dělat té druhé předskokana. Pro obě strany něco nepředstavitelného!

Rumunští Fanfare Ciocarlia proto budou stát na jedné straně podia, Markovičovi na opačné. Zaznít by měly ty nejdivočejší, nejhlasitější a nejznámější skladby z jejich historie, včetně legendárních hitů z filmu Underground jako je Kalašnikov nebo Mesecina.
winslayer
(Lukáš Plaček)
středa 12. 1. 2011 08:00
Plaček, Lukáš. 2011. Jubilejní Colours of Ostrava zahájí souboj balkánských dechovek !. Vychytané.cz. [Online] 12. 1. 2011. [Citace: 3. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=4129. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Jubilejni-Colours-of-Ostrava-zahaji-souboj-balkanskych-dechovek-!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.1s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: sobota 3. prosince 2022 07:18