Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Benderski obhájil vítězství na Mezinárodním festivalu poezie

V mezinárodní soutěži amatérských recitátorů z České a Slovenské republiky se v kategorii dospělých radoval z vítězství Vladimir Benderski
Přidat na Facebook
Obhájil tak vítězství z loňského ročníku. V mladší první kategorii uspěla slovenská recitátorka Anna Zemaníková.
Letošního ročníku se zúčastnilo celkem dvacetpět recitátorů, z toho pouze šest bojovalo ve druhé kategorii, do které spadaly ročníky 1990 a nižší. Podle porotců úroveň soutěže každým rokem klesá, což je dáno všeobecně ochabujícím vztahem lidí k poezii. „Zklamání přinesla paradoxně druhá kategorie. Tam se očekávaly bohatší výstupy, ale tentokráte se to nestalo, kromě vítězného Vladimira Benderského. Ten, stejně jako loni, předvedl osobitý způsob výpovědi. Jeho přednesy jsou silným vnitřním zážitkem,“ vyzdvihl výkon ukrajinského rodáka s izraelským pasem, který dlouhodobě žije v Sadově, slovenský porotce Marcel Šustek.

Větší konkurence byla v první kategorii, což se projevilo také na výkonu soutěžících. „Ta přinesla velké množství potěšujících podnětů. Zdají se tu být velmi přemýšliví mladí lidé s obrovským tvořivým potenciálem. Největší devizou festivalu je, že nastupující generace chodí po světě s otevřenýma očima a přináší sem do Valmezu obrovské množství podnětů,“ sdělil Šustek. Vítězkou se stala Anna Zemaníková z Bánské Bystrice.

Vítěz druhé kategorie Vladimir Benderski interpretoval báseň u nás málo známého izraelského autora Davida Avidana, kterou si z hebrejštiny do češtiny sám přeložil. „Poté, co jsem se po několika letech v Izraeli naučil v hebrejštině číst, začal jsme se zajímat o tamní literaturu. A jeho poezie mě okamžitě uchvátila. Protože on je básník takového zvláštní stylu, který zkoumá a zkouší hranice poezie všemi možnými způsoby. Vytahuje bublinu poezie až do nekonečna a zkoumá hranice, kde poezie je ještě poezie a kam už nesahá,“ vysvětlil Benderski.
Kromě vítězů jednotlivých kategorii udělila odborná porota také několik čestných cen. Tomáš Stopa ze slovenských Levic obdržel Cenu 17. Listopadu za přínosný přednes textu Laca Novomeského, Cenu Jiřího Brolla za osobitý dramaturgický projev a odpovídající interpretaci si do Drásova odvezl Kryštof Bartoš. Zvláštní cenu poroty – cenu starosty města Valašské Meziříčí získala za výběr a interpretaci textu Tereza Slámová z Brna.
Festival byl uspořádán za finanční podpory Ministersva kultury ČR, Nadace Děti-kultura-sport ve spolupráci s občanským sdružením Valašské Athény, NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Piešťany.
winslayer
(Lukáš Plaček)
neděle 14. 11. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Benderski obhájil vítězství na Mezinárodním festivalu poezie. Vychytané.cz. [Online] 14. 11. 2010. [Citace: 30. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3928. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Benderski-obhajil-vitezstvi-na-Mezinarodnim-festivalu-poezie
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.086s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.127.73
Serverový čas: středa 30. listopadu 2022 13:54