Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Do režie Propadla mi Geisler nezasahuje, říká Kuchynka

Divadelní svět upírá v těchto dnech s napětím své zraky na Valašské Meziříčí. V pátek 5. listopadu zde totiž uvidí světovou premiéru divadelní hry s názvem Propadlo
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Propadlo
pátek 5. listopadu 2010 20:00
(konec +- sobota 6. listopadu 2010 03:00)
M-Klub
Valašské Meziříčí (CZ)
Nazkoušel ji nový místní divadelní spolek Dopadlo. Není bez zajímavosti, že autorem hry je držitel Českého lva za scénář k filmu Protektor Robert Geisler. Hru režíruje Milan Kuchynka, mj. producent téhož filmu.

Autoři se nechali slyšet, že hra je ve svém pojetí ojedinělá. Úvod hry napoví, že jde o veselohru, následný děj pak přesvědčí spíše o opaku. Přesto tvůrci slibují, že se divák nebude nudit, o což se zřejmě postará postava, která bude samovolně vstupovat do děje a přinutí ostatní herce k improvizaci. Děj se odehrává v malém divadle, kde nic nefunguje. Režisér Milan Kuchynka tvrdí, že o obsazení bylo zprvu jasno jen ve třech případech. Postava režiséra jako by byla ušita na míru Zdraveemu, v dalších rolích se měli objevit pražští herci Ivo Machalík a Hanka Malaníková. Dalšími obsazenými byli místní umělci z divadla Schod Milan Knápek a Jiří Vymětal. „Irenu Jirouškovou z Rožnova mi doporučil Petr Marek z kapely MIDILIDI a pro postavy z části hry nazvané ‘Po 20 letech’ jsme využili pedagogy z místních středních škol. Z gymnázia Hanu Babicovou a Hynka Bartoška a z obchodky Annu Neumannovou. Role osvětlovače Vildy, jediná, která v původním textu Roberta Geislera není, jelikož je improvizovaná, si sama řekla o Michala Krupíka. Nebo on o ni? Už přesně nevím…,” doplnil Kuchynka.

Na scénu se herci, jak se dá předpokládat dle názvu, budou dostávat prostřednictvím 2,2 metry vysokého propadla. „Konstrukce váží 486 kg, je celá rozložitelná, variabilní a mobilní. Spotřebovaly se čtyři litry mořidla - odstín ořech. Samotné propadlo funguje na principu dvou elektromagnetů. Jeho nosnost je 300kg, na čemž konstruktér trvá, přestože jeho samotného propadlo při zátěžových testech neudrželo,” nebral si servítky režisér.

Není tajemstvím, že námět pro svou hru našel Robert Geisler v jednom nejmenovaném známém pražském divadle, kde svého času pracoval jako grafik. „Čas trávil převážně v zákulisí, hlavně rekvizitárně a baru. Tam se odehrávají zásadní situace pro fungování divadla. Proto děj hry zasadil do místnosti, kde se všichni setkávají a její poloha pod jevištěm mu přišla příhodná a zajímavá,” vysvětlil Kuchynka.

Geisler sice hru napsal, na jejím ztvárnění už se příliš podílet nemohl. „Do režie zasahovat nemůže, jelikož žije v Praze a Propadlo uvidí poprvé až na premiéře. Nad textem jsme však spolu několikrát seděli a můj přístup se mu zatím líbil. Uvidíme, co řekne 5. listopadu kolem jedenácté večer,” uvedl filmový producent a nyní také divadelní režisér.
Ambiciózní projekt bude mít premiéru v pátek 5. listopadu v sále valašskomeziříčského zámku Žerotínů. Tamtéž jej diváci budou moci zhlédnout také o den později. V současné době jsou další destinace v jednání. Hovoří se nejen o okolí, ale také o možnosti uvést hru v Praze. „Nezkoušeli jsme půl roku, neinvestovali spoustu času, peněz a energie jen pro dvě představení. Tak musíme věřit a dělat vše pro to, aby se úsilí zúročilo. Ale teď je před námi premiéra a to je krok první,” uzavřel Kuchynka.
winslayer
(Lukáš Plaček)
pondělí 1. 11. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Do režie Propadla mi Geisler nezasahuje, říká Kuchynka. Vychytané.cz. [Online] 1. 11. 2010. [Citace: 26. 2. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3879. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Do-rezie-Propadla-mi-Geisler-nezasahuje,-rika-Kuchynka
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.09s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 44.222.218.145
Serverový čas: pondělí 26. února 2024 22:34