Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Zlínská Ondina bude smutně krásná

Poprvé ve Zlíně
Přidat na Facebook
Po Věci Makropulos a Čučudejských pohádkách bude třetí podzimní premiérou v Městském divadle Zlín kouzelná podívaná Ondina z pera francouzského dramatika Jeana Giraudouxe. Ve Zlíně bude uvedena vůbec poprvé. Jejím režisérem je Adam Doležal, absolvent JAMU, který je známý například z brněnského BURANTEATRU. Hru rozumu a citu o velkou lásku odehraje zlínské divadlo poprvé v sobotu 16. října v 19 hodin. Nejzvědavější diváci mohou přijít také na předpremiérovou besedu Klevetivou středu 13. října v 17 hodin či na veřejnou generálku v pátek 15. října v 10 hodin.

Vodní víla se zamiluje do člověka - odvěký, ale neustále poutavý námět zlákal nespočet autorů k osobitému zpracování: La Motte-Fouqué, Andersen a jeho Malá mořská víla, Dvořákova Rusalka, skotská autorka Sue Glover a její Tulení žena a další a další. Giraudouxova verze „rusalčího příběhu“ přitahuje režiséry nezměrnými
možnostmi zpracování.
„Základní filozofickou otázkou v Ondině je rozpor člověka, co má vnímat, zda dá přednost rozumu nebo srdci. Takto jsou strukturované i její tři jednání: první je obrazem světa nadpřirozena čili světa čistých emocí, nevinnosti. Druhé je obrazem světa lidí čili kalkulace, racionalismu. Třetí funguje na jejich vzájemném střetu. Stěžejní scénou ze třetího jednání je obrovský soud nad Ondinou, což je vlastně i soud rozumu nad emocemi,“ přibližuje režisér Adam Doležal.
Jednou z předností Jeana Giraudouxe je krásné zacházení s jazykem. „A druhá věc u Ondiny je právě jakýsi střet dvou světů, svět lidí a svět vodní říše nebo nadpřirozena. My to posunujeme na střet racionality a emocionality. Ten střet samozřejmě není jen střet těch dvou světů, ale potažmo v každém z nás je střet těchto dvou stránek naší osobnosti,“ doplňuje dramaturg Miroslav Ondra.
Ondina bude mít sice rysy pohádky, rozhodně v ní však půjde o víc než jen o boj dobra proti zlu. „Chceme dokázat, že ten text a hlavně naše inscenace nesmí být ušlechtilá nuda. K tomu si pomáháme humorem, který v té hře je, jenom je skrytý a my se snažíme ho vytáhnout. Čím víc jej podpoříme, tím víc vyleze ta druhá, emocionální stránka, ta vážnost, ta tragédie, ke které na konci dochází. Nemělo by to být sentimentální, ale smutně krásné,“ poznamenal dramaturg.

Režisér inscenace Adam Doležal se při zkoušení Ondiny setkává se zlínským souborem poprvé a spolupráci si pochvaluje: „Se zlínským souborem jsem naprosto spokojen,“ říká.
Diváci se mohou v roli Ondiny těšit na Kateřinu Královou, představitelku mnoha krásných ženských postav na zlínském jevišti. Překvapením bude Luděk Randár coby rytíř Hans. „Je tam určitý rozdíl, ale i to je náš záměr, protože nevidíme rytíře jako holobrádka, ale jako zkušeného člověka, který toho má spoustu za sebou. A do jeho života vtrhne naprosto spalující, neskutečně nádherný živel jako je Ondina. Hrozně dlouho jsme rytíře řešili a dlouho jsme jej hledali. Nechtěli jsme, aby Hanse hrál generační vrstevník Katky Králové, ale aby byl evidentně starší. Ta hra je vlastně o něm, protože právě na rytíři je vidět právě střet dvou poloh – racionální, která bojuje s tou emocionální,“ popisuje dramaturg. Kromě Katky Králové a Luďka Randára se v inscenaci objeví dalších třicet herců, například Zdeněk Julina v roli krále vodní říše, Ivan Řehák a Jana Tomečková jako rodiče Ondiny, Marta Bačíková z Malé scény v roli Berty či nový člen uměleckého souboru zlínského divadla Marek Příkazký jako básník Bertrand.

Diváci mohou očekávat také dvě přestávky v představení. „Každé dějství má svoji strukturu a je to důležitý stavební kámen. A my jsme se rozhodli, že i kvůli tomu bude mít představení dvě přestávky,“ vysvětluje dramaturg. „V reálné struktuře příběhu čas uplyne a na začátku druhého a třetího dějství je divák někam vržen a postupně zjišťuje, co se vlastně stalo. Čili je důležité, aby čas uplynul i reálně,“ dodává režisér.

Velkolepost Ondiny zaručuje scéna Jaroslava Milfajta. Ten se zlínským divadlem spolupracoval již na řadě inscenací - Šumaři na střeše, Mistrovi a Markétce, Limonádovém Joeovi či Baladě pro banditu a dalších. Hudbu složil David Rotter, kterého publikum zná díky Sluhovi dvou pánů či Opici Žofce.

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
neděle 10. 10. 2010 08:00
Jarešová, Veronika. 2010. Zlínská Ondina bude smutně krásná . Vychytané.cz. [Online] 10. 10. 2010. [Citace: 2. 6. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3808. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Zlinska-Ondina-bude-smutne-krasna-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.071s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.200.145.223
Serverový čas: pátek 2. června 2023 16:47