Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Dvě esenciální kapely hardcore-punkové historie spolu na jednom pódi

V Praze se představí kapely Youth of Today a Spermbirds
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Koncert Youth for Today
středa 29. září 2010 19:30
(konec +- čtvrtek 30. září 2010 02:30)
Lucerna - Music Bar
Praha (CZ)
Pokud by se dal vznik straight edge hardcore přirovnat k přípravě dobrého veganského jídla, tak lze říci, že Minor Threat, Justice League, a Uniform Choice do něj pouze vybrali ingredience, 7 Seconds a SSD je ve správném poměru nakrájeli a smíchali, ale YOUTH OF TODAY byli ti, kteří vše dokonale okořenili a v nejvhodnější moment servírovali na stůl. Jak vzpo...mínají pamětníci, teprve příchod Youth Of Today způsobil, že se místo obvyklého "straight edge scéna" začal používat pojem "straight edge hnutí" - natolik inspirativní byl jejich přínos. Počet příznivců a vyznavačů straight edge se koncem osmdesátých let zmnohonásobil zejména díky Y.O.T.
A mimochodem, přirovnání k jídlu je zcela záměrné - právě Youth Of Today se jako první zasloužili o obohacení myšlenky straight edge vegetariánským aspektem, který se stal pro naprostou většinu jejích vyznavačů její nedílnou součástí.

Ray Cappo a John Porcelly založili Y.O.T. v roce 1985. Kapela fungovala relativně krátkých pět let, přesto stihla vyprodukovat dvě alba a dvě EP, které lze všechny považovat za zásadní milníky žánru. Členové Youth Of Today posléze v devadesátých létech hráli v mnoha dalších významných kapelách jako Shelter, Quciksand, Judge, Gorilla Biscuits, Civ, Underdog, Sick Of It All, Bold, Agnostic Front, Into Another, Glassjaw, Rival Schools či Better Than A Thousand.

V roce 2003 podnikli Youth Of Today vzpomínkové evropské turné, v jehož rámci vystoupili i ve vyprodaném pražském Rock Café. V letošním roce, který připomíná neuvěřitelných 25 let od založení a dvacet od ukončení činnosti kapely, se k velké radosti evropských příznivců vydávají znovu na starý kontinent. V sestavě se kromě původních členů Ray, Porcella a Sammyho znovu objeví na postu baskytaristy Ken Olden (ex-Battery, Worlds Collide, Damnation AD, Good Clean Fun).

SPERMBIRDS z německého Kaiserslauternu jsou další ikonou HC/punku. V polovině osmdesátých let zapůsobili jako zjevení, když jako první evropská HC-punková kapela (samozřejmě vyjma Británie) dosáhli celosvětového uznání díky albu "Something To Prove". Notně jim k tomu ovšem dopomohlo obsazení postu zpěváka američanem Lee Hollisem, který do kapely přinesl inspiraci punkovou scénou západního pobřeží USA, jmenovitě kapelami jako Angry Samoans, The Adolescents, Youth Brigade, Poison Idea nebo Rich Kids On LSD. Geniální, energií nabitá muzika Spermbirds zazněla i na přelomovém albu "Common Thread" z roku 1990, patřícímu k nejlepším výtvorům punk-rockové historie. O dva roky později Spermbirds absolvovali dnes již legendární vystoupení v natřískaném sále pražských Ženských domovů, na které dodnes vzpomíná takřka 1.200 šťastlivců. Spermbirds se ale do ČR vracejí po šesti letech - v roce 2004 hráli na festivalu Rock For People.
winslayer
(Lukáš Plaček)
středa 22. 9. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Dvě esenciální kapely hardcore-punkové historie spolu na jednom pódi. Vychytané.cz. [Online] 22. 9. 2010. [Citace: 18. 4. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3737. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Dve--esencialni-kapely-hardcore-punkove-historie-spolu-na-jednom--podi
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.079s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.230.143.213
Serverový čas: čtvrtek 18. dubna 2024 03:17