Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Obsluhoval jsem anglického krále - jaké to je?

"Bylo to mnohem lepší než masturbace," B. Hrabal. Viděli jsme nový český "velkofilm" a tak trochu reklamu na pivo.. A jaký film sám o sobě je?
Přidat na Facebook
Konečně dorazil do kin netrpělivě očekávaný český film Obsluhoval jsem anglického krále, dle díla výtečného spisovatele Bohumila Hrabala. A vychytane.info se vydalo na zlínskou premiéru a přináší vám dojmy z projekce. Do kina se vydala část redakce, jmenovitě já, vůdce gangu Štěpán, fotografka BB a redakční budižkničemu, pidižvík a příživník (sorry Ondro :))) ) Drews. Jistě mohli jsme vám přinést úžasnou reportáž o tom, co jsme prováděli za výtržnosti a popsat vám, co se dělo za ostudy, ale řekli jsme si NE a přinášíme vám pouze informace. A to pro všechny!

Předně se musím zmínit, že přes veškeré očekávání jsme šel na projekci s mírnými obavami. Nejsem zrovna moc velkým příznivcem české kinematografie. České filmy mi připadají, že jsou až příliš často „o ničem,“ že se jedná jen o nějaký teoreticky odehrávající se děj někde s někým v určitém čase. A obával jsem se, že adaptace dopadne velmi podobně. Hned na začátku můžu říct, že jsem byl provedením filmu velmi mile překvapen. Knihu sice znám, ale nepovažuji se za zrovna znalce díla pána Hrabala, tudíž nejsem schopný odpověď na otázku, zdali je film plně kvalitativně srovnatelný s knihou. Ale, dle reakcí odborníků, je tato adaptace nadmíru podařená, což mohu jen potvrdit. Přece jen si ještě něco pamatuji s hodin literatury.

V podstatě jedinou pihou na tváři, která ale snad i podtrhuje krásu, jsou vsuvky á la co se děje po 15 letech, kde hlavní roli Jana Dítěte hraje Oldřich Kaiser, herec mnou velmi oblíbený, ale v tomto díle mu jaksi nemohu přijít na chuť. Jeho herecký výkon je naprosto v pořádku, tudíž velmi kvalitní. Spíše si nemyslím, že Ivan Barnev by dokázal za 15 let zestárnout do podoby mistra Kaisera. A druhá malá a spíše úsměvná výtka – ženy ve 30. létech si skutečně neholily podpaží, zkuste se zeptat svých babiček a prababiček :)

Nicméně tyto intermezza tvoří jen velmi malou část filmu. V hlavní části chronologického vyprávění postavu Dítěte hraje bulharský herec Ivan Barnev. Musím se přiznat, že o tomto herci jsem v životě neslyšel a není se čemu divit. Jeho dosavadní díla jsou buďto naprosté hororové propadáky ve stylu Python 2 nebo Lovec žraloků a nebo se jedná o bulharskou produkci, o které toho vím asi tolik jako o jaderné fůzi. Přesto tento 33 letý herec prokázal nesmírné herecké kvality. Svou postavu ztvárnil dokonale. Při pohledu na mladého Dítěte budete mít pocit, že se jedná o naprostého idiota, ale přitom víte, že rozhodně idiotem není. Naopak víte, že se jedná o velmi schopného, vypočítavého člověka, který se vůbec neštítí popadnout příležitost za pačesy, pokud nastane.

Velmi příjemná je i práce režiséra, scénáristy a znalce Hrabalova díla Jiřího Menzela. Nedovedu si představit nikoho jiného v režisérské židli. Menzel prokázal již ve fázi psaní scénáře, že má cit a hluboké znalosti Hrabalova díla. Ano, děj knihy je mírně rozředěn, ale tato operace proběhla v čistém duchu, bez žádných komplikací, ostatně do necelých dvou hodin by se toho stejně ani více nemohlo vlézt. A v pozici režiséra je jeho práce snad ještě lepší. Za celou dobu se mi nestalo, že bych se byť je na okamžik nudil. Záběr od záběru je zajímavý a dýchá velkou měrou uměleckosti (strašný výraz :).

Co mne naprosto vcuclo do sedadla kina, je práce s erotikou. Dílo Obsluhoval jsem anglického krále je doslova prošpikované erotickými scénami. Tyto scény jsou mnohdy, na poměry českého filmu, značně odvážné. Puritánštější divák by některé záběry mohl nazývat doslova pornografií – například záběr, kdy doktor dá Dítěti sklenku na odběr spermatu a hodí mu na stul fotografie tehdejších noblesních prodejných dam.

Takové kožíšky.. no škoda slov, to nechtějte vidět. Ale Menzl pracoval s erotikou citlivě a tudíž i mnohé pohoršující scény jsou dokonale přizpůsobené uměleckému stylu. Tu je bradavka zakrytá ananasem, tu zase kopretinou, v jiném záběru nám laškovně vykukuje spodnička. Krása, bravo, tleskám.

Dalo by se o filmu a dojmech z něj napsat ještě mnoho řádků, ale zastavíme to hned teď. Prostě a jednoduše na film Obsluhoval jsem anglického krále si určitě zajděte, stojí za to. Je to po dlouhé době skutečně perfektní český film. Dokonce ani Nově, jako koproducentovi se nepodařilo toto dílo pokazit. Jedná se o skutečný klenot mezi českými filmy a vy jej nesmíte prošvihnout. A středoškoláci, vy na něj jděte 100%. Hrabala máte u maturity a i v seznamu povinné četby, když shlédnete film, tak máte splněný jeden bod ze seznamu :).
Paja
(Pavel Kadleček)
pátek 12. 1. 2007 08:00
Kadleček, Pavel. 2007. Obsluhoval jsem anglického krále - jaké to je?. Vychytané.cz. [Online] 12. 1. 2007. [Citace: 2. 6. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=373. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Obsluhoval-jsem-anglickeho-krale---jake-to-je?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.075s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.200.145.223
Serverový čas: pátek 2. června 2023 18:03