Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Emergency Management Assesment Team poprvé v ČR

Poprvé se veřejnosti v České republice představí speciální tým americké armády ke zvládání kritických situací.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Dny NATO 2010
středa 15. září 2010 15:00
(konec +- neděle 19. září 2010 11:00)
Ostrava
Ostrava (CZ)
Riziko použití zbraní hromadného ničení, ať již chemických, jaderných nebo biologických je jednou z hlavních hrozeb současnosti. Ke zvládání tohoto nebezpečí je vycvičen speciální tým americké armády, který se představí na Dnech NATO v Mošnově 18.-19.9. Bude to také historicky první představení pozemních jednotek US Army na Dnech NATO v Ostravě.

Jednotka s názvem Emergency Management Assesment Team (zkráceně EMAT) spadá pod 18th Engineer Brigade. Tato podpůrná brigáda má bohatou tradici spadající až do druhé světové války a po válce ve Vietnamu byla natrvalo přeložena do Evropy, kde má velitelství v německém Shwetzingenu. Provádí nejrůznější inženýrskou a logistickou podporu jednotkám americké armády.
Určením jednotky EMAT je zvládání kritických situací, které jsou způsobeny použitím jaderných, chemických a biologických zbraní, anebo pomoc při nehodách spojených s únikem nebezpečných látek. EMAT je připraven a vycvičen pomáhat civilním i vojenským úřadům při zvládání takovýchto událostí. To zahrnuje širokou škálu úkolů, od identifikace nebezpečných materiálů, přes záchranné operace až po následnou dekontaminaci a likvidaci následků. Primárně EMAT podporuje americkou armádu a její spojence v Evropě.

Za tímto účelem se účastnil mnoha cvičení se členskými zeměmi NATO včetně ČR. EMAT může být rozmístěn jak po zemi, tak i letecky a pracovat prakticky nepřetržitě po třicet šest hodin od rozmístění. „EMAT je první pozemní jednotkou americké armády, která se bude účastnit Dnů NATO v Ostravě. Z pohledu našich návštěvníků je jistě zajímavé, že úkoly této jednotky jsou velmi podobné těm, které vykonává 31. brigáda z Liberce, která je považována ve svém oboru za světovou špičku. Přímo se tedy nabízí možnost srovnání s jejich americkými kolegy,“ přibližuje účast Zbyněk Pavlačík, předseda hlavního pořadatele - sdružení Jagello 2000. Na letiště v Mošnově dorazí 10 příslušníků se třemi až čtyřmi speciálně upravenými vozidly. Zatímco americké letectvo US Air Force se účastní Dnů NATO v Ostravě pravidelně již od roku 2005 – loni například s obřím přepravním letounem C-5 Galaxy, EMAT tým je teprve druhou účastí a první pozemní jednotkou, kterou na Mošnově představí US Army. V roce 2008 se již prezentovala dvěma vrtulníky UH-60 Black Hawk.
winslayer
(Lukáš Plaček)
úterý 14. 9. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Emergency Management Assesment Team poprvé v ČR. Vychytané.cz. [Online] 14. 9. 2010. [Citace: 18. 4. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3689. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Emergency-Management-Assesment-Team-poprve-v-CR
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.088s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.230.143.213
Serverový čas: čtvrtek 18. dubna 2024 04:09