Druhý ročník mezinárodního filmového festivalu se specializací na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko se uskuteční
od čtvrtka 23. září do neděle 3. října 2010. Ostrava Kamera Oko se koná v rámci kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Oficiální část festivalu tvoří mezinárodní soutěž, v rámci které bude uvedeno šest celovečerních filmů, většina z nich dokonce v české premiéře nebo předpremiéře. Další částí oficiálního programu je Národní soutěž, kde bude porota hodnotit šest krátkých filmů. Přehlídka dále nabídne filmové projekce v jedinečném industriálním prostředí (Národní kulturní památka v Dolní oblasti Vítkovic, náplavka Sýkorova mostu a Důl Hlubina), chybět nebudou tradiční sekce jako Ostrava ve filmu, Works in Progress, filmový maraton se seriálem Sanitka, blok dokumentů o slavném českém mořeplavci a bohumínském rodákovi Richardovi Konkolském a Pocty kameramanům Juraji Šajmovičovi a Williamu Lubtchanském. Kromě projekcí ve veřejném prostoru festival proběhne v ostravských kinech Vesmír, Luna, Art, Minikino a v sále festivalového centra Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015.
Slavnostní zahájení: česká premiéra letošního vítězného snímku z Cannes
Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 23. 9. v 19:00. Zahajovacím snímkem přehlídky je vítěz letošní Zlaté palmy z Cannes,
thajský snímek Strýček Búnmí. Ostrava Kamera Oko tento thajský snímek uvede v české premiéře. Zahajovací ceremoniál proběhne v hale bývalé „Veronikárny“ v unikátních prostorách Národní kulturní památky – Dolní oblasti Vítkovic. Snímek trojice kameramanů (S. Mukdeeprom, S. Mingmongkon a Ch. Pengpanich) a současné hvězdy autorského filmu, režiséra Apichatponga Weerasethakula, byl zároveň zařazen do Mezinárodní kameramanské soutěže.
Filmový program festivalu
První ohlášené tituly mezinárodní soutěže: velká autorská i kameramanská jména a nové objevy
Letošní ročník mezinárodní soutěže svede dohromady velká jména světové kinematografie s nastupující generací filmařů s neotřelým pohledem a zdaleka nepoutá pouze výše zmiňovaným snímkem Strýček Búnmí.
Autorský veterán, jeden ze zakladatelů legendární Francouzské nové vlny, Jacques Rivette představuje v Ostravě svou novinku 36 pohledů z vrcholu Saint Loup. Kameramankou snímku je Irina Lubtchansky, dcera Williama Lubtchanského, dlouholetého Rivettova spolupracovníka a filmaře, jemuž letošní ročník věnuje jeden z čestných programů.
Vizuálně unikátní maďarská novinka Bibliothèque Pascal je podepsána mladým, ale na světové scéně již skvěle etablovaným režisérem Szabolcsem Hajdúem a znamená jeho již několikátou spolupráci s kameramanem Andrásem Nágyem (spolu realizovali již oceňované snímky Bílé dlaně a Radostné dny).
Kameraman Olivier Boonjing bude v soutěži patřit mezi festivalové nováčky. Pro realizaci svého režijního debutu Kdesi mezi tady a teď dokázal poutavě skloubit obě profese a vytvořit naléhavé a přitom vizuálně nápadité dílo.
Další soutěžní tituly jsou momentálně ve finálních fázi jednání. Kompletní soutěžní soupiska bude zveřejněna 14 dní před zahájením festivalu, 9. září 2010
Mezinárodní soutěž – přehled
Strýček Bunmí
kamera: Yukontorn Mingmongkon, Sayombhu Mukdeeprom, Charin Pengpanich
režie: Apichatpong Weerasethakul,
Thajsko 2010, vítěz z Cannes, česká premiéra, distribuce Artcam
36 pohledů z vrcholu Saint Loup
kamera: Irina Lubtchansky
režie: Jacques Rivette
Francie, 2009, česká premiéra, snímek nejde do distribuce
Bibliotheque Pascal
Kamera: András Nágy
Szabolcs Hajdu
Maďarsko, Německo 2010, distribuční předpremiéra - distribuce AČFK
Kdesi mezi tady a teď
kamera: Olivier Boonjing, Olan Bowland, Stanley Kowalski
režie: O. Boonjing, Belgie 2009, česká premiéra, snímek nejde do distribuce
- Národní soutěž krátkometrážních filmů o nejlepší kameru: soutěžní snímky bude hodnotit tříčlenná mezinárodní porota. Premiérově budou filmy vždy uvedeny v kině Vesmír. O cenu se utká šest krátkých českých filmů.
-
Pocta: Juraj Šajmovič - přehlídka uvede díla kameramana Juraje Šajmoviče (nar. 1932), držitele ceny Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo. Kameraman a fotograf, který se věnoval jak filmu, tak televizní tvorbě. Uvedeny budou jeho snímky Archa bláznů, Golet v údolí a Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. Televizní tvorbu Juraje Šajmoviče zastupuje slavný seriál České televize Sanitka.
-
Pocta: William Lubtchansky - druhým kameramanem, jehož dílo Ostrava Kamera Oko představí, je letos zesnulý William Lubtchansky (1937-2010). Tato sekce představí legendárního francouzského kameramana, který byl klíčovým spolupracovníkem světoznámých režisérů, mj. Otara Iosselianiho, Jacquesa Rivetta, Francoise Truffauta, Jean-Luca Godarda, Philippa Garrela. Uvedeny budou filmy Pravidelní milenci, Nesahej na tu sekeru, Podzimní zahrady a Žena od vedle.
-
ENCORE - nesoutěžní profilová přehlídka současné světové krátkometrážní a celovečerní tvorby bude promítána od 24. 9. ve Staré Aréně. Diváci se mohou těšit na hrané, dokumentární a experimentální snímky z celého světa. Oficiální výběr této sekce tvoří 23 filmů. Filmy ze sekce ENCORE budou promítány ve Staré Aréně. Sekce nabídne vizuálně zajímavé filmy z celého světa – např. z Indie, Ruska, Řecka, Německa, Maďarska, Rumunska, Kanady, Turecka, Izraele…
-
IMAGO - oceněné filmy: přehlídka snímků oceněných evropskými národními kameramanskými asociacemi. Budou uvedeny filmy Bílá stuha, Antikrist a vítěz ceny Asociace českých kameramanů za rok 2009 - film Protektor kameramana Miloslava Holmana.
- Ostrava ve filmu: nově objevená díla z filmové historie Ostravy, která z archivu NFA vylovil dramaturg festivalu Martin Jiroušek. Dva bloky kratkých dokumentarních filmů z předválečného a válečného Ostravska uvádí dramaturg sekce Martin Jiroušek. Do této sekce patří také nové celovečerní filmy Pouta (režie: Radim Špaček) a Mamas and Papas (režie: Alece Nellis), které byly také natáčeny v Ostravě, a blok večerníčků Lux a Delux z televizního studia Prometheus. V sekci bude uveden i dokumentární film Opožďěný východ kameramana Jiřího Berky a režiséra Marcela Petrova o událostech podzimu 1989 očima obyvatel Ostravy a Moravskoslezského kraje.
- Studio Ostrava: přehlídka tvorby ostravského studia ČT v autorském pojetí dramaturgů studia
Aktuální dokumenty studia Ostrava:
Běž domů, Ivane! (režie Marcel Petrov; 2010) - dokument o následcích odsunu sovětských vojsk z našeho území.
Fenomén Mucha (režie Petra Všelichová; 2010) - portrét Alfonse Muchy, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků minulého století.
TV filmy:
Nespavost (režie Lenka Wimmerová; 2010) - Hana Maciuchová v hlavní roli hořké komedie o tom, jak bývá těžké odpustit rodičům.
Na vlky železa 1+2 (režie Petr Slavík; 2010) - Miroslav Etzler z váženého lékaře desperátem v nečestném boji o všechno.
Blok o mořeplavci Konkolském:
Sám proti moři (režie Jiří Vrožina; 1971) - slavný dokument o mořeplavci Richardu Kokolském.
Sám přes Atlantik (režie Jiří Vrožina; 1972) - dokument o startu mezinárodního závodu osamělých jachtařů přes Atlantik a o účasti Richarda Konkolského s jachtou Niké
Návrat kapitána (režie Jiří Vrožina; 1975) - dokument o návratu Richarda Konkolského z plavby kolem světa.
Jak jsme pluli za Vikingy (režie Jiří Vrožina; 1972) - cestopisný dokument z mořeplavby Richarda Konkolského kolem Dánska.
Námořník na suchu (režie Jaroslav Korytář; 1991) - dokument o životních osudech českého námořního jachtaře Richarda Konkolského
- 2010: Works in Progress: představení právě dokončovaných českých filmových děl. Uveden bude mimo jiné film režiséra Václava Kadrnky a kameramana Braňo Pažitky 80 dopisů a dokumentární snímek Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic
- 3D filmy v kině Luna: kino Luna získalo licenci pro uvádění 3D projekcí. 3D program zahajuje v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko za specialní snížené vstupné a navíc se slevou pro držitele akreditací
- „Manifesto“: nový „distribuční projekt“ - putovní přehlídka unikátních projekcí netuctových filmů si svou ostravskou premiéru odbyde v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko. Filmy v rámci „Manifesta“ se budou promítat v Minikině. Více informací o filmech na
www.manifesto2010.cz
- kameramanské prednášky: režisér a kameraman Ivan Vojnár promluví o Williamu Lubtchanskym a jeho spolupráci s Jacquesem Rivettem, jeho přednáška bude doprovázena ukázkami z filmů. Kameraman Tomáš Nováček představí natáčení dokumentárního filmu Ženy SHR, které proběhlo na digitální fotoaparát.