Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Ostrava Kamera Oko

slibuje mezinárodní a národní soutěž, venkovní projekce i filmový maraton
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
2. Ostrava Kamera Oko
čtvrtek 23. září 2010 21:00
(konec +- pondělí 4. října 2010 07:00)
Ostrava
Ostrava (CZ)
Druhý ročník mezinárodního filmového festivalu se specializací na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko se uskuteční od čtvrtka 23. září do neděle 3. října 2010. Ostrava Kamera Oko se koná v rámci kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Oficiální část festivalu tvoří mezinárodní soutěž, v rámci které bude uvedeno šest celovečerních filmů, většina z nich dokonce v české premiéře nebo předpremiéře. Další částí oficiálního programu je Národní soutěž, kde bude porota hodnotit šest krátkých filmů. Přehlídka dále nabídne filmové projekce v jedinečném industriálním prostředí (Národní kulturní památka v Dolní oblasti Vítkovic, náplavka Sýkorova mostu a Důl Hlubina), chybět nebudou tradiční sekce jako Ostrava ve filmu, Works in Progress, filmový maraton se seriálem Sanitka, blok dokumentů o slavném českém mořeplavci a bohumínském rodákovi Richardovi Konkolském a Pocty kameramanům Juraji Šajmovičovi a Williamu Lubtchanském. Kromě projekcí ve veřejném prostoru festival proběhne v ostravských kinech Vesmír, Luna, Art, Minikino a v sále festivalového centra Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015.

Slavnostní zahájení: česká premiéra letošního vítězného snímku z Cannes

Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 23. 9. v 19:00. Zahajovacím snímkem přehlídky je vítěz letošní Zlaté palmy z Cannes, thajský snímek Strýček Búnmí. Ostrava Kamera Oko tento thajský snímek uvede v české premiéře. Zahajovací ceremoniál proběhne v hale bývalé „Veronikárny“ v unikátních prostorách Národní kulturní památky – Dolní oblasti Vítkovic. Snímek trojice kameramanů (S. Mukdeeprom, S. Mingmongkon a Ch. Pengpanich) a současné hvězdy autorského filmu, režiséra Apichatponga Weerasethakula, byl zároveň zařazen do Mezinárodní kameramanské soutěže.


Filmový program festivalu
První ohlášené tituly mezinárodní soutěže: velká autorská i kameramanská jména a nové objevy

Letošní ročník mezinárodní soutěže svede dohromady velká jména světové kinematografie s nastupující generací filmařů s neotřelým pohledem a zdaleka nepoutá pouze výše zmiňovaným snímkem Strýček Búnmí.

Autorský veterán, jeden ze zakladatelů legendární Francouzské nové vlny, Jacques Rivette představuje v Ostravě svou novinku 36 pohledů z vrcholu Saint Loup. Kameramankou snímku je Irina Lubtchansky, dcera Williama Lubtchanského, dlouholetého Rivettova spolupracovníka a filmaře, jemuž letošní ročník věnuje jeden z čestných programů.

Vizuálně unikátní maďarská novinka Bibliothèque Pascal je podepsána mladým, ale na světové scéně již skvěle etablovaným režisérem Szabolcsem Hajdúem a znamená jeho již několikátou spolupráci s kameramanem Andrásem Nágyem (spolu realizovali již oceňované snímky Bílé dlaně a Radostné dny).

Kameraman Olivier Boonjing bude v soutěži patřit mezi festivalové nováčky. Pro realizaci svého režijního debutu Kdesi mezi tady a teď dokázal poutavě skloubit obě profese a vytvořit naléhavé a přitom vizuálně nápadité dílo.


Další soutěžní tituly jsou momentálně ve finálních fázi jednání. Kompletní soutěžní soupiska bude zveřejněna 14 dní před zahájením festivalu, 9. září 2010

Mezinárodní soutěž – přehled

Strýček Bunmí
kamera: Yukontorn Mingmongkon, Sayombhu Mukdeeprom, Charin Pengpanich
režie: Apichatpong Weerasethakul,
Thajsko 2010, vítěz z Cannes, česká premiéra, distribuce Artcam

36 pohledů z vrcholu Saint Loup
kamera: Irina Lubtchansky
režie: Jacques Rivette
Francie, 2009, česká premiéra, snímek nejde do distribuce

Bibliotheque Pascal
Kamera: András Nágy
Szabolcs Hajdu
Maďarsko, Německo 2010, distribuční předpremiéra - distribuce AČFK

Kdesi mezi tady a teď
kamera: Olivier Boonjing, Olan Bowland, Stanley Kowalski
režie: O. Boonjing, Belgie 2009, česká premiéra, snímek nejde do distribuce

- Národní soutěž krátkometrážních filmů o nejlepší kameru: soutěžní snímky bude hodnotit tříčlenná mezinárodní porota. Premiérově budou filmy vždy uvedeny v kině Vesmír. O cenu se utká šest krátkých českých filmů.
- Pocta: Juraj Šajmovič - přehlídka uvede díla kameramana Juraje Šajmoviče (nar. 1932), držitele ceny Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo. Kameraman a fotograf, který se věnoval jak filmu, tak televizní tvorbě. Uvedeny budou jeho snímky Archa bláznů, Golet v údolí a Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. Televizní tvorbu Juraje Šajmoviče zastupuje slavný seriál České televize Sanitka.
- Pocta: William Lubtchansky - druhým kameramanem, jehož dílo Ostrava Kamera Oko představí, je letos zesnulý William Lubtchansky (1937-2010). Tato sekce představí legendárního francouzského kameramana, který byl klíčovým spolupracovníkem světoznámých režisérů, mj. Otara Iosselianiho, Jacquesa Rivetta, Francoise Truffauta, Jean-Luca Godarda, Philippa Garrela. Uvedeny budou filmy Pravidelní milenci, Nesahej na tu sekeru, Podzimní zahrady a Žena od vedle.
- ENCORE - nesoutěžní profilová přehlídka současné světové krátkometrážní a celovečerní tvorby bude promítána od 24. 9. ve Staré Aréně. Diváci se mohou těšit na hrané, dokumentární a experimentální snímky z celého světa. Oficiální výběr této sekce tvoří 23 filmů. Filmy ze sekce ENCORE budou promítány ve Staré Aréně. Sekce nabídne vizuálně zajímavé filmy z celého světa – např. z Indie, Ruska, Řecka, Německa, Maďarska, Rumunska, Kanady, Turecka, Izraele…
- IMAGO - oceněné filmy: přehlídka snímků oceněných evropskými národními kameramanskými asociacemi. Budou uvedeny filmy Bílá stuha, Antikrist a vítěz ceny Asociace českých kameramanů za rok 2009 - film Protektor kameramana Miloslava Holmana.
- Ostrava ve filmu: nově objevená díla z filmové historie Ostravy, která z archivu NFA vylovil dramaturg festivalu Martin Jiroušek. Dva bloky kratkých dokumentarních filmů z předválečného a válečného Ostravska uvádí dramaturg sekce Martin Jiroušek. Do této sekce patří také nové celovečerní filmy Pouta (režie: Radim Špaček) a Mamas and Papas (režie: Alece Nellis), které byly také natáčeny v Ostravě, a blok večerníčků Lux a Delux z televizního studia Prometheus. V sekci bude uveden i dokumentární film Opožďěný východ kameramana Jiřího Berky a režiséra Marcela Petrova o událostech podzimu 1989 očima obyvatel Ostravy a Moravskoslezského kraje.
- Studio Ostrava: přehlídka tvorby ostravského studia ČT v autorském pojetí dramaturgů studia

Aktuální dokumenty studia Ostrava:

Běž domů, Ivane! (režie Marcel Petrov; 2010) - dokument o následcích odsunu sovětských vojsk z našeho území.

Fenomén Mucha (režie Petra Všelichová; 2010) - portrét Alfonse Muchy, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků minulého století.

TV filmy:

Nespavost (režie Lenka Wimmerová; 2010) - Hana Maciuchová v hlavní roli hořké komedie o tom, jak bývá těžké odpustit rodičům.

Na vlky železa 1+2 (režie Petr Slavík; 2010) - Miroslav Etzler z váženého lékaře desperátem v nečestném boji o všechno.

Blok o mořeplavci Konkolském:

Sám proti moři (režie Jiří Vrožina; 1971) - slavný dokument o mořeplavci Richardu Kokolském.

Sám přes Atlantik (režie Jiří Vrožina; 1972) - dokument o startu mezinárodního závodu osamělých jachtařů přes Atlantik a o účasti Richarda Konkolského s jachtou Niké

Návrat kapitána (režie Jiří Vrožina; 1975) - dokument o návratu Richarda Konkolského z plavby kolem světa.

Jak jsme pluli za Vikingy (režie Jiří Vrožina; 1972) - cestopisný dokument z mořeplavby Richarda Konkolského kolem Dánska.

Námořník na suchu (režie Jaroslav Korytář; 1991) - dokument o životních osudech českého námořního jachtaře Richarda Konkolského

- 2010: Works in Progress: představení právě dokončovaných českých filmových děl. Uveden bude mimo jiné film režiséra Václava Kadrnky a kameramana Braňo Pažitky 80 dopisů a dokumentární snímek Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic
- 3D filmy v kině Luna: kino Luna získalo licenci pro uvádění 3D projekcí. 3D program zahajuje v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko za specialní snížené vstupné a navíc se slevou pro držitele akreditací
- „Manifesto“: nový „distribuční projekt“ - putovní přehlídka unikátních projekcí netuctových filmů si svou ostravskou premiéru odbyde v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko. Filmy v rámci „Manifesta“ se budou promítat v Minikině. Více informací o filmech na www.manifesto2010.cz
- kameramanské prednášky: režisér a kameraman Ivan Vojnár promluví o Williamu Lubtchanskym a jeho spolupráci s Jacquesem Rivettem, jeho přednáška bude doprovázena ukázkami z filmů. Kameraman Tomáš Nováček představí natáčení dokumentárního filmu Ženy SHR, které proběhlo na digitální fotoaparát.
winslayer
(Lukáš Plaček)
neděle 12. 9. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Ostrava Kamera Oko . Vychytané.cz. [Online] 12. 9. 2010. [Citace: 1. 4. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3684. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Ostrava-Kamera-Oko-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.08s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.241.39
Serverový čas: sobota 1. dubna 2023 13:58