Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Plzeň – Ostrava 6:5

Ve středu 8. září se na Ministerstvu kultury České republiky uskutečnilo druhé kolo výběrového řízení Evropského hlavního města kultury pro rok 2015.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Vyhlášení výsledků kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2015
středa 8. září 2010 16:00
(konec +- středa 8. září 2010 23:00)
Stará Aréna
Ostrava (CZ)
Do závěrečného kola soutěže v České republice postoupila dvě kandidující města, Ostrava a Plzeň. Třináctičlenný panel porotců, v čele s předsedou Sirem Robertem Scottem, rozhodl, že Evropským hlavním městem kultury v roce 2015 se stane Plzeň.

Desetičlenné týmy zastupující obě kandidující města měly vyhrazeno třicet minut na prezentaci svých projektů. Poté mohli členové poroty v průběhu šedesáti minut klást své otázky. Ostravský tým tvořili primátor města Ostravy Petr Kajnar, náměstek primátora Lubomír Pospíšil, ředitel projektu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký, project developer Dita Eibenová, expert v oblasti městského marketingu Ondřej Slach, socioložka a expertka na interkulturalitu Kateřina Janků, konzultanti rozpočtu projektu ze společnosti PricewaterhouseCoopers Nick C. Allen a Karel Kolář, architekt, autor ideové koncepce Klastru Černá louka Adam Gebrian a poradce pro evropské záležitosti Pavel Telička.

Během prezentace zástupci týmu Ostrava 2015 spolu s odborníky ze společnosti PricewaterhouseCoopers hovořili o rozpočtu na kulturní akce a stavby plánované pro rok 2015 a seznámili porotu také s tím, čeho již bylo v Ostravě v předchozích letech dosaženo. Poté bylo vyhrazeno šedesát minut na dotazy komisařů. Prezentace Ostravy proběhla od 11 do 12.30. Zástupcům Plzně byl vyhrazen čas od 14 do 15.30 hod.

Výběrová komise oproti prvnímu kolu prošla změnami. Tři její členové - Mary McCarthy (Irsko), Mary Michailidou (Řecko) a Jyrki Myllyvirta (Finsko) – měli být nahrazeni novými komisaři. Dostavil se ale pouze Constantin Chiriac z Rumunska. Další dva zahraniční komisaři, Elisabeth Vitouch (Rakousko) a Erna Hennicot Schoepges (Lucembursko), se z výběrového řízení omluvili. Komisi tak tvořilo pouze 11 členů – 5 zahraničních a 6 z České republiky. Hlasování skončilo 6:5 ve prospěch Plzně.

Zbytek komise tvořili Robert Scott (Velká Británie), Manfred Gaulhofer (Rakousko), Andreas Wiesand (Německo), Danuta Glondys (Polsko), za Českou republiku Roman Bělor (místopředseda poroty), Jaroslav Kořán, Olga Poivre D´Arvor, Eliška Fučíková, Pavla Petrová a Michal Lukeš.

Skončilo tak více než dvouleté klání, během kterého Ostrava ve spolupráci s a.s. Vítkovice a Moravskoslezským krajem připravily projekt kandidatury, jehož těžištěm bylo zlepšení kulturní infrastruktury, slavnostní programy pro rok 2015, změny životního prostředí a rozšíření možností vzdělávání. Další kandidatura města Ostravy nepřichází v úvahu dříve než za patnáct let. „Jsme nešťastní,“ prohlásil ředitel projektu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký. Primátor Ostravy Petr Kajnar výsledek výběrového řízení komentoval slovy: „Mrzí mě to. Komise vybrala projekt, který se jevil lepší. Jsem přesvědčen, že Ostrava bude v projektu Klastr Černá louka pokračovat, protože díky němu se může stát výkladní skříní Evropy.“
Dmb
(Lukáš Kaboň)
pátek 10. 9. 2010 08:00
Kaboň, Lukáš. 2010. Plzeň – Ostrava 6:5. Vychytané.cz. [Online] 10. 9. 2010. [Citace: 5. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3677. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Plzen-–-Ostrava-6:5
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.089s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 34.225.194.102
Serverový čas: neděle 5. února 2023 19:22