Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Hlášení o úniku radioaktivních látek ve Zlíně - jako první přinášíme informace

V pondělí 8. ledna 2007 v 21:43 zaznělo Zlínem hlášení o úniku radioaktivních látek. Dle zpráv tiskového mluvčí zlínských hasičů Ivoše Mitáčka TO BYLO MYLNÉ HLÁŠENÍ, K ÚNIKU LÁTEK NEDOŠLO. Došlo k požáru volně skladovaného dřeva ve Zlíně - Kudlově. Bližší informace uvnitř článku.
Přidat na Facebook
Šlo o volně ložené dřevo (venku). Jak uvedl v telefonickém rozhovoru tiskový mluvčí zlínských hasičů Ivoš Mitáček (na snímku vlevo): "požár byl velmi rychle lokalizován a zlikvidován. Hlášení o úniku radiace bylo spuštěno omylem. Bylo způsobeno chybou v systému - původně byl spuštěn signál pro hasičskou jednotku a koncové zařízení spustilo jiné poplašné hlášení." Je tedy zřejmé, že občané města Zlín NEJSOU OHROŽENI ŽÁDNOU RADIOAKTIVNÍ LÁTKOU.

Položili jsme Ivoši Mitáčkovi pár otázek:
1. Bylo nutné hlásit únik radioaktivních látek?
"Operační důstojník povolával na pomoc k požáru stolárny na Kudlově dobrovolné hasiče z části Zlín-Prštné, které se provádí pomocí systému vyhlašování poplachu. V tomto systému jsou navoleny různé situace a varování obyvatel kromě známého signálu požáru jsou to i hlášení o povodních, chem. haváriích a i radioaktivní havárií a dalších mimořádných událostech.

Teď jsme provedli test a jde pravděpodobně o chybné nastavení koncového varovacího zařízení, které bylo nově instalováno nedávno. Spouštění u uperačního důstojníka HZS Zlínského kraje je nastaveno na požár a pochybení operátora je tedy prozatím předbězně vyloučeno."

2. Co kdyby skutečně nějaké látky unikly? Jak se mají vůbec lidé chovat?
"Vždy by jsme použili stejný varovací a vyrozumívací systém, který se jinak pravidelně kontroluje a zkouší." Jak se chovat v případě mimořádné události, naleznete tady: http://www.hzs-zlkraje.cz/krize/krize.htm.

3. Kde lze nalézt oficiální informace, co vůbec která houkání znamenají?
"Samozřejmě, učí se ho děti ve škole, a pro veřejnost byla do každé domácnosti v kraji distribuována brožura o IZS, která informace obsahuje." Brožuru "Bezpečí občanů Zlínského kraje" jsme nalezli zde: http://www.hzs-zlkraje.cz/krize/BO-web.pdf.

"Co tedy které houkání znamená? Především: signál je POUZE JEDEN a je DOPLŇOVÁN HLASOVOU INFORMACÍ, to je podstatné. Dřívejší systém, kdy každá výstraha znamenala jiné nebezpečí, nebyla pro lidi zapamatovatelná," uvedl tiskový mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
pondělí 8. 1. 2007 22:00
Prachař, Štěpán. 2007. Hlášení o úniku radioaktivních látek ve Zlíně - jako první přinášíme informace. Vychytané.cz. [Online] 8. 1. 2007. [Citace: 7. 7. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=366. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Hlaseni-o-uniku-radioaktivnich-latek-ve-Zline---jako-prvni-prinasime-informace
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.089s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.235.228.219
Serverový čas: čtvrtek 7. července 2022 10:17