Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

9. den Letní filmové školy v Uherském Hradišti

Sobota - den poslední
Přidat na Facebook
Co jste v sobotu mohli zažít:

Němé filmy zase oněměly. Populární řadu koncertů doprovázených promítáním snímků natočených ještě před tím, než Garbo (a všichni ostatní) začala mluvit, stylově zakončila další z amerických grotesek Francouze Maxe Lindera, Tři mušketýři. Či spíše The Three Must-Go-There, kde za Francii a královninu čest v lítých bitkách bojují Ananas, Gyros, Kokos a d´Ařbuján.

Béla Tarr byl sice přítomen na nejedné letošní akci, diskuse na téma jeho díla v kontextu evropské kinematografie se ale logicky nesla v duchu „o něm bez něj.“ Panel byl tvořen sbírkou odborníků, kteří jeho působení a vliv probrali z nejrůznějších úhlů. Přímo zasvěcený pohled nabídl maďarský účastník debaty Gellért Kovács, který mimo jiné zdůraznil, že podobně jako v případě řady jiných významných filmařů nezvyklého střihu je Béla Tarr mnohem úspěšnější ve zbytku světa než ve své domovině: „Maďarská kritika jej nevnímá jako otcovskou figuru, nýbrž jako někoho velmi výjimečného.“ A „na DVD jsou v Maďarsku dnes dostupné jen tři jeho filmy: Rodinné ohniště, Satanské tango a Werckmeisterovy harmonie… a i ty vyšly třeba ve Francii, Německu a Anglii dřív.“

Stejně jako zahájení, ani zakončení LFŠ se tak docela neshoduje s termínem první, respektive poslední projekce. Ve chvíli, kdy mocí své funkce předseda AČFK Petr Korč zatnul letošnímu ročníku pomyslný tipec, zbývalo ještě odpromítat dobrých šestadvacet filmů (a k tomu přihodit něco doprovodných akcí). Než Korč předal mikrofon, dodal ještě: „Přijelo vás mnohem víc než vloni, což pro nás znamená, že to neděláme zbytečně, a že největší nesoutěžní festival v této republice má budoucnost.“

Dnešní den byl ve znamení Evropského parlamentu, jehož zástupci představili na LFŠ ceny Lux a uspořádali workshop Řekněte to nahlas. V kině Hvězda dnes před předpremiérou Bibliotheque Pascal, nového filmu v distribuci AČFK, vystoupila europoslankyně Olga Sehnalová, která diváky informovala o nominaci tohoto maďarského snímku na letošní cenu Lux. Tu uděluje Evropský parlament nejlepšímu filmu uplynulého roku, který se dotýká evropské problematiky. Režisér snímku Szabolcs Hajdu poté projevil nadšení nad plným sálem a poodhalil okolnosti vzniku filmu, jehož natáčení inicioval další významný host LFŠ, Béla Tarr.

Co se děje:

Letní filmová škola sice končí, ale kdo by chtěl trvalou vzpomínku, může zabojovat při dražbě šatů z ráje. Výtěžek poputuje na dobročinné účely.

V neděli ještě promítáme v Klubu kultury a v Redutě, večer od 21.30 přidáváme do Smetanových sadů projekci filmu Jánošík. Pravdivý příběh.

Podívejte se na Zprávy z Letní filmové školy, které až do neděle běží na ČT 2.

Filmové listy a fotografie v tiskové kvalitě si můžete stáhnout, plné verze rozhovorů také a to na www.lfs.cz


Pročtěte si Blog LFŠ, který pro vás psali Honza Gregor, Zbyněk Vlasák, Vojta Rynda, Jarda Sedláček a Michal Procházka.

Každodenní novinky pro vás chystali Iva Přivřelová a Ondra Vosmík.

Letní filmové školy se letos zúčastnilo celkem 5575 akreditovaných diváků.

Děkujeme všem za přízeň a těšíme se za rok na viděnou!

TZ LFŠ
Verushka
(Veronika Jarešová)
neděle 1. 8. 2010 12:00
Jarešová, Veronika. 2010. 9. den Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Vychytané.cz. [Online] 1. 8. 2010. [Citace: 22. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3550. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/9.-den-Letni-filmove-skoly-v-Uherskem-Hradisti
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.083s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.192.254.173
Serverový čas: pátek 22. září 2023 07:20