Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

8. den Letní filmové školy v Uherském Hradišti

Pátek
Přidat na Facebook
Co jste v pátek mohli zažít:

Povídání o digitalizaci pokračuje. Dnes se od kinařů a distributorů přesunulo k filmům, zvlášť těm, jejichž klasické kopie už potřebují pořádnou čističku. Jak se staré filmové klenoty digitalizují a jak se pak čistí u sousedů na Slovensku a v Polsku? Jak se to provádělo, provádí a bude provádět u nás a proč ještě není zrestaurovaná celá Markéta Lazarová? Jak by měla pomoct Koncepci digitalizace české kinematografie od Ministerstva kultury? To všechno jsou otázky, které dnes zaznívají mezi stěnami Komorního sálu Reduty.

„Pokud ještě někdo nepochopil, proč tu letos tak přší,“ řekl v úvodu svého kinolektorátu Michael Málek, „tak to je další rozměr filmu noir. Bohužel se mi nepodařilo prosadit týdenní zatmění slunce.“ Jeho přednáška sice nesla název Nicholas Ray a film noir, na titulní osobu nedoceněného režiséra ale došlo až v její druhé polovině. Málek mluvil především o žánru samotném (který byl podle něj na vrcholu v letech 1941-1958), přičemž nasadil i citát od slavného Rogera Eberta: „Film noir je nejameričtější ze všech žánrů, protože v podstatě jen naivní a optimistická společnost mohla vytvořit svět plný chmur, osudovosti, strachu a zrady.“

Hosté přednášky Nový latinskoamerický film se ukázali jako dobří a taky štědří vypravěči. Probrali nejen současnost tamní kinematografie, ale stručně zrekapitovali rovnou celou historii kinematografie v Mexiku a Argentině, až od časů, kdy se dekorace ve filmech hýbaly, když foukal vítr.“

Poslední z významných hostů dorazil z nedalekého Maďarska. Béla Tarr odpoledne ve Hvězdě odpřednášel a ododpovídal svou masterclass (ti, kteří jí byli přítomni, mají zážitek vskutku jedinečný, Tarr o svém díle nerad mluví) a večer se před uvedením dramatu Werckmeisterovy harmonie („Teď přijde film, který je zajímavý… je o tom, že je kosa.“) stal pátým letošním držitelem Výroční ceny AČFK.

Filmů islandského barda Fridrika Thora Fridrikssona je teď na závěr festivalu v uhersko-hradištských kinech plno. Tak plno, že sám tvůrce, aby je stihl všechny oběhnout, musel vynechávat úvody a obrážet rovnou pofilmové diskuse. Objevil se např. po promítání snímku Niceland o klukovi, který se pídí po smyslu života. Když ho pochopí, tak ho ve filmu jen neslyšně zašeptá.

Tipy na sobotu:

14.30 | Hvězda | Tři mušketýři | doprovod C
17.00 | Hvězda | slavnostní zakončení 36. LFŠ
20.30 | Reduta - komorní sál | Lekce filmu podle Frifrika Thora Fridrikssona

Kdo dnes přijíždí:

Szabolcs Hajdu, Edvard Kožušník, Oskar Reif

TZ LFŠ
Verushka
(Veronika Jarešová)
sobota 31. 7. 2010 17:00
Jarešová, Veronika. 2010. 8. den Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Vychytané.cz. [Online] 31. 7. 2010. [Citace: 3. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3548. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/8.-den-Letni-filmove-skoly-v-Uherskem-Hradisti
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.132s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: sobota 3. prosince 2022 23:37