Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

William Shakespeare: Jindřich IV

Historické drama v moderním hávu odvál ve čtvrtek déšť
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Shakespearovské slavnosti v Ostravě
středa 21. července 2010 20:30
(konec +- čtvrtek 12. srpna 2010 22:30)
Slezskoostravský hrad
Ostrava (CZ)
Ostrava, kandidát na evropské hlavní město kultury 2015, hostí již potřetí v řadě Letní Shakespearovské slavnosti. Nesmrtelné hry dramatika Williama Shakespeara ožívají na jevišti Slezkoostravského hradu. Tento týden je na repertoáru historické drama Jindřich IV. Pod taktovkou režisérky Lucie Bělohradské obléklo moderní háv. A Jak se nám líbí?

Jindřich IV. je historické drama, politická satira tehdejší doby. Shakespeare odkrývá dobové politické intriky, s ironií sobě vlastní. Režisérka Bělohradská převlékla rytíře z brnění do padnoucích obleků současnosti. V tomto převleku se nese celá hra, která však neztrácí na původním znění (i když seškrtaného) překladu Martina Hilského. Jenom naléhavěji připomíná, že shakespearovská témata jsou nesmrtelná. Proto se také pořád dobře prodávají. Narážky a metafory na tunelování, privatizování a jiné okrádání královské pokladny divákům více než dochází. Přijímá je s nadšením. Do popředí příběhu je vytažen následník trůnu Jindra. Svou povahou by zapadl i do současnosti. Dobře se identifikuje s představitelem zlaté mládeže se všemi výstřelky a zmatenými emocemi. Potlouká se svými kumpány po království. Krade, pije, kouři. Sex, drogy a rokenrol. Přitom sám doufá, že jednoho dne všechny překvapí a bude dobrým králem. Špatným průvodcem Jindry je Honza Falstaff v podání Norberta Lichého. Falstaff je jedna z nejznámějších Shakespearových postav všeobecně. Norbert Lichý jasně vévodí celému představení s humorným šarmem. S přehledem by obstaral party svých kolegů, jak prokazuje ve scéně, kdy paroduje jak krále Jindřicha, tak mladého Jindru. Jan Dolanský mu s lehkostí sekunduje v roli bezstarostného prince. Zatímco Falstaff žije svůj kabaret s Hospodskou na klíně, plány plné intrik vůči králi pracují na plné obrátky. V rolích odpůrců následnictví Jindřicha IV. na anglickém trůně se objeví Martin Myšička či Martin Písařík. Jejich nekorunovaným vůdcem je Mortimer v podání Martina Preisse, který dodává své postavě to správné charisma záporné postavy.

Strohá scéna odpovídá venkovní atmosféře letního představení pod širým nebem. Kostýmy, doprovodná hudba a celé pojetí má ducha současnosti. Při výjevech z hospody by si jeden pomyslel, že se ocitnul v Šakalích létech a přece se nedá představení upřít originální zpracování. Srozumitelné celému obecenstvu, tak jak to bylo již od začátku zamýšleno.


Shakespearovské slavnosti 2010, Ostrava

William Shakespeare: Jindřich IV

29. 7. 2010

Režie : Lucie Bělohradská

Hrají: Norbert Lichý, Jan Dolanský, Zdeňka Žádníková, Ladislav Mrkvička, Martin Preiss a další

Autor: Michaela Židková
winslayer
(Lukáš Plaček)
sobota 31. 7. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. William Shakespeare: Jindřich IV . Vychytané.cz. [Online] 31. 7. 2010. [Citace: 27. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3546. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/William-Shakespeare:-Jindrich-IV-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.082s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.239.75.52
Serverový čas: neděle 27. listopadu 2022 14:11