Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Nedílná součást červencové Ostravy

Měsíc autorského čtení ve Staré Aréně
Přidat na Facebook
Největší literární festival v České republice – Měsíc autorského čtení – se přehoupl do své poslední třetiny a pomalu spěje k závěru. Po dobu svého trvání nabídl Ostravanům intenzivní zážitky nejen literární, ale také kulinářské, hudební a často i jazykovědné. Sál Staré Arény – klubu pro kulturu a informace 2015 se každý večer mění na místo, jímž zní předčítané slovo a debatuje se o literatuře, spisovatelské inspiraci, společenských poměrech ve Francii nebo například o multikulturním životě v Ostravě v době před druhou světovou válkou.

Měsíc autorského čtení si v Ostravě našel velice brzy stálý okruh příznivců, který se i přes dobu dovolených a často úmorná vedra neustále rozšiřuje. Nejednou se již stalo, že sál Staré Arény byl zaplněn do posledního místa a literatury chtivé publikum muselo vzít zavděk polštářky rozmístěnými po podlaze. Takto vypadal sál například za večerů věnovaných Petru Hruškovi, Ivanu Martinu Jirousovi nebo Pavlu Kohoutovi. Zvláště velké účasti se těšila čtení dvou nositelů nejvyššího francouzského ocenění za literaturu – Prix Goncourt – Jacquese-Pierra Ametta a Annie Saumont.

Jak se ukázalo, publikum si oblíbilo nejen čtení samotná, ale také debaty, které pokaždé následují. Předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček se po všechny večery stará o to, aby na francouzských čteních ani na okamžik nevzniklo zdání jazykové bariéry mezi autorem a jeho posluchači. Dotazy návštěvníků a odpovědi autorů tlumočí se stejnou lehkostí do francouzštiny jako do češtiny. Sám je s průběhem festivalu i svým účinkováním na něm velmi spokojen. „Festival je pro mě v prvé řadě nesmírnou inspirací. Seznámil jsem se s mnoha literáty a objevil cesty, po kterých bych chtěl dál literárně kráčet, stejně jako ty, kterými se nikdy nevydám. Jsem přesvědčen, že publikum si z festivalu odnáší podobné dojmy,“ řekl. Jednoho večera se Jiří Dědeček stal dokonce hlavním aktérem, to když se z účinkování musel náhle omluvit básník, divadelní dramatik a esejista Cédric Demangeot. Náhradou měli návštěvníci možnost vyslechnout si písně francouzských šansoniérů Jacquese Brela a Georgese Brassense v českém překladu Jiřího Dědečka, který zpíval – zčásti francouzsky, zčásti česky – za doprovodu své kytary.

Zahraniční literáti se často vyjadřují velice pochvalně o Ostravě, stejně jako o samotné Staré Aréně. Například emeritní profesor francouzské a srovnávací literatury, básník, esejista a překladatel Claude Mouchard byl zcela nadšen prostorem klubu a několikrát zdůraznil, jak zajímavé a příjemně krásné prostory se týmu Ostrava 2015 podařilo v tak krátké době vytvořit. Éric Faye, který pochází z blízkosti severofrancouzského města Lille, zase kladně komentoval kandidaturu Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Ví totiž, jak zásadní význam měl tento titul pro Lille, které bylo Evropským hlavním městem kultury v roce 2004. „Není to jen průmyslová krajina Ostravy, která si je s Lille tolik podobná, ale je to jakási vřelost a opravdovost lidí, kteří zde žijí,“ poznamenal.

Velké oblibě u obecenstva se mimo samotného předčítání těší také doprovodný program festivalu, zvláště akce „crêpes zdarma“, kdy si každý z účastníků francouzského čtení může dát o přestávce palačinku s přílohou dle vlastního výběru. Jak se vyjádřila jedna z pravidelných účastnic, vůně čerstvě se smažících palačinek dodává Staré Aréně příjemně domácí atmosféru. „Na palačinky jsem si velmi lehce zvykla. Každý den jsou pro mě takovou sladkou odměnou, milou tečkou za dalším letním dnem, a vždy se na ně těším,“ svěřila se.

Vstupné na všechny festivalové večery je dobrovolné. Veškerá čtení je možno sledovat živě i ze záznamu na oficiálních webových stránkách festivalu www.autorskecteni.cz , na nichž také naleznete celý festivalový program.
winslayer
(Lukáš Plaček)
čtvrtek 22. 7. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Nedílná součást červencové Ostravy . Vychytané.cz. [Online] 22. 7. 2010. [Citace: 4. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3498. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Nedilna-soucast-cervencove-Ostravy-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.074s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: neděle 4. prosince 2022 02:44