Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Sázavafest od M po P

Festival Sázavafest představuje profily kapel, které vystoupí 5. - 7. 8. 2010 v Kácově
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Sázavafest 2010
čtvrtek 5. srpna 2010 20:00
(konec +- neděle 8. srpna 2010 20:00)
Areál Sázavafest Kácov
Kácov (CZ)
Maxence Cyrin

Maxence Cyrin dokazuje, že elektronická hudba se dá hrát na klavír, aniž by ztratila své kouzlo. Jeho skladby jsou něčím mnohem zajímavějším než jen obyčejnými klavírními předělávkami. Tento Francouz patří k jedněm z nejoriginálnějších evropských klavíristů. Svým hudebně-kosmopolitním přístupem, tím, že se nebojí jít ani do bezmála popových hymnů, oslovuje i nejmladší generaci posluchačů. Maxence Cyrin na sebe výrazně upozornil v roce 2005 albem Modern Rhapsodies, které mu vydal kamarád a především nejzářivější ikona francouzské techno scény Laurent Garnier. Maxence Cyrin se pouští do předělávek skladeb umělců jako jsou Aphex Twin, Moby, DJ Rolando či LFO.

V současné době proniká do ještě zajímavější odnože - do elektronických a rockových písniček, které jsou mnohem blíž mainstreamu, a proto je zná většina posluchačů. K práci na své poslední desce Novö Piano si přizval toho nejpovolanějšího. Producentský dohled svěřil Marcu Collinovi, zakladateli projektu Nouvelle Vague. Výběr alba sahá od Nirvany, přes Justice, The Pixies, po Beyonce. Maxence však i nadále zůstává věrný své ambientní a minimalistické estetice, která mu z originálů do jeho skladeb dovolí nasát jen to skutečně nejpodstatnější.

Mc Tali

V rámci speciální drumandbassové noci na letošním Sázavafestu zahraje i Mc Tali, která v české republice vystoupí vůbec poprvé. Hvězda drumandbassové scény, vlastním jménem Natalia Scott, pochází až z dalekého Nového Zélandu, ale v současnosti žije a tvoří v Londýně. Její cesta za úspěchem byla dlouhá a klikatá. Nejprve se proslavila na Novém Zélandu, pak na Full Cycle Party v Austrálii, kde potkala Roniho Size, který jí byl natolik očarován, že ji na party nechal zazpívat.

Mc Tali se proslavila zejména hitem "Lyric On My Lip" z roku 2004, který obsadil 39. příčku v UK Singles Chart. Úspěch skladby jí zajistil stejnojmenné debutové album. Na něm Tali bohatě využívá svůj vokální potenciál. Má přesně ten „flow“, pro který si ji oblíbilo mnoho fanoušků po celém světě.


Michal Prokop a Frasmus 5

Frasmus 5 je jedna z nejvýznamnějších skupin české rockové historie. Přínos skupiny Framus 5 je především v tom, jakým způsobem její leader Michal Prokop pracuje s textem a zhudebněnou poezií. Z původně soulového zpěváka, pohybujícího se v angličtině, dokázal vyrůst v meditativního šansoniéra, který svým vemlouvavým zahořklým hlasem skvěle vystihuje atmosféru poetických textů a na druhé straně kriticky komentuje smutnou českou realitu doby před revolucí. Frasmus 5 se stal jednou z nejakceptovanějších skupin 80. let a výrazně ovlivnil minimálně dvě generace rockového publika.


Mrakoplaš

Mrakoplaš je skupina pohybující se na pomezí žánrů blues, boogie a akustického rocku. Kapela vystupuje nejen ve své základní sestavě (2 zpěvy, harmonika, kytary, basa, bicí), ale také ve velmi příjemné, komorní formaci bez rytmické sekce. Mrakoplaš hraje autorskou muziku okořeněnou světově proslulými skladbami, které do svého repertoáru přidává při dlouhých vystoupení.
Kapelu vytvořil v roce 1995 Pavel Lipták, inspirován postavou nedostudovaného čaroděje Mrakoplaše z knížek Terryho Pratcheta ,,Úžasná Zeměplocha". Lipták je zároveň frontmanem a autorem většiny písní. Jeho velmi příjemný vypravěčský projev je (spolu s pohádkově jemnými příběhy obsaženými v textech) nezaměnitelným poznávacím znamením této skupiny.


Neřež

Kapela Neřež je důslednou pokračovatelkou legendárního Nerezu, který navždy změnil pohled na folkovou hudbu v Čechách. Bohužel už však bez uznávané umělkyně Zuzany Navarové. Nerez vzniknul kolem Zdeňka Vřešťála a Víti Sázavského jako doprovodná skupina Jaromíra Nohavici. V současné době však mají mnoho vlastních vystoupení a jedním z nich bude i letošní Sázavafest.
Existence kapely se datuje na počátek 80. let, kdy zmínění zakladatelé Vřešťál a Sázavský potkali zpěvačku Zuzanu Navarovou. Jejich nejslavnější tvůrčí období spadá do druhé poloviny 80. let. Skupina existovala do roku 1994, od té doby šli jednotliví členové svými cestami: Vřešťál se Sázavským časem založili právě skupinu Neřež a stali se z nich uznávaní producenti. Zuzana Navarová se po letech hledání optimálního výrazu dokonale našla ve spolupráci se skupinou Koa, s níž spolupracovala až do své předčasné smrti v roce 2004.


Ocean versus Daughter

Mezinárodní sestavu Ocean versus Daughter, je těžké vystihnout jedním slovem. Piano zpěvačky Flanny Sheridan je hnací silou hudby, která se mění z jemných introspekcí v plné zvukové útoky. Cello, housle, kytara, syntezátor a bicí jsou vmíchané do písní, které mohou být radostné a bolestně smutné, křehké i vzteklé. Hrají hudbu plnou emocí a neřídí se žádnými pravidly. V repertoáru kapely posluchači naleznou chytlavé a rozjařené songy, zároveň však také melancholické, klidné až depresivní skladby.

Kapela, v současnosti usazená v Praze, se skládá jak z amerických, britských, tak i z českých členů. Mezinárodní složení kapely dodává celému jejímu hudebnímu projevu pro české posluchače velmi netradiční zážitek. Žánrově lze jejich hudbu zařadit do undergroundu a indie rocku. Převážně se jedná o autorský repertoár samotné zpěvačky.

OOZ

OOZ neboli Osada ovčích znalců je legendární ansámbl dejvických muzikantů a milovníků ovcí s nezaměnitelnou dechovou sekcí, který už po léta zdobí pražskou klubovou scénu. OOZ hraje rock’n’roll, blues i reggae.

OOZ vzniklo za kmotrovství Ivana Hlase v létě 1993. Okolnosti osvětluje Jan Zavřel v rozhlasovém vysílání Rádia Rocco 29. 3. 1998: „Začalo to v devadesátém třetím roce po dejvickejch a hanspaulskejch hospodách. Pak jsme byli někde v západních Čechách a tam hrála kapela...a my jsme si řekli, že když oni hrají tak falešně a příšerně, tak to dokážem taky...žízeň hraje velkou roli!"


Papa Roach

Letošní Sázavafest je na zahraniční kapely opravdu bohatý. Jedním z nich je i kapela Papa Roach, která do Kácova zavítá až z daleké Kalifornie. Americká čtyřčlenná skupina Papa Roach vznikla ve městě Vacaville v roce 1993, kdy se 4 kamarádi z vysoké školy rozhodli založit kapelu. Mladí hudebníci sice začínali s hraním po pizzeriích a kavárnách, rychle se však dostali do špičky vacavilleské hudební scény. Směsicí hip-hopu, groove-funku a hardcoru si rychle získali převážně mladé publikum. Nevyhýbají se ani metalu či bluess. Kapelu tvoří zpěvák Jacoby Shaddix, kytarista Jerry Horton, basák Tobin Esperance a bubeník Tony Palermo. Jejich styl se dá zařadit do široké škatulky od velice oblíbeného nu-metalu, hardcoru, alternativního rocku až po punk-rock.

Do mainstreamu se jim podařilo prorazit s jejich třikrát platinovým albem Infest, které vydali v roce 2000. Úspěch skupiny pokračoval i s dalšími alby Lovehatetragedy (2002), Getting Away With Murder (2004) a The Paramour Sessions (2006). Zatím poslední album vydali v březnu 2009 a nese název Metamorphosis. Písně od Papa Roach jsou často používané ve filmech, seriálech a PC hrách.

Ponožky pana Semtamťuka

Ponožky pana Semtamťuka, to je jméno berounské alternativní kapely, jejíž originální název vznikl podle jména vynálezce z kultovního časopisu Čtyřlístek. Ponožky pana Semtamťuka jsou známy především díky svým vtipným textům, používají nejrůznější nástroje a dokážou s nimi výborně pracovat a propojovat je. Plavba kapely PPS našimi hudebními vodami už má za sebou celkem bohatou historii. Od folkového minimalismu, dvanáctihlavého bigbandu, dekadentního kabaretu a pouličního šramlu se dostala k absolutní syntéze toho všeho a pluje opět dál k novým obzorům
winslayer
(Lukáš Plaček)
středa 28. 7. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Sázavafest od M po P. Vychytané.cz. [Online] 28. 7. 2010. [Citace: 1. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3462. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Sazavafest-od-M-po-P
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.11s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 35.172.224.102
Serverový čas: čtvrtek 1. prosince 2022 11:13