Festival Sázavafest představuje profily kapel, které vystoupí 5. - 7. 8. 2010 v Kácově
Anna K
Benny Page
Ve stopách legendy drum and bass – Shy Fx, se snaží jít mladý Benny Page. Již ve 12 letech věděl, že hraní na kytaru a bubny mu nestačí a začal objevovat skutečné britské zvuky, které ho vedly k drum and bass. V patnácti letech začal dělat beaty pomocí sekvenceru a poté začal studovat kurz zaměřený na technologii hudby. V roce 2003 Impresario Spoona přinesl jeho první skladbu “Chainsaws”, a o rok později následovala skladba “Stalker” a taneční hymna “Sneaker Pimp”, která jej vynesla na světlo elektronické hudby.
Benny Page se publiku Sázavafestu představí v rámci speciální drumandbassové noci.
Blanka Šrůmová
Má za sebou velmi pestrou kariéru. V 80. letech byla členkou skupiny Balet a nahradila tak Ivetu Bartošovou, poté však potkává Daniela Šustra - svého budoucího manžela a zakladatele skupiny Tichá dohoda, ke které se v roce 1989 připojila. O pár let později je dvakrát nominována na cenu Gramy v kategorii zpěvačka roku a na počátku 90. letech dokonce vystoupila v Praze po boku INXS či Sheryl Crow. V roce 2000 vydala Blanka svojí první sólovou desku Neviditelná, po narození syna Kristiána se však udává do ústraní do města Peru. V současné době mohou fanoušci Blanku Šrůmovou slyšet zejména ve známém projektu Kašpárek v rohlíku, což je projekt pro děti a dospělé postavený na originálním propojení divadla a hudby ve vlastních představeních.
Boban i Marko Marković Orkestar
Typicky balkánská dechová kapela, pocházející z Vladicin Han v jižním Srbsku. Kapelu vede jeden z nejlepších tamějších trumpetistů Boban Marković a jeho syn Marko, který „orchestr“ převzal v den svých osmnáctých narozenin 29. února 2006. Jejich hudba spojuje mnohé ze zdrojů, které utvářely romskou a balkánskou hudbu - tradiční se setkává s postmoderním, turecké pochody s gypsy grooves, divoké skladby s tesknými. A právě tuto tradiční balkánskou smršť zažije i publikum Sázavefastu!
Kapelu představil, především západnímu obecenstvu, režisér Emir Kusturica ve filmech Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či Černá kočka, bílý kocour. Největší hity ze zmíněných filmů tvoří i součást repertoáru Bobana Markoviće. Sám Boban Marković kromě svého orchestru vystupoval například s The Klezmatics Franka Londona a projektem Brotherhood of Brass.
Minulý rok vydali zatím své poslední CD s názvem Devla - Blown Away To Dancefloor Heaven. Jsou žádáni po celém světě, což dokazuje i množství jejich koncertů ročně - v roce 2008 jich odehráli více než 115.
Markovićův „orchestr" získal řadu prestižních ocenění na každoročním soutěžním festivalu dechové hudby. Českým fanouškům se letos představí pouze v Kácově.
Dikanda
Letošní Sázavafest obohatí další balkánská kapela. Tou je polská Dikanda, složená z členů Ania Witczak (zpěv, akordeon), Kasia Dziubak (housle, zpěv), Daniel Kaczmarczyk (bicí), Piotr Rejdak (kytara) a Grzegorz Kolbrecki (kontrabas), byla založena v roce 1997 v polském Štětíně. Členy kapely spojuje vášeň pro tradiční hudbu a tvrdou práci, díky které si vytvořili svůj vlastní styl a originální zvuk. Jejich akustické písně jsou inspirovány zcela orientální kulturou a balkánským folklórem, zejména makedonským a rumunským. Pro Dikandu je typické vytváření nových slov a nejrůznějších smyšlených významů během skládání jejich písní.
Do současné doby vydali 4 alba, odehráli stovky koncertů, vystupovali na mnoha významných evropských festivalech a obdrželi i mnoho cen z oblasti folku. Koncerty Dikandy jsou ojedinělou „cestou kolem světa“ a nabízejí divákům energickou a vášnivou show plnou emocí. V evropských zemích se těší velké popularitě a sympatiím, a proto by si návštěvníci Sázavafestu neměli tuto kapelu nechat ujít.
Dog Eat Dog
Legendární americká kapela tzv. skeatboardové scény Dog Eat Dog se po pár letech znovu vrací do České republiky, a to pouze na letní Sázavafest. Americká kapela Dod Eat Dog udělala velký průlom na hudebním trhu v roce 1994, kdy vyšla se singlem No Fronts z alba All Boro Kings. Jejich historie ale začíná už v roce 1987, kdy se Dave Neabore a Sean Kilkenny rozhodli založit kapelu. Nedlouho poté se k nim přidali John Connor, Dan Nastasi a jako poslední Brandon Finley. Sestava kapely se ale postupem let mění a formuje do současné podoby - John Connor (zpěv), Dave Neabore (basa, zpěv), Brandon Finley (bubny, zpěv) a Axel "Axe" Hilgenstoehler (kytara).
Díky zmiňovanému albu All Boro Kings jsou DED v roce 1995 oceněni jako objev roku v cenách MTV a vítězí tak nad umělci jako je Alanis Morisette nebo Portishead. Za dobu jejich působení vydali 5 studiových alb, spolupracovali se známými umělci z Wutang Clan nebo Black Sabbath a na podiu vystoupili po boku hvězd jako Rage Against The Machine, No Doubt, Sepultura, KISS a Metallica. V jejich hudbě si na své přijdou zejména fanoušci punku a rocku, pracují ale také s prvky rapu a hiphopu.
V současné době DED koncertují po celém světě a fanouškům na svých vystoupeních připomínají nejslavnější hity z jejich tvorby. Pro návštěvníky Sázavafestu Dog Eat Dog připravují výběr jejich největších hitů průřezem celé dosavadní tvorby – v roce 2010 totiž oslavují 20 let jejich oficiální existence.
Goodfellas
Pražsko-karlovarská pětice Goodfellas se na české hudební scéně pohybuje teprve dva a půl roku. Partička se poprvé sešla v Karlových Varech při jammování v parku v létě 2007. Od té doby cestují po klubech celé ČR a není divu, že se jim za velmi krátkou dobu podařilo vytvořit solidní posluchačskou základnu. Na svém kontě mají řadu úspěchů. Za úspěšnou expanzi ze západních Čech byli nominováni na Kulturní událost roku 2009 v domácích Karlových Varech. Kapela zvítězila v diváckém hlasování na prestižním festivalu Broumovská kytara, obsadila také první místo v regionální soutěži kapel Karlovarská rocková mapa. Před nedávnem odjeli Goodfellas společné jarní turné s kapelou 100°C. Hned zkraje roku 2010 přidali k úspěchům vítězství v soutěži Sázavafest Battle, kterým si zajistili účast v hlavním festivalovém programu na open airu v Kácově.
Honza Homola
Je mnoho muzikantů, kteří vydají sólovou desku a nijak se výrazně neodlišují od tvorby jejich domovské kapely. To ale rozhodně neplatí pro Honzu Homolu z punkových Wohnoutů, který se svým vlastním projektem zahraje v rámci Balbínky. Kdekdo by čekal „wouhnoutovský“ odvaz, nyní se ale Honza publiku představí v akustickém a folkovém hávu. Tuto netradiční polohu už mohli fanoušci slyšet na jeho sólovém albu Homolka Tobolka. Mimo jiné má momentálně Honza za sebou společné tour s Xaverem Baumaxou, se kterým objížděl česká města v rámci divácky úspěšné Dementour 2010.
Tento počin by si návštěvníci Sázavafestu rozhodně neměli nechat ujít. Sám Honza o tom říká: „Když nahráváme s Wohnoutama, člověk dost experimentuje. Ale tohle byl pro mě největší experiment, protože jsem najednou stál před mikrofonem sám s kytarou a byl pro mě fakt oříšek, jak to pojmout.“ Jak se s tím Honza popral, uslyší naživo publikum Balbínky na letošním Sázavafestu v Kácově.
Žánrově je možné je zařadit do power folku v kombinaci s pop rockem. Nevyhýbají se však ani funku a hip hopu. V současnosti však dávají přednost akustickému rocku. Jakýmkoliv směrem se Goodfellas vydají, zní to živě, energicky a zajímavě. Jejich muzika působí čistě a nezkaženě, stejně tak jako členové kapely Tommy, Theo Gonzales, Edai, Matt a Jamie. Může za to velkou měrou velmi milá a uklidňující barva hlasu zpěváka Tommyho a také poctivá instrumentalizace jeho fellas. Pětice si vystačí s akustickými nástroji a výjimky (zapojená kytara nebo scratche) se objevují jen zřídka. Na svém kontě mají dvě desky, druhou v pořadí a zároveň první dlouhohrající vydali na podzim 2009 a nese název “Sweet And Lowdown