Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Literatura, sýry, vína, palačinky, kreativní dílny, fotografie

to vše nabízí Měsíc autorského čtení
Přidat na Facebook
Ve čtvrtek 1. července v Ostravě slavnostně začal největší český literární festival – Měsíc autorského čtení.

Díky ostravské kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015 probíhá festival letos nejen v tradičním Brně, ale poprvé také v Ostravě. Čestným hostem letošního ročníku je francouzská literární tvorba, a Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015 tak po celý červenec hostí řadu významných českých a francouzských literátů. Spolu s týmem Ostrava 2015 festival organizuje nakladatelství Větrné mlýny a Alliance française Ostrava. Festival se odehrává pod záštitou pařížského starosty Bertranda Delanoëa, ostravského primátora Petra Kajnara, brněnského primátora Romana Onderky a českého PEN klubu za osobní asistence jeho předsedy Jiřího Dědečka. Tento svátek čteného slova však neznamená výhradně jen literaturu. Mimo samotných čtení festival oplývá bohatým, zajímavým a mnohdy velice chutným doprovodným programem.

Již pravidelnou a nedílnou součástí všech večerů ve Staré Aréně je akce „crepês zdarma“, kdy každý účastník francouzského čtení dostane o přestávce mezi jednotlivými čteními palačinku s přílohou dle vlastní volby zdarma. Chuťové a čichové vjemy z čerstvě připravovaných palačinek tak dokreslují francouzskou atmosféru, která během festivalu ve Staré Aréně panuje.

Stejně jako palačinky patří k Francii neodmyslitelně sýry a vína, na jejichž ochutnávky se mohou návštěvníci festivalu také těšit. Termíny nejbližších ochutnávek sýrů jsou 14.7. a 19.7. Vína se pak budou degustovat v úterky 20.7. a 27.7. Festivaloví účastníci mohou kromě svých sluchových buněk hýčkat i ty chuťové vždy po 20. hodině.

Festival nezapomíná ani na děti, pro něž pořadatelé připravili kreativní dílny zaměřené na podnícení zájmu o francouzský jazyk. Druhá z dílen proběhne ve středu 14.7. od 15 hodin ve Staré Aréně a povede ji studentka výtvarného umění spolu se dvěma francouzskými lektorkami žijícími v Ostravě, Anne-Christine Trochut a Guilaine Becker. „Jde nám hlavně o oživení tradičních oblíbených pohádek a o jejich zprostředkování dětem nejen pomocí jazyka, ale i různými uměleckými aktivitami. V úterý bude na programu pohádka Tři prasátka. Pomocí kreativních rukodělných prací se děti seznámí s jejím příběhem, atmosférou i hlavními hrdiny. Ateliér česko-francouzského čtení je přístupný pro všechny děti a klade si za cíl rozvoj dětské představivosti a probuzení jejich zájmu o francouzský jazyk,“ říká o dílně její organizátorka.

Po dobu festivalu jsou v prostorách Staré Arény také k vidění fotografie orlovské skupiny K4 (členové Miroslav Brziák, Pavel Brádka, Radim Golka a Pavla Herzánová). Fotografie jsou součástí putovního projektu a do Staré Arény se na Měsíc autorského čtení přesunuly z Dolu Hlubina, kde byly vystaveny v rámci divadelního festivalu Dream Factory.

Vstupné na všechna festivalová čtení i doprovodné akce je dobrovolné. Veškerá čtení je možno sledovat živě i ze záznamu na oficiálních webových stránkách festivalu www.autorskecteni.cz , na nichž také naleznete celý festivalový program.
winslayer
(Lukáš Plaček)
úterý 13. 7. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Literatura, sýry, vína, palačinky, kreativní dílny, fotografie . Vychytané.cz. [Online] 13. 7. 2010. [Citace: 5. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3450. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Literatura,-syry,-vina,-palacinky,-kreativni-dilny,-fotografie-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.094s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.212.99.248
Serverový čas: neděle 5. února 2023 12:04