Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Zahajovací večer Měsíce autorského čtení bude patřit Janu Balabánovi

Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Měsíc autorského čtení
čtvrtek 1. července 2010 19:00
(konec +- pondělí 2. srpna 2010 19:00)
Stará Aréna
Ostrava (CZ)
Ve čtvrtek 1. července začíná v Ostravě největší český literární festival – Měsíc autorského čtení. Ten bude letos, díky ostravské kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015, probíhat nejen v Brně, ale poprvé také v Ostravě. Letošním hostem festivalu je francouzská literární tvorba. Po celý červenec tak bude Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015 hostit plejádu významných českých a francouzských literátů. Festival bude slavnostně zahájen 1. července v Ostravě a ukončen 1. srpna v Brně, kde se již tradičně koná v divadle Husa na provázku. Na jeho přípravách spolupracuje tým Ostrava 2015 s nakladatelstvím Větrné mlýny a Alliance française Ostrava. Nad festivalem převzali záštitu pařížský starosta Bertrand Delanoë, ostravský primátor Petr Kajnar, brněnský primátor Roman Onderka a český PEN klub za osobní asistence svého předsedy Jiřího Dědečka.

Stejně jako celý festival bude i jeho zahájení koncipováno jako pocta nedávno zesnulému ostravskému spisovateli Janu Balabánovi. V průběhu večera se budou promítat rozhlasové a televizní ukázky zachycující tohoto ostravského spisovatele a zazní zhudebněné básně Petra Bezruče z divadelní hry Bezruč?!, kterou Balabán napsal se svým přítelem Ivanem Motýlem. Především se ale bude křtít poslední Balabánova kniha Zeptej se táty, vydávaná nakladatelstvím Host.

Průvodcem večera bude spisovatelův přítel, básník a literární historik Petr Hruška a chybět nebudou ani další Balabánovi přátelé a blízcí. Právě oni budou číst z poslední Balabánovy knihy. Ve Staré Aréně tak vystoupí Ivan Motýl, Monika Horsáková, Ivo Kaleta a Jakub Chrobák (všichni členové redakční rady ostravské Bílé knihy), spisovatelův syn Lukáš Balabán a v neposlední řadě také malířka Hana Půchová.

Samotný autor bude přítomen prostřednictvím rozhlasových a televizních ukázek. V záznamu, který pořídil Český rozhlas Ostrava, si budou hosté moci připomenout Balabánovu interpretaci fotografie Jindřicha Štreita. V ukázce z pořadu České televize Sváteční slovo pak bude spisovatel hovořit o Ostravě, se kterou byl celý život nerozlučně spjatý. V průběhu večera také vystoupí tříčlenná kapela Johan Band se zhudebněnými básněmi Petra Bezruče, které jsou součástí inscenace již zmíněné divadelní hry Bezruč?!

Jan Balabán byl v minulosti častým hostem Měsíce autorského čtení a opakovaně zdůrazňoval, jak je důležité spojení psaného slova se čteným, prvek pro tento festival zcela charakteristický. Snad naposledy tak veřejně učinil na dubnové tiskové konferenci uspořádané u příležitosti příprav festivalu. Jeho slova na toto téma také provázejí oficiální video upoutávku k festivalu, v níž mimo jiné říká, že „literatuře je třeba vrátit hlas“. Jan Balabán už se bohužel žádné literární přehlídky nezúčastní. Organizátoři proto pojali letošní ročník, a zvláště pak jeho slavnostní zahájení, jako připomínku tohoto významného českého spisovatele. Jak uvedl jeden z pořadatelů festivalu Pavel Řehořík zastupující nakladatelství Větrné mlýny: „Celý letošní ročník Měsíce autorského čtení chápeme jako poctu tomuto významnému, náhle zemřelému, autorovi.“

Vstupné na všechna festivalová představení je dobrovolné. V průběhu celého července se v Ostravě představí 31 českých a stejně tolik francouzských autorů. V případě Čechů půjde vlastně o jednu osobu navíc, protože Ivan Martin Jirous bude číst spolu s Dášou Vokatou. „Zahraniční čtení budou v původním jazyce, překlady do češtiny jsou promítány na plátno,“ vysvětlila Kateřina Ondřejková z týmu Ostrava 2015. Po každém vystoupení bude následovat moderovaná a tlumočená beseda publika s autorem. Francouzští autoři budou číst každý den od 19 hodin a uvádět je bude Jiří Dědeček. Čtení tuzemských autorů začínají vždy o hodinu a půl později, tedy ve 20.30 hod. Veškerá čtení bude možné sledovat živě i ze záznamu na oficiálních webových stránkách festivalu: www.autorskecteni.cz
winslayer
(Lukáš Plaček)
pátek 2. 7. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Zahajovací večer Měsíce autorského čtení bude patřit Janu Balabánovi . Vychytané.cz. [Online] 2. 7. 2010. [Citace: 3. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3420. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Zahajovaci-vecer-Mesice-autorskeho-cteni-bude-patrit-Janu-Balabanovi-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.079s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.192.52.167
Serverový čas: sobota 3. prosince 2022 20:14