Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Unikátní putovní výstava „Apoteóza lásky“

Unikátní putovní výstava „Apoteóza lásky“ u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy začíná v Obecním domě
Přidat na Facebook
Unikátní putovní výstava pořádaná Muchovou nadací u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy nazvaná Apoteóza lásky se koná od 2. července v Obecním domě v Praze. Výstava představí celou tvorbu umělce, kromě litografií také pastely, kresby, grafické práce, dekorativní předměty nebo méně známou část Muchovy tvorby – fotografie, které nebyly doposud v České republice vystaveny. Každá ze zastávek této putovní výstavy, která se do roku 2012 představí v Kutné Hoře, Ostravě, Liberci a Plzni, bude jedinečná svou koncepcí, jež bude vždy dílem jiného kurátora. Návštěvníci tak budou pokaždé konfrontováni s unikátním výběrem prací Alfonse Muchy a novou interpretací jeho tvorby. Celkově bude na výstavě, jež se věnuje tématům jako je rodina, život, krása a lidskost prezentováno více než sto Muchových děl. Výstava v Obecním domě potrvá do 30. září letošního roku, v odlišné podobě se otevře znovu hned v říjnu v galerii GASK v Kutné Hoře.

„Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a
vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvádí John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace. „Je nám velikou ctí, že sérii výstav můžeme zahájit právě v prostorách Obecního domu, na jehož dekoraci dědeček pracoval,“ dodává Mucha. Alfons Mucha věřil, že hlavním cílem umění je tvorba krásy, kterou definoval jako harmonii mezi duchem a tělem, mezi vnitřním a vnějším světem. Byl přesvědčen o tom, že dobré umění je natolik silné, aby inspirovalo a spojovalo lidi, kteří věří ve stejné ideály, jako jsou mír a přirozený vývoj lidstva. Výstava se proto zaměřuje na myšlenku lásky a sounáležitosti, stěžejní hodnoty Muchova umění, a zkoumá témata jako rodina, život, krása a lidskost. „Výstava nebude absolutně statická a stejná ve všech místech konání, každá galerie se může rozhodnout, na jakou tematickou část Muchovy tvorby se chce soustředit,“ říká autorka konceptu putovní výstavy a kurátorka pražské expozice Tomoko Sato z Japonska.

Navazující výstavy v Kutné Hoře, Ostravě, Liberci a Plzni vždy připraví přední specialisté na dílo Alfonse Muchy. Autorem následující prezentace v kutnohorské galerii GASK bude například mezinárodně uznávaný znalec secesního umění Petr Wittlich a jeho výstava se bude více soustředit na Muchovo pojetí ideální ženské postavy a krásy, které Mucha dokázal vyobrazit jak v ilustracích pro vysoce spirituální knihu Otčenáš, tak na komerčních plakátech. „O dědečkovi bylo známo, že byl velikým vlastencem, proto pro nás bylo naprostou samozřejmostí oslavit toto výročí v několika městech České republiky,“ vysvětluje myšlenku putovní výstavy John Mucha.

Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v Ivančicích. Jako poměrně neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl Mucha okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku na plakát pro herečku Sarah Bernhardtovou. Hrál prominentní roli při tvarování estetiky francouzské secese na přelomu 19. a 20. století a stal se známým i jako tvůrce užitého umění. Kromě plakátů tvořil například návrhy vinět na láhve, obaly na čokolády a sušenky, kalendáře a dekorativní zástěny, ilustroval knihy a stal se tak jedním ze zakladatelů moderního propagačního výtvarnictví. Muchova nadace, jež vystavu organizuje, vznikla v roce 1992, spravuje největší a nejobsáhlejší kolekcí prací Alfonse Muchy na světě a prezentuje ji prostřednictvím výstav.

Výstava Apoteóza lásky v Obecním domě je otevřena denně od 10 do 19 hodin. Vstupné lze zakoupit na pokladně Kulturního a informačního střediska Obecního domu, plná cena vstupného je 150 korun, snížená 80 korun, využít lze také rodinné vstupné a skupinové slevy pro školy. Více na www.obecnidum.cz
winslayer
(Lukáš Plaček)
středa 30. 6. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Unikátní putovní výstava „Apoteóza lásky“. Vychytané.cz. [Online] 30. 6. 2010. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3407. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Unikatni-putovni-vystava-„Apoteoza-lasky“
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.093s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 01:42