Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Mezinárodní konference Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů

Přední odborníci na kulturu a regionální rozvoj se scházejí ve Staré Aréně
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Konference Měkké faktory v regionálním rozvoji s důrazem na kulturu, kreativitu a inovace
čtvrtek 24. června 2010 08:00
(konec +- sobota 26. června 2010 10:00)
Stará Aréna
Ostrava (CZ)
Ve Staré Aréně – klubu pro kulturu a informace 2015 probíhá ve dnech 24. a 25. června mezinárodní konference o kultuře a rozvoji pod názvem Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů s důrazem na kulturu, kreativitu a inovaci. Konferenci, která se koná za účasti čelních evropských odborníků, organizuje tým Ostrava 2015 ve spolupráci s Centrem městského a regionálního managementu při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Hlavními diskusními tématy jsou kultura a kreativita v rozvoji měst a regionů a zkušenosti minulých a budoucích Evropských hlavních měst kultury.

Úvodní slovo konference přednesli Blanka Marková, členka přípravného týmu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, Radana Zapletalová, předsedkyně komise kultury rady města Ostravy, a Petr Rumpel, vedoucí Centra městského a regionálního managementu Ostravské univerzity. Radana Zapletalová vyzdvihla nejen význam celého projektu Ostrava 2015, ale také klubu Stará Aréna, který vznikl díky projektu kandidatury: „Stará Aréna se stala za několik měsíců místem setkávání kultury a vzdělávání. Díky Ostravě 2015 vznikla ve Staré Aréně i městě Ostravě úžasná atmosféra kulturního a vzdělávacího dialogu. Nepochybným důkazem je současné setkání odborníků na kreativitu nejen z Ostravy a celé České republiky, ale především z různých zemí Evropy – Německa, Slovenska, Velké Británie, Švédska a Rakouska.“ Jak dodala Blanka Marková, konference plynule navazuje na podobná setkání, která se ve Staré Aréně za spoluorganizace týmu Ostrava 2015 již uskutečnila. V poslední době to byl vzdělávací seminář „€uroprojekty“ a sympozium „Umění, kulturní rozmanitost a sociální inkluze – předpoklady rozvoje kreativity“, které se oba setkaly u odborné veřejnosti s velmi kladnými ohlasy.

Konference dává Ostravě, jako kandidátu na prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015, jedinečnou možnost porovnat své dosavadní zkušenosti z kandidatury se zástupci jiných evropských měst s titulem EHMK. Konference se jmenovitě účastní Zora Jaurová reprezentující Košice 2013, Brigitte Zierhut-Bösch z Linze 2009 a Susanne Skipiol zastupující současné Evropské hlavní město kultury Essen 2010. Ty v rámci svých prezentací představily různorodé programy, které v jejich městech již proběhly, právě probíhají či jsou ve fázi příprav, a také zdůraznily charakter samotného konceptu Evropského hlavního města kultury. Města, kterým je tento titul v posledních letech udělován, nepatří k známým kulturním metropolím Evropy. Naopak, Linz, Košice nebo Essen jsou v lecčem podobné kandidující Ostravě. „Evropské hlavní město kultury není v současnosti jednoletým festivalem kultury, ale příležitostí a možností – příležitostí k nastartování dlouhodobého procesu změn v daném městě a možností vybudovat jeho novou image. Pozitivní dopad získaného titulu je v regionech pociťován ještě dlouhou dobu po tom, co město tento titul oficiálně přestane nést,“ prohlásila Susanne Skipiol z Essenu 2010.

V odpoledních hodinách konference pokračuje přednáškami Ralfa Eberta, ředitele poradenské kanceláře pro rozvoj měst a regionů STADTart v Dortmundu, Petera Trowlese School of Art a Davida Rylandera, zástupce Center for Innovation Systems, Entrepreneurship and Growth ze švédského Jönköpingu. Tématy jejich příspěvků jsou možnosti, které nabízejí kultura a kreativní průmyslová odvětví regionům a městům s průmyslovou minulostí. Pro Ostravu, která se v současnosti transformuje z města industriálního v město evropské a kulturní, mohou mít prezentované koncepty velmi inspirativní charakter.

Druhý den konference bude zaměřen na komentování stěžejního dokumentu kreativního sektoru s názvem Zelená kniha – Uvolnění potenciálu kulturních a tvůrčích odvětví. Ke komentáři vybízí Evropská komise, jíž bude vypracovaný návrh po skončení konference oficiálně zaslán.

Další informace o konferenci spolu s podrobným programem naleznete na webových stránkách www.mestskymarketing.cz
winslayer
(Lukáš Plaček)
sobota 26. 6. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Mezinárodní konference Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů. Vychytané.cz. [Online] 26. 6. 2010. [Citace: 30. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3394. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Mezinarodni-konference-Mekke-faktory-v-regionalnim-rozvoji-regionu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.103s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.85.190
Serverový čas: středa 30. listopadu 2022 04:13