Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Ženitba je ruská lovestory z čekárny na štěstí

Poslední premiérou Městského divadla Zlín v 64. sezoně bude Gogolova Ženitba.
Přidat na Facebook
Režisér Pavel Khek, ve Zlíně už známý komedií Kdo je tady ředitel?, ji poprvé publiku představí v sobotu 26. června v 19 hodin ve Velkém sále. Zvědavci si mohou o připravované inscenaci přijít popovídat na neformální setkání s tvůrčím týmem a herci zvaném Klevetivá středa 23. června v 17 hodin do Zelenáčovy šopy. Místo veřejné generální zkoušky před premiérou zve divadlo také na první reprízu. Ta se uskuteční v pondělí 28. června v 10 hodin.

Kdopak by neznal Nikolaje Vasilijeviče Gogola - jednoho z největších dramatiků a prozaiků všech dob? Kdopak by neznal Revizora, Mrtvé duše a nebo právě Ženitbu? I přestože premiéra této komedie o naprosto neuvěřitelných námluvách proběhla v Petrohradu už před 168 lety, je stále vděčnou součástí mnoha světových divadel.

„Ženitba je velmi jemná, subtilní hra. Já tomu říkám komedijka, protože ona není co se zápletky týče vůbec složitá, je to banální příběh o tom, jak se stárnoucí mládenec zatouží oženit a jak mu to postupem času dělá problémy. Je to mužský hon na jednu nevěstu a myslím si, že Gogol trefil něco, co nás všechny v životě nějakým způsobem jednou, dvakrát, dneska už i třikrát potká. V Rusku roku 1841, kdy byla Ženitba poprvé uvedena, to samozřejmě bylo jednou, a to navždy, rozvod neexistoval. Gogol Ženitbě dal sám podtitul „naprosto neuvěřitelná událost o dvou dějstvích“, což se mi strašně líbí. Ať to vezmeme zleva zprava, tak přece jen tím, že je to jen jednou za život, tak je to právě to výjimečné. To, co se nám neděje běžně, na čem se ukáže, jací jsme. Je to ruská lovestory z čekárny na štěstí, které nikdy nepřijde,“ přibližuje režisér Pavel Khek.
Paradoxně však Gogol nebyl nikdy ženatý. „Ani v jeho dopisech, které jsou k dispozici, nikdy nejsou milostné dopisy ke konkrétní ženě. Měl spoustu přítelkyň, a velmi důvěrných, ale neexistuje žádný důkaz, že by byl v nějakém svazku. Mnozí se domnívají, že byl Gogol homosexuál,“ dodává dramaturg Miroslav Ondra.

STRUČNÝ NÁSTIN DĚJE

Nesmělý úředníček Podkolatov (Josef Koller) se rozhodne, že je načase se oženit, a rázná dohazovačka Tekla (Helena Čermáková) pro něj má skvělou nevěstu – vdavekchtivou Agátu (Michaela Doleželová). Podkolatov ovšem netuší, že není sám. Shánčlivá dohazovačka totiž nabízí nezkušené dívce i jiné kandidáty na ženitbu: hrubého přednostu odboru Nenažraného (Jan Leflík), světaznalého námořního poručíka Žvanikina (Zdeněk Julina) a delikatesního pěchotního důstojníka Onučkina (Gustav Řezníček). Podkolatovův dobrý kamarád – ďábelský Kočkarev (Zdeněk Lambor) je schopen udělat cokoliv, jen aby jeho přítel nad ostatním nápadníky zvítězil.
„Vybere si Agáta z bizarních ženichů právě Podkolatova? Dojde nakonec k očekávané ženitbě? Na to už se přijďte podívat do divadla. Kolotoč komických a groteskních situací, které nám Gogol předkládá, slibuje skvělé herecké výkony!,“ zve dramaturg Miroslav Ondra.
V dalších rolích se objeví ještě Romana Julinová, Radovan Král, Eva Borovičková a Tomáš Komínek.

„Rozhodli jsme se Ženitbu víceméně nijak neaktualizovat. Zůstáváme v Rusku zhruba kolem roku 1850. Nepřišlo nám nosné posouvat ji do roku 2010. Ono přece jenom to chování, ty společenské zvyklosti se sice velmi proměnily, ale některé zůstávají mezi mužem a ženou stále stejné. Takže zveme diváky na ruskou klasiku. Situace z Ženitby kdekdo zažil, těch trapasů, různých nepodařených seznámení a jiných věcí, na které člověk sbírá odvahu a pak je stejně neudělá, anebo je najednou udělá, ale ony vyzní blbě, tak to myslím zažíváme každý denně. Téma lásky se týká všech, nikdo proti ní není imunní. Komedie si hraje s tématem trapnosti. Dala by se přirovnat k filmu Světáci. A pak možná taky k raným Formanovým filmům jako třeba Černý Petr, kdy už si říkáte, že je to tak trapný, že už to nemůže jít dál. A ono to začne znova a ještě jednou a ještě víc,“ uzavírá s úsměvem Pavel Khek.

Scéna je dílem Michala Syrového, kostýmy navrhla Klára Vágnerová (která je autorkou kostýmů například do komedií Kdo je tady ředitel? či Ruské loto) a hudbu složil Vladimír Nejedlý.

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
čtvrtek 24. 6. 2010 08:00
Jarešová, Veronika. 2010. Ženitba je ruská lovestory z čekárny na štěstí. Vychytané.cz. [Online] 24. 6. 2010. [Citace: 4. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3381. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Zenitba-je-ruska-lovestory-z-cekarny-na-stesti
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.112s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.56.9
Serverový čas: neděle 4. prosince 2022 22:44