Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Výsledný návrh urbanistické soutěže

V urbanistické soutěži o návrh revitalizace území Černá louka zvítězil nizozemský ateliér Maxwan
Přidat na Facebook
V kongresovém sále pavilonu A na Výstavišti Černá louka byly dnes na tiskové konferenci vyhlášeny výsledky mezinárodní kombinované urbanistické soutěže o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě. Do soutěže, kterou vyhlásilo statutární město Ostrava 1. února a jejíž uzávěrka byla 31. května, se přihlásilo celkem 70 achitektonických ateliérů. Ze zahraničních účastníků to byly Foreign Office Architects (Velká Británie), Maxwan (Nizozemí), NL architects (Nizozemí) a Lacaton & Vassal Architectes (Francie). Jedenáctičlenná porota složená z renomovaných urbanistů, architektů a zástupců města Ostravy v čele s architektem Josefem Pleskotem valnou většinou hlasů rozhodla o vítězi, jímž se stal návrh nizozemského ateliéru Maxwan.

Jak prohlásil předseda poroty architekt Josef Pleskot, vítězný návrh je pozoruhodný v architektonicko-urbanistickém zacházení s prostorem, který neklade důraz na na jednotlivé budovy, ale hlavně na celek. „Tento návrh zaujal naprostou většinu poroty, protože vyzařuje nepřehlédnutelné kouzlo. Jde o hrozně zajímavé pojetí specifického, orginálního městského prostoru, jímž opradu Černá louka je, což se na první pohled nezdá. Tento návrh dokázal z toho zapomenutého místa, které leží mezi městem a přírodou, vyhmátnout to podstatné. Dokázal připojit přírodu k městu a město k přírodě,“ shodnotil klady vítězného projektu Pleskot.

Jednotlivé stavby, s jejichž vznikem se na Černé louce počítá, zahrnují koncertní dům, výstavní síň (Kunsthalle), centrum moderní hudby (Music Pavilion), komplex škol od mateřské, základní a střední až po kreativní inkubátor v kombinaci se školou managementu umění a obytné budovy. Tyto stavby jsou v návrhu Maxwanu rozestavěny do jakéhosi půlkruhu, který může připomínat westernové městečko nebo kolonádu. Zbylý prostor je vyhrazen parku 21. století, jak ho Josef Pleskot nazval. „Nejde ani o typ anglického parku, tedy volné přírody, není to ani geometrizovaná podoba francouzského parku, ale oba tyto typy jsou v něm do jisté míry obsaženy. Je tam celá řada prvků pro hry, pro potkávání, je tam určitá bezbariérovost nebo průtočnost ve všech směrech,“ řekl Pleskot.

Nizozemská urbanistická kancelář vznikla roku 1994. Její první zakázkou a zároveň realizací byl masterplan pro nově vznikající holandské město Leidsche Rijn (na okraji Utrechtu). Dnes v něm žije 75 000 lidí. Roku 2004 byl šéf Maxwanu Rients Dijkstra jmenován jedním z poradců starosty Londýna pro nový rozvoj města. Roku 2003 začali projektovat novou městskou čtvrť Barking Reach (10 800 bytových jednotek) na východním okraji Londýna. Momentálně probíhá její výstavba. Maxwan zvítězili v mnoha urbanistických soutěžích (Moskva, Kaunas, Kijev, Antverpy).

Sociálně-kulturní klastr Černá louka je klíčovým projektem Ostravy v boji o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015.
Dmb
(Lukáš Kaboň)
pondělí 21. 6. 2010 08:00
Kaboň, Lukáš. 2010. Výsledný návrh urbanistické soutěže. Vychytané.cz. [Online] 21. 6. 2010. [Citace: 26. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3370. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vysledny-navrh-urbanisticke-souteze
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.107s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.229.117.149
Serverový čas: sobota 26. listopadu 2022 23:10