Aktuální akce
čtvrtek 17. října 2019
STAŘÍCI
21:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
pátek 18. října 2019
ZLOBA: KRÁLOVNA VŠEHO ZLÉHO
21:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
sobota 19. října 2019
DOBRÁ SMRT
21:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
neděle 20. října 2019
PRVNÍ AKČNÍ HRDINA
21:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
pondělí 21. října 2019
Lucky Chops
21:00 Lucerna - Music Bar, Praha
Lucky Chops

Kultura a její vliv na rozvoj regionu

Mezinárodní konference o regionálním rozvoji, kultuře a kreativitě v Ostravě
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Konference Měkké faktory v regionálním rozvoji s důrazem na kulturu, kreativitu a inovace
čtvrtek 24. června 2010 08:00
(konec +- sobota 26. června 2010 10:00)
Stará Aréna
Ostrava (CZ)
Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů s důrazem na kulturu, kreativitu a inovaci je název mezinárodní konference, která se bude konat ve dnech 24. – 25. června na půdě Staré Arény – klubu pro kulturu a informace 2015. Tým Ostrava 2015 ji organizuje ve spolupráci s Centrem městského a regionálního managementu při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Na konferenci, na níž se bude diskutovat o zkušenostech minulých i budoucích Evropských hlavních měst kultury, vystoupí přední evropští odborníci zabývající se vlivem kultury na regionální rozvoj. Ostrava, která je spolu s Plzní v závěrečném souboji o prestižní titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015, tak bude moci sdílet zkušenosti s odborníky z Glasgow (EHMK 1990), Linze (EHMK 2009), Essenu (EHMK 2010) a Košic (EHMK 2013).

Konference se také zaměří na proces komentování stěžejního dokumentu kreativního sektoru, ke kterému oficiálně vybízí Evropská komise. Ta oslovila nejen občany a organizace, ale i národní, regionální a místní správy, aby se k nedávno vydanému dokumentu, Zelená kniha – Uvolnění potenciálu kulturních a tvůrčích odvětví, vyjádřili. Vypracovaný komentář, na kterém se budou podílet účastníci konference ve spolupráci se zástupci Ostravské univerzity a projektu Ostrava 2015, pak bude zaslán Evropské komisi.

Konference Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů s důrazem na kulturu, kreativitu a inovaci se tak stane dalším v řadě setkání odborné veřejnosti spoluorganizovaných projektem Ostrava 2015. Z podobných událostí poslední doby jmenujme vzdělávací seminář €uroprojekty zaměřený na téma managementu umění a dvoudenní sympozium Umění, kulturní rozmanitost a sociální inkluze – předpoklady rozvoje kreativity, které se zabývalo otázkami kulturního plánování, kreativity a kulturní politiky. Jak zdůraznila předsedkyně komise kultury města Ostravy Radana Zapletalová: „Ostrava neměla nikdy v minulosti příležitost hostit podobně prestiží setkání. Až projekt Ostrava 2015 a kandidatura Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury ji tuto možnost přináší.“

Další informace o konferenci spolu s podrobným programem naleznete na webových stránkách www.mestskymarketing.cz Všichni zájemci z řad kulturních profesionálů jsou srdečně zváni.

Přednášejícími budou po oba dny konference tito odborníci. Spolu s jejich medailony uvádím i termín, kdy budou v Ostravě k dispozici pro Váš zájem o setkání, rozhovor, natáčení, jež lze po dohodě zprostředkovat.

Zora Jaurová, umělecká ředitelka Košic 2013
(k dispozici v Ostravě 23.6. večer a pak jen během dne 24.6.)

Ralf Ebert, ředitel poradenské kanceláře pro rozvoj měst a regionů Stadtart z Dortmundu
(k dispozici v Ostravě od 23.6. odpoledne do 25.6. dopol.)

David Rylander, zástupce Center for Innovation Systems, Entrepreneurship and Growth ze švédského Jönköpingu.
(k dispozici v Ostravě od 22.6. odpoledne)

Brigitte Zierhut-Boesch, ředitelka projektu Linz 2009
(k dispozici v Ostravě 23.6. večer a 24.6. dopoledne)

Peter Trowles, z Glasgow School of Art
(k dispozici v Ostravě od rána 24.-25.6. dopol.)

Susanne Skipol, ředitelka projektu Essen 2010
(24.-25.6. dopol.)

Petr Rumpel, vedoucí Centra městského a regionálního managementu, vědecký pracovník katedry Sociální geografie a regionálního rozvoje OU
(k dispozici v Ostravě od 23.6.)

Medailony přednášejících

Zora Jaurová

Nezávislá divadelní dramaturgyně, kritička a překladatelka. V letech 2004-2006 jmenována odbornicí zastupující Slovenskou republiku ve Výboru pro kulturní záležitosti Rady EU. Na evropské úrovni působí také jako viceprezidentka organizace Culture Action Europe. V letech 2004-2008 pracovala jako ředitelka národní kanceláře evropského grantového programu Kultura (2007-2013) – Kulturní kontaktní bod. V roce 2005 založila Institut pro kulturní politiku, který se věnuje výzkumu, analýze a podpoře na poli kulturní politiky. Od roku 2007 pracovala jako hlavní konzultantka projektu Košice – Interface 2013, projektu kandidatury Košic na titul Evropské hlavní město kultury 2013. V roce 2008, kdy město soutěž vyhrálo, byla jmenována uměleckou ředitelkou tohoto projektu.

Brigitte Zierhut-Bösch

Vystudovala podnikovou ekonomiku (1985-1992) a dějiny umění (2000-2008) na univerzitách v Innsbrucku, Linzi a Vídni a teologii a filozofii (2002-2008) na soukromé katolicko-teologické univerzitě. Pracovala převážně v oblasti projektového managementu a marketingu např. ve společnostech Young & Rubicam Marketing Agency, Mobil Oil Austria AG a dalších. Vedla oddělení marketingu největší aukční síně ve střední Evropě DOROTHEUM a v rámci projektu Linz 09 Evropské hlavní město kultury pracovala ve funkci vedoucí protokolu. Zajímá se o umění, literaturu a cestování.

Susanne Skipiol

Vystudovala aplikovanou sociologii, germanistiku a anglistiku na univerzitě v Duisburgu-Essenu. Mezi lety 2001 až 2007 profesně působila ve veřejné správě Essenu, ve společnosti CONdata zaměřující se na průzkum trhu, v oblasti vztahů s veřejností a komunikace města Essen a také v přípravném týmu kandidatury Essenu na titul Evropské hlavní město kultury RUHR.2010. Od roku 2009 je členkou Oddělení mezinárodních vztahů projektu RUHR.2010.

Ralf Ebert

Přednáší na univerzitě v Dortmundu a na univerzitě Aplikovaných věd v německém Wernigerode/Harzu. Je autorem početných studií o kultuře, kreativním odvětví, kulturním cestovním ruchu a rozvojových strategiích kultury v tradičně průmyslových regionech, jako je Porúří. Zúčastnil se mnoha národních a mezinárodních konferencí – v Jihoafrické republice, Nizozemsku, Španělsku, Velké Británii nebo na Taiwanu. Je ředitelem poradenské společnosti STADTart v Dortmundu zaměřující se na kulturu, kreativitu a městské plánování. STADTart pravidelně vypracovává studie pro lokální a regionální vlády, developery a soukromé společnosti a zabývá se konceptem kreativního města, zvláště pak typologií kreativních městských prostor.

Peter Trowles

Od roku 1987 působí na Glasgow School of Art a za tu dobu se stal kurátorem mnoha výstav v Evropě, Spojených státech, Japonsku a Kolumbii. V roce 1999 pomáhal založit síť Réseau Art Nouveau – panevropský projekt, jehož se účastní města s významným secesním dědictvím. Od roku 2009 je jeho prezidentem. Je spoluorganizátorem mezinárodních konferencí napříč Evropou, v Austrálii, Kanadě a Spojených státech a také členem Královské společnosti umění (Royal Society of Arts). Zajímá se o architektonické dědictví a dopady kulturního cestovního ruchu.

David Rylander

Svou profesní kariéru začal jako fotograf švédského vojenského letectva, později působil jako fotograf ve Stockholmu. Vystudoval ekonomickou historii, sociologii, ekonomickou geografii a řadu let vyučoval na univerzitách v Göteborgu a Södertörnu a pracoval pro město Stockholm. Zapojil se do mnohých výzkumných projektů zaměřených na využití IT technologií v průmyslu, na networking a na regionální rozvoj, kreativní průmysl a rozvoj cestovního ruchu v oblasti Baltského moře. Od roku 2007 působí na škole JIBS (Škola mezinárodního obchodu v Jönköpingu). Je národním koordinátorem programu R&D (Incentivy nových odvětví: design, zkušenosti, kulturní dědictví) a také ředitelem EIDI (Institut rozvoje zážitkového průmyslu).

Petr Rumpel

Doktorské studium oboru politická geografie absolvoval na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity. Má za sebou studijní pobyt na Wilhelm Universität v německém Bonnu (Institut für Wirtschaftsgeographie, Rheinische Friedrichs) a v rámci Fulbrightova stipendia pobyt na University of Florida v americkém Gainesville. V současné době je vedoucím Centra městského a regionálního managementu a akademickým pracovníkem na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Specializuje se na regionální rozvoj, regionální politiku, politiku ekonomické a sociální soudržnosti EU a regionální a městský marketing. Působí jako soudní znalec pro německý jazyk.
Dmb
(Lukáš Kaboň)
úterý 22. 6. 2010 08:00
Kaboň, Lukáš. 2010. Kultura a její vliv na rozvoj regionu. Vychytané.cz. [Online] 22. 6. 2010. [Citace: 17. 10. 2019.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3361. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Kultura-a-jeji-vliv-na-rozvoj-regionu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.093s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2019
Vaše IP: 3.227.249.234
Serverový čas: čtvrtek 17. října 2019 10:26