Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Cenu Pavla Kouteckého získal Martin Ryšavý za film Země snů

Cenu Pavla Kouteckého získal Martin Ryšavý za film Země snů
Přidat na Facebook
O Cenu Pavla Kouteckého se ucházeli letos tvůrci více než sto dokumentů, z nichž vzešel jediný vítěz, kterým se stal režisér Martin Ryšavý s filmem Země snů. Ve filmu zachycuje život vietnamských imigrantů, kteří přijeli do České republiky s touhou vydělat si peníze, ale z důvodu své naivity a neinformovanosti se ocitli v nečekaných problémech. Zástupci pracovních agentur jim naslibovali lepší život, ve skutečnosti je obrali o peníze a způsobili jim velké dluhy. Dokument Martina Ryšavého stojí na pomezí dokumentu a publicistiky, točil se v České republice i ve Vietnamu a štáb při jeho vzniku těžil z toho, že se zabývá tématem Vietnamců v Čechách delší dobu. Film vznikl ve spolupráci s Českou televizí, která jej také uvede v rámci své otevřené přehlídky Český dokumenT v půlce června v kině Atlas. Martin Ryšavý převzal na slavnostním večeru v Divadle Archa kromě sošky od sklářského výtvarníka Reného Roubíčka také peněžitou cenu sto tisíc korun od společnosti Metrostav.
„Jsem ráda, že můžeme zrovna režiséry dokumentů ocenit také finančně a to částkou, která je často vyšší než jejich samotný honorář za natočení filmu, za což jsem společnosti Metrostav vděčná,“ uvedla zakladatelka ceny a producentka Jarmila Poláková.

Režisér Martin Ryšavý natáčel svůj dokument v době, kdy se v důsledku finanční krize snížil v České republice počet pracovních příležitostí. „Zaregistrovali jsme, že se v důsledku ekonomických problémů, nepřipravenosti českých úřadů a policie a nezákonných praktik některých zprostředkovatelů práce ocitlo hodně vietnamských dělníků v Čechách ve velmi zlém postavení, a chtěli jsme na to upozornit,“ říká Martin Ryšavý. V době, kdy se začal štáb tomuto tématu věnovat, se o něm ještě na veřejnosti nemluvilo. Vietnamci si s vidinou lepšího života půjčili peníze na cestu do „země snů“ a nakonec v Čechách vydělávají ještě méně než ve Vietnamu, vrátit se nemohou, pak by ztratili naději, jak splatit obrovské dluhy.
Česko-vietnamská tematice jsou věnovány i další dva Ryšavého filmy s názvy Kdo mě naučí půl znaku a Banánové děti. „Empatie, sdělnost a jistá naléhavost jsou hlavními atributy filmu Země snů, který podává zprávu o zoufalé situaci vietnamských pracovních migrantů v České republice. Společně s dalším soutěžním filmem Martina Ryšavého Banánové děti by mohl být hodnotným příspěvkem k částečnému otupení české xenofobie,“ uvedl za porotu Ceny Pavla Kouteckého Míra Janek.
„Cena udělená Martinu Ryšavému – a potažmo i celému našemu týmu má pro mě osobně zvláštní význam. Měl jsem totiž tu čest s Pavlem Kouteckým úzce spolupracovat, když jsem produkoval jeden z jeho posledních filmů Pojď blíž, cukrátko,“ řekl producent Země snů Miloslav Doležal. Cena Pavla Kouteckého vznikla na počest tragicky zesnulého filmaře Pavla Kouteckého, mimo jiné režiséra filmu Občan Havel, a letos se konal její čtvrtý ročník. Organizátory jsou Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Do nominací na Cenu Pavla Kouteckého se letos dostalo probojovalo devět filmů a to 59/184/84 Lukáše Kokeše, Český mír Filipa Remundy a Víta Klusáka, Mám ráda nudný život od Jana Gogoly ml., dále pak Nebe Peklo Davida Čálka, Přízrak svobody II Karla Žaluda, Mlčeti zlato Tomáše Kudrny, Šil jsem u Kubiše Pavla Štingla, Ženy SHR Martina Duška a Ondřeje Provazníka a samozřejmě vítězný film Země snů. V pětičlenné porotě zasedli režisérka filmu Zoufalci Jitka Rudolfová, dramaturgyně festivalu Jeden svět Kateřina Bartošová, šéfka vnitřních projektů Divadla Archa Jana Svobodová a dlouholetý přítel Pavla Kouteckého Jiří Fidranský

V rámci slavnostního večera vyhlášení Ceny Pavla Kouteckého byl poprvé promítnutý právě dokončeny film z cyklu Hledači pevného bodu, který začal Pavel Koutecký natáčet v roce 1991 s Michaelem Kocábem, Janem Rumlem, Martinem Mejstříkem a Kryštofem Rímským. Cyklus nyní pod názvem Evoluce čtyř z revoluce dokončil režisér Jan Šikl.

Pátý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2011.
winslayer
(Lukáš Plaček)
pátek 11. 6. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Cenu Pavla Kouteckého získal Martin Ryšavý za film Země snů. Vychytané.cz. [Online] 11. 6. 2010. [Citace: 4. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3320. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Cenu-Pavla-Kouteckeho-ziskal-Martin-Rysavy-za-film-Zeme-snu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.071s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: neděle 4. prosince 2022 02:36