Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

"Ostrava v Praze" přilákala přes 10 tisíc návštěvníků

Kulturní přehlídka ostravské kultury v Praze zatím přilákala přes 10.000 návštěvníků
Přidat na Facebook
Unikátní tříměsíční kulturní přehlídka Ostrava v Praze, která začala 24. května 2010, stále pokračuje. Umělecký festival, organizovaný na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, s cílem představit hlavnímu městu to nejlepší ze současné ostravské kulturní scény trvá až do 10. září 2010. Návštěvníci mohou ještě zhlédnout výstavy 15 z Fiducie nebo Ostravský polibek na piazzetě Národního divadla. O něco později, 14. července, začíná výstava kaVÁRNA!!! Ostrava v Galerii Mánes.

Celá přehlídka byla zahájena v kině Světozor projekcí filmu Tomáše Vorla Kouř a také jeho absolventského snímku Ing. Celý večer se pak nesl v duchu retro esteticky 80. let. Filmová přehlídka uvedla vedle filmů Sluneční stát a Tajemství ocelového města také výjimečný a dosud nejrozsáhlejší pohled na tvorbu ostravského rodáka, později ve Velké Británii etablovaného režiséra a producenta Karla Reisze, který se významně spolupodílel na vzniku britské nové vlny.

Divadelní přehlídka, která se soustředila na původní ostravskou tvorbu, probíhala v Divadle Bez zábradlí a na piazzetě Národního divadla. Sedm divadelních souborů odehrálo celkem devět různých představení. Do Divadla Bez zábradlí nalákala nejvíce diváků hra Z deniku Ostravaka v podání herců Divadla loutek Ostrava. S velkým úspěchem se setkalo i Bílé divadlo, které pražské diváky přitahuje trvale. Jeho vystoupení na otevřené scéně na piazzetě Národního divadla během prvního červnového víkendu dostálo kladné pověsti, která tento soubor provází. Na webových stránkách Ostrava v Praze navíc mohli diváci sledovat on-line streamované video z obou představení, později nyní zde najdou jejich záznam.


Koncertní přehlídce dominovaly dva koncerty Jaromíra Nohavici v Divadle Kalich, které byly beznadějně vyprodány za pouhé dvě a půl hodiny. Dobrou pověst potvrdil i loňský objev roku, kapela Charlie Straight, která zahrála před nabitým sálem Paláce Akropolis. Velký zájem byl rovněž o koncert legendární ostravské skupiny Buty v pražském klubu Roxy.
Událostí se stal také závěrečný koncert, vystoupení orchestru Ostravská banda v Divadle Archa. Během večera uvedl tento mezinárodní orchestr skladbu Material and Dreams jednoho z nejmladších současných českých skladatelů Petra Bakly (1980), dále skladbu skladatele Jeana-Paula Dessyho, uměleckého šéfa orchestru pro soudobou hudbu Ensemble Musiques Nouvelles z belgického Monsu, nazvanou Orée–Oraison–Hors–Raison, Koncert pro klavír a orchestr Györgye Ligetiho ve vynikajícím podání pianisty Daana Vandewalle a premiéru česko-anglické verze dnes už světově známé skladby Petra Kotíka Dopisy Olze s úryvky z textů Václava Havla, které přednesli narátoři Jan Tříska a James Presley.


Během 14 dnů se na osmi pražských adresách konalo ke třicítce akcí v sedmi kulturních institucích (klubech, divadlech a kině). Podle předběžných odhadů přehlídku navštívilo přes 10 000 lidí.


Na piazzetě Národního divadla, kde je také umístěno Infocentrum Ostravy 2015, probíhají do 19. června dvě výstavy současné ostravské tvorby. Fotografickou výstavu 15 z Fiducie garantují kurátoři dnes již známé ostravské fotografické galerie Fiducia Martin Popelář a Roman Polášek, výstavu nejmladších současných výtvarných umělců Ostravský polibek připravila kurátorka Lenka Lindaurová. Od 14. července začíná v Galerii Mánes také výstava nazvaná kaVÁRNA!!! Ostrava, která mapuje ostravskou minulost i budoucnost.
Dmb
(Lukáš Kaboň)
čtvrtek 10. 6. 2010 08:00
Kaboň, Lukáš. 2010. "Ostrava v Praze" přilákala přes 10 tisíc návštěvníků. Vychytané.cz. [Online] 10. 6. 2010. [Citace: 3. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3315. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/_Ostrava-v-Praze_-prilakala-pres-10-tisic-navstevniku
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.126s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 100.24.118.144
Serverový čas: sobota 3. prosince 2022 04:20