Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Unikátní projekt - Čistý festival!

Dvacet českých festivalů se spojilo v unikátním projektu ČISTÝ FESTIVAL - společně budou třídit odpad a soutěžit o český rekord
Přidat na Facebook
Rock for People, Colours of Ostrava, Vizovické Trnkobraní, Votvírák, Sázavafest, Letní filmová škola a dalších čtrnáct velkých českých festivalů se v letošním roce zapojí do třetího ročníku projektu Čistý festival. Cíl je jasný. Umožnit ve festivalových areálech třídit odpad a předat jej k druhotnému využití.

V rámci projektu se autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. snaží českým festivalům a jejich návštěvníkům maximálně usnadnit třídění odpadu a zajistit motivaci k tomu, aby byl vytříděný odpad předaný k druhotnému využití co nejkvalitnější. Již tento týden vyjíždí barevný stánek s názvem Zelený bod na první dva openairy: žamberský JamRock a Ouvalskej bigbít.

Martina Vrbová, ředitelka oddělení využití odpadu ze společnosti EKO-KOM, a.s., upřesňuje smysl projektu:

Letní festivaly vyprodukují stejné množství odpadu, jako větší česká obec. Ve většině měst a obcí se v dnešní době snaží velká část obyvatel odpadky poctivě třídit. Také na některých festivalech si pořadatelé dávají s tříděním odpadu již řadu let záležet, ale neplatí to všude. Proto se EKO-KOM rozhodl pořadatelům a návštěvníkům dvaceti českých festivalů pomoci s tím, aby se vytříděné plasty a papír mohly odvážet ve žlutých a modrých kontejnerech a předat k dalšímu zpracování a využití. Festivaly v rámci projektu zdarma dostávají pytle na tříděný odpad určené k umístění v areálech a u stánků. Několika festivalům, které doposud odpad netřídily, dokonce EKO-KOM pomáhá zajistit ve spolupráci s lokálními svozovými společnostmi barevné kontejnery. Každý zapojený festival, který zajistí v požadované míře třídění odpadu a jeho druhotné využití, získá na závěr oficiální certifikaci ČISTÝ FESTIVAL, kterou bude muset za rok obhájit.

Důležitým prvkem v projektu Čistý festival je také motivace návštěvníků festivalů k třídění plastů a papírů. Na každém zapojeném festivalu mají návštěvníci k dispozici stánek ZELENÝ BOD, kde budou za třídění odpadu odměňováni. Za 25 přinesených pivních kelímků nebo 50 kusů papíru zda dostanou kupon na piva a nealko nápoje, případně stylové dárky, z nichž řada je vyrobena právě z materiálů s podílem recyklátů. Pravidelní třídící návštěvníci festivalů se mohou také zapojit do soutěže o iPody třetí generace.

Nejzajímavější novinkou v projektu Čistý festival je unikátní soutěž mezi zapojenými festivaly o největší počet vytříděných pivních kelímků. Kelímky přinesené návštěvníky na stánek Zelený bod se po celou dobu konání festivalů skládat do hada. V poslední den bude délka hada změřena komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den. První festival v řadě, žamberský JamRock, nastaví hodnotu českého rekordu a na ostatních festivalech bude, aby postupně rekord překonaly. Nejlepší festival bude na konci roku zapsán v České knize rekordů. Průběžné výsledky soutěže festivalů o český rekord budou během celého léta zveřejňovány v tabulce na webu www.cistyfestival.cz a na profilu ČISTÝ FESTIVAL na Facebooku. Neoficiální hodnota rekordu byla vytvořena v minulém roce na Colours of Ostrava, kde se podařilo na stánku Zelený bod vytřídit 32 900 pivních kelímků.

Autorizovaná obalová společnost EKO- KOM vytvořila celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na evropské úrovni. V roce 2009 bylo do systému EKO-KOM zapojeno 20.573 firem vyrábějících nebo dovážejících balené zboží a 5.861 obcí, ve kterých žije 10,39 mil., tj. 98,8 % populace ČR.Základním prostředkem sběru obalových odpadů je sběr do barevných kontejnerů, který je v současné době tvořený více než 189 tisíci kontejnery, především na tříděný sběr papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Každý občan naší země vytřídil v rocec 2009 v průměru 35,8 kilogramů odpadu (papíru, skla, plastů a nápojových kartonů). Česká republika tak patří ve třídění a recyklaci obalových odpadů k nejúspěšnějším státům v Evropě.

Zapojené festivaly:
Votvírák 11.-13.6.2010
Sweetsen Fes 2.-3.7.2010
Colours of Ostrava Ostrava 15.-18.7.2010
Sázavafest 5.-7.8.2010
Hrachovka 14.8.2010
Beskydy Sound 14.8.2010
Vizovické Trnkobraní 20.-22.8.2010
a další..
winslayer
(Lukáš Plaček)
pátek 4. 6. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Unikátní projekt - Čistý festival!. Vychytané.cz. [Online] 4. 6. 2010. [Citace: 12. 8. 2020.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3297. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Unikatni-projekt---Cisty-festival!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.082s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2020
Vaše IP: 3.228.10.34
Serverový čas: středa 12. srpna 2020 19:51