Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Tradice ostravské fotografie pokračuje – 15 z Fiducie zahajují výstavu

Tradice ostravské fotografie pokračuje – 15 z Fiducie zahajují výstavu
Přidat na Facebook
V úterý 1. června proběhne od 19:30 hod. v Českém centru v Bruselu slavnostní vernisáž výstavy „Ostrava, město mé naděje“. 15 z Fiducie, jak se vystavující umělci označují, je volné sdružení fotografů spojených s galerií Fiducia, která sídlí v prostorách ostravského antikvariátu stejného jména. Výstava, kterou bude možné v Českém centru zhlédnout do 17. června, je součástí kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Kdo jsou 15 z Fiducie? Jedná se o skupinu patnácti svérázných uměleckých fotografů a výtvarníků pracujících s fotografií, kteří se ve svých uměleckých počinech zaměřují na ostravské reálie. Na vernisáži je bude zastupovat Martin Popelář, který o celé výstavě říká: „Jejím klíčem je Ostrava. Důležité jsou ostravské scenérie i sounáležitost autorů s městem. Příkladem mohou být díla skupiny Kamera skura, která nás reprezentovala na bienále v Benátkách, v nichž hraje Ostrava velmi důležitou roli.“ Mimo Martina Popeláře se pod označením 15 z Fiducie skrývají osobnosti jako Roman Polášek, Jiří David, Jiří Šigut, Dita Pepe, Petr Hrubeš a jiní. Mnozí z nich patří mezi blízké spolupracovníky projektu Ostrava 2015. Sami fotografové se vnímají jako pokračovatelé dlouholeté tradice, která byla v Ostravě po desetiletí budována existencí různých fotografických klubů, přehlídek a soutěží a zejména osobnostmi jako Viktor Kolář, František Krasl, Rudolf Janda a další.

Jak zdůrazňuje kurátor výstavy Tomáš Pospěch, „Ostrava, město mé naděje“ není ucelenou a komplexní prezentací města. Je to výstava stejně rozmanitá, jako jsou různorodí umělci, kteří skupinu 15 z Fiducie tvoří. Vedle sebe se tak sejdou zcela odlišné přístupy, jako jsou metaforické reflexe výstavních skříní, ateliérové portréty bezdomovců, záběry devastované ostravské krajiny minulých let nebo subjektivní momentky z ulic města. „Výstavu, vytvořenou na základě soudržnosti k jednomu městu a jednomu užitému médiu, nedrží pohromadě jednohlasnost a soulad prezentovaných myšlenek, ale především sounáležitost autorů ke galerii Fiducia,“ říká Tomáš Pospěch a pokračuje, „zastoupenost autorů je dána samotnou mírou jejich angažovanosti a potřebou aktivně se podílet na vytváření ostravské scény. Výstava představuje autory v Ostravě nebo blízkém okolí žijící a aktivně působící, i ty v Ostravě narozené, ale dnes žijící jinde, nebo spjaté s tímto městem jen po krátkou část jejich života.“

Jedním z cílů výstavy je představit Ostravu jako město s vysoce specifickou a nezaměnitelnou atmosférou. Médiem, které takovou specifičnost Ostravy dokáže alespoň částečně postihnout, je právě fotografie. Pro Ostravu dneška je důležité, aby nesetrvávala pouze na originalitě vyvěrající z její průmyslové historie, ale aby pokračovala v nastoupené přeměně od industriálního města minulosti k modernímu evropskému městu přítomnosti a budoucnosti. To je také jedním z hlavních důvodů, proč Ostrava kandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2015.
winslayer
(Lukáš Plaček)
středa 2. 6. 2010 08:00
Plaček, Lukáš. 2010. Tradice ostravské fotografie pokračuje – 15 z Fiducie zahajují výstavu. Vychytané.cz. [Online] 2. 6. 2010. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3284. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Tradice-ostravske-fotografie-pokracuje-–-15-z-Fiducie-zahajuji-vystavu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.087s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 07:46