Festival Colours of Ostrava, který se koná od 15. do 18. července v zeleném srdci severomoravské metropole, přichystal pro návštěvníky velkou novinku: speciální scénu zaměřenou na konkrétní světový region, letos na město New York. „Protože mě tamější hudba fascinuje a baví, po loňských Colours mě napadlo připravit pro diváky takový malý New York, přenést je do jeho atmosféry,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně Colours of Ostrava. Jeden z pavilónů ve festivalovém areálu na výstavišti Černá louka se tak promění v newyorský klub - výzdobou, uspořádáním, ale především stylovou muzikou, která bude žánrově sahat od jazzu a písničkářství až po výbušný punk, ska a funky.
Z New Yorku do Ostravy dorazí například: punkový bubeník Marky Ramone se svojí kapelou Blitzkrieg, funkový klavírista Don Blackman, jazzově-soulový zpěvák José James, bubeník Thierry Arpino s kapelou Essouna a operní zpěvačkou Marie-Eve Tremblay, písničkář Ari Hest, kapely Brooklyn Funk Essentials (směs funky, acid jazzu, hip hopu, reggae, dubu a slampoetry), New York Ska Jazz Ensemble (výbušný koktejl jazzu, ska a reggae), Fernando Saunders, vyhlášený zpívající basista od Lou Reeda, rockový kytarista Adam Bomb či pětice jazzmanů Out to Lunch. Z domácích vystoupí ti, kteří mají k hudbě New Yorku blízko, popřípadě v tomto městě žijí – trumpetista Laco Déczi, zpěvačky Tonya Graves a Zuzana Stivínová či kytarista Amit Chatterjee s novým projektem Aliance. New York stage bude mít částečně stolové uspořádání s dostatkem barů a omezenou kapacitu cca 1.600 diváků. „Doufám, že fanoušci Colours si můj hold New Yorku naplno užijí,“ dodává Zlata Holušová.
Více informací: www.colours.cz, čtyřdenní vstupenky v prodeji v síti Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Generální partner: Česká spořitelna, za podpory Statutárního města Ostrava.
Marky Ramone´s Blitzkrieg: poslední žijící pamětník nejslavnější sestavy nesmrtelných punkáčů The Ramones. Pamatujete? Marky u The Ramones bubnoval patnáct let, natočil s nimi spoustu desek a ze spočítaných dva tisíce tři sta koncertů odehrál sedmnáct set. Marc Steven Bell přestoupil k The Ramones v roce 1978 od punkerů Richard Hell & Voidois. Pod novým jménem Marky Ramones nahradil Tommyho, přesouvajícího se na post producenta. V roce 2002 byli The Ramones jako první punková kapela v historii uvedeni do Rock´n´rollové síně slávy, za celoživotní dílo obdrželi cenu MTV, kterou jim osobně předal Bono a jen těžko lze zapomenout na to, když se objevili v seriálu Simpsonovi.
José James: Naprosté zjevení posledních dvou let na obou stranách Atlantiku. José sametovým hlasem zpívá s lehkostí nočního motýla a prostor se za okamžik zavlní směsí jazzu, lyrického klavíru, abstraktního hip hopu, soulu a dubstepu z níž prosvítají ozvěny Josého hrdinů: Gil - Scott Heron, Billie Holiday, Marvin Gay a John Coltrane. „Každý kdo už dávno rezignoval na možnost, že by jazz mohl znít sexy, má s tímhle chlapíkem šanci na reparát,“ napsali o dnes megahvězdném zpěvákovi v Jazz Times.
Brooklyn Funk Essentials: Funky dynamit z newyorského Brooklynu razící heslo: zahoďte židle, na koncertě vám nejsou k ničemu. Infekční směs funky, acid jazzu, hip hopu, reggae, dubu a slampoetry co na pár let zmizela ze světa, aby se na přání fanoušků s ještě větší razancí nedávno vrátila na pódia. „Nepřeválcovali by je snad ani Sly & Family Stone v nejlepší formě,“ napsali o strhující funky kapele v Times.
New York Ska Jazz Ensemble: Vynálezci nového, tanečně nebezpečného žánru ska-jazz hrající od roku 1994. Výbušný koktejl jazzu, ska a reggae představující extratřídu ve svém oboru.
Thierry Arpino & Essouna: Trojice vynikajících muzikantů a operní zpěvačka z různých koutů světa usazených v New Yorku. Hudba znějící jakoby ji společně napsali Coldplay s Radiohead a Red Hot Chili Peppers. Směs písničkářství, funky, afrobeatu a rockového nářezu vedená fantastickým bubeníkem Thierry Arpinem, co hrával či hraje s Jean-Luc Pontym, Bill Evansem, Richardem Bona nebo francouzskou šansoniérskou legendou Charlesem Aznavourem.