Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Česká a slovenská divadla se popatnácté sjíždějí na Setkání

Půlkulaté jubileum slaví diváky i kritiky vyhledávaný mezinárodní divadelní festival Setkání – Stretnutie 17. - 22. května.
Přidat na Facebook
Půlkulaté jubileum slaví diváky i kritiky vyhledávaný mezinárodní divadelní festival Setkání – Stretnutie. Májové setkávání českých a slovenských divadel v Městském divadle Zlín se koná letos popatnácté, a to ve dnech b>17. až 22. května.
Letošní ročník poctí svojí návštěvou významný host: první dáma České republiky Livia Klausová, která spolu s dalšími osobnostmi převzala nad touto prestižní přehlídkou osobní záštitu. Patrony 15. ročníku se opět stanou populární herci Zdena Studenková a Miloslav Mejzlík.
Letošními partnery festivalu jsou Slovenské národné divadlo Bratislava a polský Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Łodź.

Dramaturgicky vyhraněná přehlídka s jednoznačnou orientací na podporu původní dramatické a inscenační tvorby se v tomto roce nese v duchu podtitulu Hra-Nehra. Význam těchto pojmů by se měl odrážet v přihlášených inscenacích, ať už ve smyslu tvůrčích postupů nebo vztahů k realitě. Cílem festivalu je zároveň prezentovat zcela původní hry, adaptace či dramatické novinky přeložené z cizího jazyka. Zároveň se musí jednat o první uvedení daného titulu v Čechách či na Slovensku od ledna 2009.

Na přehlídku v tomto roce se přihlásilo celkem 56 souborů s 97 inscenacemi. Do hlavního programu bylo vybráno celkem dvacet jedna inscenací od dvaceti divadelních souborů, z toho osm bude slovenských a dvanáct českých (včetně zlínské scény).

„První ročník dnes již tradičního festivalu se konal v roce 1991 a je nejstarším divadelním festivalem v historii České republiky. Na rozdíl od festivalů založených na prezentaci atraktivních a kritikou prověřených inscenací má zlínské Setkání/Stretnutie vysloveně inspirativní, iniciační a především pracovní charakter. Dramaturgická koncepce s jednoznačnou orientací na původní dramatickou a inscenační tvorbu k tomu přímo vybízí. Cíleně poukazuje na nezkrotnost a potřebu živého divadelního umění, které reaguje na současný svět a naše vlastní životy,“ poznamenal ředitel zlínského divadla Antonín Sobek.

Velký sál zlínské scény nabídne Radošinské naivné divadlo Bratislava s inscenací Mám okno, Slovenské národné divadlo Bratislava s inscenací Plantáž, Divadlo Františka Xavera Šaldy Liberec s inscenací Bábel, Jihočeské divadlo České Budějovice s inscenací Mobil, Středočeské divadlo Kladno s inscenací Jaromír Jágr, Kladeňák, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen s inscenací Cesta okolo sveta za 80 dní, Klicperovo divadlo Hradec Králové s inscenací Náměstí bratří Mašínů, Národní divadlo Praha s inscenací Spaseni či novinku domovského zlínského divadla Armagedon na Grbu.

Na Malé scéně vystoupí Divadlo Petra Bezruče Ostrava s inscenací Bezruč?!, Mestské divadlo Žilina s inscenací Tretí vek a Divadlo Astorka Korzo´90 Bratislava s inscenací Tolstoj a peniaze.

Ve Studiu Z se představí zlínské divadlo s inscenací Fridy Kahlo, dále Komorní scéna Aréna Ostrava s inscenací Brenpartija, Buchty a loutky Praha s inscenací Lynch, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenací A budeme si šepkať, A Studio Rubín Praha s inscenací Kauza Salome, Divadlo Jána Palárika Trnava s inscenací Máša a Beta, Divadlo Letí Praha s inscenací Zazděná / Mauerschau, Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov s inscenací Buridanov osol či Emotion Collection Praha ve spolupráci s Baletem Národního divadla Praha s inscenací Emotion Collection.

„Těším se na Moravu, těším se do Zlína na své přátele, na dobré divadlo, které přináší trvalé světlo, září, rozdává se a nikdy se nevzdává. Tak jako Češi a Slováci patřili vždy k sobě. Tento krásný divadelní festival je toho zářným příkladem. Je mi ctí být již několik let jeho patronkou,“ vyjádřila se herečka Slovenského národního divadla Zdena Studenková.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v úterý 18. května v 19 hodin, kdy je na programu představení Slovenského národního divadla Plantáž. Před jeho začátkem udělí ředitel Městského divadla Zlín Antonín Sobek kolegům ze SND Cenu ředitele divadla za dlouholetou spolupráci a partnerství na festivalu Setkání-Stretnutie. Ocenění převezme herec Dušan Jamrich.

Na Setkání 2010 Stretnutie vystoupí i takové herecké osobnosti jako je Daniela Kolářová v inscenaci Náměstí bratří Mašínů, David Matásek v inscenaci Jaromír Jágr, Kladeňák, Anna Šišková v inscenaci Tolstoj a peniaze, Ondřej Pavelka v inscenaci Kauza Salome či například Ladislav Mrkvička v inscenaci Spaseni.

Zcela zdarma bude pro všechny zájemce festivalový off program, který je rok od roku nabitější a rozmanitější. Ten letošní začíná už v pondělí 17. května a potrvá po celý týden.

Pondělí 17. května bude věnováno seminářům. Ve Studiu Z se v 17 hodin setkají studenti s českými a slovenskými dramatiky, aby diskutovali o tom, jak dnes vznikají divadelní hry – setkání nese název HRA - NEHRA – PROČ PSÁT DIVADELNÍ HRY? Od 22 hodin se na stejném místě sejdou studenti divadelních škol, aby se navzájem prezentovali v semináři nazvaném ŠKOLY SOBĚ – V PRÁZDNÉM PROSTORU.

Úterý 18. května přinese plnotučnou one woman show MODELKA XXL v podání HADIVADLA Brno a v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, která režírovala i inscenaci Fridy Kahlo uváděnou v hlavním programu. Začátek je v 11 hodin ve zkušebně č. 3.

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
neděle 16. 5. 2010 08:00
Jarešová, Veronika. 2010. Česká a slovenská divadla se popatnácté sjíždějí na Setkání. Vychytané.cz. [Online] 16. 5. 2010. [Citace: 22. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3208. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Ceska-a-slovenska-divadla-se-popatnacte-sjizdeji-na-Setkani
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.103s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 18.206.194.21
Serverový čas: pátek 22. září 2023 01:04