Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Šest let novodobé historie Slezskoostravského hradu

aneb 6. výročí otevření hradu – Husité na hradě!!!
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Hradní Slavnosti
sobota 15. května 2010 08:00
(konec +- pondělí 17. května 2010 08:00)
Ostravské výstavy - Výstaviště Černá Louka
Ostrava (CZ)
Ve druhé polovině 13. století vedla přes brod u soutoku řek Ostravice a Lučina na hranici mezi Moravou a Polskem obchodní stezka z Opavy do polského Krakova. Pevný gotický hrad na vyvýšenině nad řekami postavila knížata rodu Piastovců. Jeho význam nebyl nijak zanedbatelný. I když pak byl po dlouhá staletí opuštěný a chátral, dokázal jako Fénix vstát z popela a znovu oslovit nejen obyvatele Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Letos je tomu rovných šest let, co Slezskoostravský hrad znovu ožil pestrým společenským a kulturním životem. Poprvé se veřejnosti představil v roce 2004 a začal psát svoji novou historii – opět zajímavou a dá se říci, že i neméně slavnou.
Brzy se na jeho nádvoří a postupně opravovaných interiérech začaly konat společenské i kulturní akce a před několika lety zde byla nádherně vybavená obřadní síň. Kromě toho neustále přibývaly další a další prostory a zajímavé expozice – kovářská dílna, kaple strašidel, další společenské prostory, vyhlídkové terasy.

Trocha novodobé historie: První výročí znovuotevření hradu probíhalo v duchu vpádu švédských vojsk, druhé připomnělo boje Husitů s Křižáky, při třetím oblehly hrad armády tří císařů a oslavy čtvrtého byly věnovány „letem světem historií hradu“. Zajímavé to bylo i vloni – hrad se doslova hemžil lapky, loupežníky, lotříky i lotry.

A letos? – přijeďte 15. a 16. května a setkejte se s husitskými bojovníky. Na nádvoří, v aréně, před hradem a před věží budou čtyři venkovní scény. Na jedné se bude šermovat jako o život, jiná bude předvádět divadlo, kejkle, tance a dobovou muziku, dobovou husitskou bitvu a turnajové kolbiště najdete na třetí a čtvrtá – to bude pravý husitský tábor s vozy, stany, venkovní kuchyní, ale i s ukázkami ze života vojska.

Na dalších místech budou stánky dobového jarmarku, další hudebníci a pouliční tanečnice, vojska předvedou „maršparádu“ a až se setmí, nebude chybět ani velkolepá ohňová show s večerním sobotním ohňostrojem. Že se bude na mnoha místech opékat a grilovat maso, v ošatky se naplní koláči a buchtami, všude poteče pivo a bude něco i pro řidiče a děti, to je jasná věc, neboť každé výročí se musí náležitě oslavit.

V noci ze soboty 15. na neděli 16. května se Slezskoostravský hrad poprvé zapojí i do programu Muzejní noc v Ostravě. Od 21 hodin bude celý hrad místem, které je možné navštívit a zdarma si prohlédnout zpřístupněné expozice.

Program si můžete stáhnout zde

Otevírací doba slavností:
Sobota 15. května od 10.00 do 22.00 hodin
Neděle 16. května od 10.00 do 18.00 hodin

stupné:
Dospělí 70,-Kč
Děti, ZTP, studenti: 40,-Kč

Parkování v podhradí:
Cena parkování 50,-Kč/den
Dmb
(Lukáš Kaboň)
středa 12. 5. 2010 08:00
Kaboň, Lukáš. 2010. Šest let novodobé historie Slezskoostravského hradu. Vychytané.cz. [Online] 12. 5. 2010. [Citace: 24. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3186. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Sest-let-novodobe-historie-Slezskoostravskeho-hradu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.075s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.239.59.31
Serverový čas: neděle 24. září 2023 08:32