Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Poprvé na divadle či poprvé ve Zlíně

65. sezóna slibuje velké divadelní zážitky
Přidat na Facebook
Poprvé na divadle či poprvé ve Zlíně – to jsou atributy mnohých titulů, které nabídne Městské divadlo Zlín ve své 65. sezoně, jež slavnostně odstartuje 18. září. Předplatné na ni se začalo prodávat v divadelní pokladně 3. května. V následujících měsících čeká zlínské diváky ve Velkém sále inscenace Ženitba, Věc Makropulos, Ondina, Krása na scéně, Kočičí hra, Je třeba zabít Sekala a John Gabriel Borkman. Nově je do předplatného zařazeno i Studio Z s tituly Bláznivé nůžky, Bez Boha dům, Fridy Kahlo a Ruské loto. Dětské publikum se může těšit na Čučudejské pohádky.

„Většina titulů je v obecném povědomí nebo jsou to věci, které by mohly být atraktivní už svými autory anebo i názvy. Zároveň pokud se v sezoně objevují tituly, které jsou novinkou v repertoáru tohoto divadla a nejsou až tak známé v českém prostoru, tak jsou docela prověřené na jevištích světových a někdy i na jevištích našich. Repertoár je sestaven z titulů buď obecně známých, anebo těch, které si získaly místo v dramaturgiích světových divadel,“ přibližuje složení nového dramaturgického plánu dramaturg Městského divadla Zlín Vladimír Fekar.

Novou sezonu 2010/2011 odstartuje už 26. června 2010 premiéra bláznivé komedie o podivných námluvách Ženitba, kterou začíná na počátku května zkoušet Pavel Khek – ve Zlíně již známý komedií Kdo je tady ředitel?.
Přestože premiéra hry Ženitba dramatika ukrajinského původu Nikolaje Vasiljeviče Gogola proběhla už před 168 lety v Petrohradě, je stále vděčnou součástí repertoáru mnoha světových divadel. Hry se silnou komediální situací, které dokážou postihnout lidské malosti a slabosti v obecnější rovině, se totiž neurodí každý rok. Ženitba vychází z banální situace. Rázná dohazovačka Tekla (Helena Čermáková) má úkol najít Agátě (Michaela Doleželová) ženicha. Shodou okolností přivede k Agátě hned několik velmi bizarních nápadníků najednou. Jejich hašteření, s nímž se pokouší zaujmout Agátu a předvádí se před sebou navzájem, dokonale odhaluje jejich směšnost, malost a zakomplexovanost. Mezi nimi se ocitne svobodný mládenec, úředníček Podkolatov (Josef Koller), kterého do námluv navíc tlačí jeho kamarád. Kolotoč komických a groteskních situací, které Gogol předkládá, slibuje skvělé herecké výkony. Gogolovo známé a citované „Čemu se smějete? Sami sobě se smějete!“, které pronáší postava z jeho jiné, neméně slavné hry Revizor, lze bezpochyby vztáhnout i na Ženitbu.

Slavnostní zahájení 65. sezony se uskuteční 18. září 2010. Tento sobotní večer bude patřit hned dvěma událostem: premiéře nesmrtelné detektivní komedie Věc Makropulos v režii uměleckého šéfa divadla Petra Veselého a vyhlášení výsledků divácké ankety Aplaus 2010. Hlasovat ve 12. ročníku ankety Aplaus je možné až do 8. září prostřednictvím hlasovacího lístku v katalogu Předplatného či na webu divadla www.divadlo.zlin.cz Diváci mohou dát svůj hlas herečce, herci a inscenaci, jež je v sezoně 2009/2010 nejvíce zaujali.
Čapkova Věc Makropulos, která se také začíná zkoušet začátkem května, patří k nejslavnějším a nejhranějším českým hrám u nás i ve světě. Její slávu navíc podtrhla stejnojmenná opera Leoše Janáčka. Děj se odehrává v roce 1922. Takřka staletý právní spor mezi rodinou Gregorů a Prusů o velký majetek – statek Loukov, se blíží k rozřešení. V poslední den soudního přelíčení se zničehonic do případu vmísí tajemná žena, slavná uhrančivá zpěvačka Emilia Marty (Eva Daňková). Přes jistou vážnost tématu dlouhověkosti neztrácí Čapkova hra humor a napětí a označení konverzační komedie si plně zaslouží. Objeví se v ní i nová tvář zlínského divadla – Marek Příkazký.

Pro děti připraví zlínské divadlo na 2. října 2010 nový titul, který ve Zlíně dosud nebyl uveden. Čučudejské pohádky s podtitulem známé pohádky v exotickém prostředí, napsal Vlastimil Peška a bude je také režírovat.
Malí návštěvníci divadla zavítají spolu s herci do indiánského kmene Čučudejů a uvidí na vlastní oči příběhy, které u Čučudejů znají i ty nejmenší děti. Čekají je indiáni a lidojedi, kojoti, jelen i prase a indiánští duchové. Společně si budou užívat indiánských rytmů a písniček, obrovské indiánské hravosti a bláznivého humoru.

Čerstvý absolvent JAMU Adam Doležal se ujme režie hry o střetu dvou světů a pohledů na život i lásku pod názvem Ondina, kterou napsal Jean Giraudoux. Ve Zlíně bude poprvé uvedena 16. října 2010.
Vodní víla se zamiluje do člověka. Odvěký, ale neustále poutavý námět. Zlákal nespočet autorů k osobitému zpracování: La Motte-Fouqué, Andersen a jeho Malá mořská víla, Dvořákova Rusalka, skotská autorka Sue Glover a její Tulení žena a další a další. Giraudouxova verze „rusalčího příběhu“ přitahuje režiséry nezměrnými možnostmi zpracování; musí si odpovědět na otázku, zda jde spíše o pohádku, magickou hru, filozofické drama, popřípadě ještě něco jiného. Nebo od každého trochu? Každá z inscenací proto přináší nový, překvapivý pohled na tuto překrásnou hru, napsanou básnivým, nevšedním a překvapivým jazykem.

Pavel Khek bude také režisérem hry Jeffreyho Hatchera Krása na scéně, kterou čeká zlínská premiéra 4. prosince 2010.
Krása na scéně nepřestává být do posledního okamžiku brilantně napsanou historickou komedií, v níž převlek muže za ženu je hlavním tématem. Hra se opírá o historické reálie. Ocitáme se v sedmnáctém století v Anglii. Shakespeare už nežije, ale divadelním jevištím vévodí stále ještě muži, kteří excelují i v ženských rolích. Milence krále Charlese II. se však podaří prosadit zákon, který dá šanci ženám proniknout na pódium. Ženy svou šanci využijí a svými vnadami si rychle získají především mužské publikum. Nakonec král zakáže hrát mužům ženské postavy úplně. V atraktivních kulisách doby po Williamu Shakespearovi se odehrává komedie, která může připomenout svou atmosférou výborný film Zamilovaný Shakespeare.

V nové sezoně se opět do Zlína vrací i Jakub Nvota, který režíroval oblíbeného Sluhu dvou pánů. Tentokrát se chystá na slavnou tragikomedii o umění žít navzdory osudu – Kočičí hru od Istvána Örkenyho. Její premiéra se uskuteční 19. února 2011.
Kočičí hra je hořkou komedií o naději, odvaze, chuti do života a potřebě lásky a citu v každém věku. Je jednou z nejslavnějších her druhé poloviny dvacátého století a je především východiskem pro herecký koncert dvou zkušených hereček. Kočičí hra existuje dokonce ve třech podobách, jako filmový scénář, jako román i jako divadelní hra. Byla přeložena do mnoha a mnoha jazyků, o její výjimečnosti svědčí i fakt, že na jevišti Národního divadla v Praze zaznamenala inscenace s Danou Medřickou v hlavní roli 403 repríz.

Petr Veselý uvede poprvé na divadle slavný filmový příběh Je třeba zabít Sekala, jehož autorem je valašskomeziříčský rodák Jiří Křižan. Syrové drama o dobru a zlu kolem nás i v nás bude mít českou premiéru 5. března 2011. Divadelní scénář píše speciálně pro zlínské divadlo režisér uznávaný kritikou i diváky Martin Františák, který zde režíroval např. Maryšu nebo nejnověji Strýčka Váňu.
Díky kvalitám filmového scénáře Valacha Jiřího Křižana získal film Vladimíra Michálka zaslouženě nespočet ocenění u nás i v zahraničí.

Poprvé ve Zlíně bude uveden John Gabriel Borkman. Severskou hru o rozpadajících se ideálech bude režírovat Zdeněk Dušek a publiku ji představí 16. dubna 2011.
Ibsenovo předposlední drama John Gabriel Borkman bylo dokončeno v roce 1896. V posledním dvacetiletí nabralo však na nové aktuálnosti a možná diváky překvapí, jak jsou postavy této méně známé hry Henrika Ibsena současné.
Titulní postava hry bývala význačným bankovním úředníkem. Borkmanovo jméno bylo ve společnosti skloňováno s respektem. Avšak jedna velká finanční aféra změnila život nejen jemu, ale i jeho ženě a rodině. Borkman přestal takřka komunikovat a jako osamělý vlk se uchýlil do své samoty, ze které vychází jen velmi zřídka. John Gabriel Borkman však není jen hrou o penězích a ztrátě společenského postavení, ale také o nenaplněných životních ideálech, o postrádání lásky v životě a jejím neustálém hledání, o rozličných formách rodičovské lásky…

Nově se v předplatném objevuje Studio Z. Diváci mají možnost zhlédnout dva tituly nové a dva tituly, které přecházejí ze sezony 2009/2010.
27. listopadu 2010 budou mít zlínskou premiéru Bláznivé nůžky Paula Pörtnera. Komedii s detektivní zápletkou, v níž detektivem jsou i diváci, připraví Jakub Nvota.
Petr Štindl se vrací do zlínského divadla s titulem Bez Boha dům Doda Gombára, který představí vůbec poprvé na divadle 21. dubna 2011. Hra byla mezi finálovými texty v soutěži o Cenu Alfréda Radoka.
Své místo v předplatném budou mít i letošní jarní premiéry Fridy Kahlo režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a Ruské loto režiséra Petra Veselého.

Kromě nového typu předplatného do Studia Z nabízí zlínská scéna i tradiční druhy předplatného, na které jsou diváci již zvyklí: premiérové, večerní, podvečerní, večerní pro studenty, pohádkové, kuponové a univerzitní. Předplatitelé mají mnohé výhody: výraznou slevu z ceny běžného vstupného, u některých typů předplatného mají diváci možnost mít své stálé místo v hledišti, předplatitelů se netýká případná úprava cen vstupného v průběhu sezony a mají také možnost zhlédnout titul v náhradním termínu. Prodej vstupenek pro ně na další měsíc začíná vždy o dva dny dříve než pro ostatní zájemce. Na následující měsíc je jim zasílán informační leták s přehledným programem divadla a tuto službu si mohou nechat objednat i e-mailem. Pro téměř všechny typy předplatného jsou určeny dva bonusy. Předplatitelé mohou svoji předplatenku také darovat či zapůjčit jiné osobě.

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
pondělí 10. 5. 2010 08:00
Jarešová, Veronika. 2010. Poprvé na divadle či poprvé ve Zlíně . Vychytané.cz. [Online] 10. 5. 2010. [Citace: 24. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3177. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Poprve-na-divadle-ci-poprve-ve-Zline-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.095s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.235.188.113
Serverový čas: neděle 24. září 2023 06:02