Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

České muzeum hudby ožilo německou scénou

Multimediální výstava „Music + X“ dorazila už i do České republiky. České muzeum hudby v Karmelitské ulici od 20.3.2010 představuje aktuální žánry, hudební scény a styly mladých lidí v Německu.
Přidat na Facebook
Expozice je rozdělena do čtyř sekcí s názvem: Pop, Hip Hop, Techno a Indie. Všechny části mají posluchovou část se sluchátky, sedátky a hlavně šesti obrazovkami s projekcí, zachycující hlavní představitele daného žánru. Každá část je taky obohacena o jakousi charakteristickou průhlednou kopuli, obsahující přesné znaky stylu.

Rockový fanoušek ,může být trochu zaskočen, že němečtí velikáni, jakými jsou například Scorpions či Rammstein, se nachází v ústraní sekce Pop. V ústraní také díky tomu, že celá sekce popu je věnována Tokio Hotel, kteří jsou, v porovnání s kapelami zmíněnými, teprve „nováčci“ v německé hudbě. Sekce je věnována ani ne tak samotné kapele, jako jejím fanouškům, kteří jsou považování za nejaktivnější fanoušky, co se týče společných akcí. Vystaveny jsou zde fotky fanouškovských pokojů, fotky kapely, obrázky a dopisy od fanoušků, lístky z koncertů, výrobky, komixy, a v poslední řadě taky zpěvákovo oblečení. Zda originál, či jen napodobenina, tady by mohly vzniknout spekulace. Pop, který v Německu zaznamenal rozkvět až s rokem 2003, a představil se i s německými texty, charakterizují songy, které hovoří snad o každé situaci, převážně odehrávající se v mladém dívčím světě. Od nepochopení rodiči, přes hádky s přáteli, až k rozchodu s partnerem a naopak. Tohle vše podle výstavy představují v Německu již zmiňovaní Tokio Hotel, Rammstein, Scorpions, Wir sind helden, Ich & Ich, MIA, nebo Peter Fox.


Narozdíl od popu, shrnuje hip-hopová část všechny elementy tohoto stylu. Od oblečení, přes šperky, modely aut, až ke grafitům a stylovému tanci. V Německu byl rap od roku 1990 na ulicích Stuttgartu a Hamburku běžnou věcí. Dokonce i hraní s jazykem se časem převedlo do běžné mluvy, protože jazyk se v hip hopu stává univerzálním nástrojem, jak dát najevo svůj postoj k okolí. Kolem roku 2000 nalezl rap své místo i v Berlíně a němčina jako jazyk v rapu, je považována za nejoblíbenější a nejlépe formulovatelný. Asi mezi nejznámější rapery německy mluvící patří v dnešní době Sido, Bushido, Seeed a mimo jiné i Samy Deluxe.

O kousek dál, před sekcí techna vás uvítá velká disco koule, která už, pro neznalé, naznačuje směr stylu. Techno obsadilo v Německu své místo při pádu Berlínské zdi, kdy se při nadšení ze sjednocení Německa tancovalo na techno davově. Díky této akci vznikla z techna přímo masová kultura a každoročně se zde pořádá obrovská párty s názvem Loveparade. Kromě specifické disco-koule ukazuje expozice také vybavení pokoje pro DJ, mixážní pulty, LP desky, reprobedny a mikrofony. Doplněno modelem třípatrového domu, kde ve světlech laserů a mixů DJ, tancují tisíce lidí. Obrazovky nabízejí pohled na hvězdy v techno světě jako nám dobře známá skupina Scooter, velikáni Kraftwerk, doplněné ještě o jména jako Deichkind, 2raum Wohnung, nebo Sven Väth.

Čtvrtá a zároveň poslední expozice se zajímá o Indie. Styl, braný nejdříve jako nezávislost kapely na agenturách apod., jejíž hlavním cílem je hrát „live“. Centrem tohoto stylu byl v Německu Hamburk, z čehož se odvodil později Indie styl „Hamburská škola“. Dnes už je náročnější takovou kapelu uživit a s klesajícím prodejem CD, kdy jsou koncerty poměrně vyhledávaným zážitkem, musí kapela umět umělecky zaujmout, ale zároveň publikum pobavit. Indie skupina hrající žánry blíže k rocku a punku, je na výstavě specifikována věcmi jako jsou kytary, tour-busy, playlisty a termíny turné, a pro všímavého návštěvníka, jsou zde vtipně v posluchárně umístěny místo sedátek bedny od piva. Mimo to však výstava zahrnuje i raritu, jako je správné zvolení bot na koncert. Kde je ovšem zdárně dovoleno vše od vysokých bot, až po nohy bosé. Možnost vidět tento styl v hojném počtu fanoušků má každoročně Německo na Lipském veletrhu „Pop Up“. Z německých kapel zmíněných v této sekci jsou nám asi známější Die Ärtzte, Die Toten Hosen, ale taky Tocotronic, Kante, Blumfeld, a iniciátoři tohoto stylu Die Goldenen Zitronen.

Celá výstava je projektována a popsána pochopitelně v německém jazyce, ale překlad je k dispozici. České muzeum hudby bude o tuto raritu obohaceno ještě do pondělí 19.4.2010, odkud se výstava přesune do jiného města. Takže kdybyste v rozmarech aprílovského počasí nevěděli kam se schovat, je do pondělka České muzeum hudby horkým kandidátem.
Mintam
(Marie Zeinertová)
čtvrtek 22. 4. 2010 19:00
Zeinertová, Marie. 2010. České muzeum hudby ožilo německou scénou. Vychytané.cz. [Online] 22. 4. 2010. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3121. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Ceske-muzeum-hudby-ozilo-nemeckou-scenou
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.075s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.65.63
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 05:02