Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Největší český literární festival se letos bude konat i v Ostravě!!!

Měsíc autorského čtení je v současné době nejrozsáhlejším literárním festivalem pořádaným v České republice.
Přidat na Facebook
Díky kandidatuře Ostravy na prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015 se letos kromě Brna bude konat i v Ostravě. Po celý červenec bude Stará Aréna - klub pro kulturu a informace 2015 hostit plejádu významných českých a francouzských literátů. Festival bude slavnostně zahájen 1. 7. 2010 v Ostravě a ukončen 1. 8. 2010 v Brně

Ostrava 2015 podporuje českou i evropskou literaturu
Tým Ostrava 2015 na přípravách přehlídky spolupracuje s nakladatelstvím Větrné mlýny a Alliance française Ostrava. Festival je totiž v letošním roce věnován francouzské literární tvorbě a záštitu nad ním převzal samotný pařížský starosta Bertrand Delanoë. „Cíl největšího literárního festivalu, který se letos poprvé kromě Brna bude, díky kandidatuře Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, konat i v Ostravě, se zcela shoduje s naším posláním. Alliance française Ostrava již téměř 20 let usiluje o podporu česko-francouzských kulturních vztahů. V měsíci červenci zde proto rádi přivítáme 62 známých českých a francouzských spisovatelů různých žánrů, kteří se během svých autorských čtení a debat setkají a blíže seznámí s ostravskou veřejností a s Ostravou samotnou,“ říká prezidentka Alliance française Ostrava Zdena Typovská.

Spolupráci s týmem Ostrava 2015 na tiskové konferenci komentoval programový ředitel festivalu Petr Minařík: „Pořadatelé z Ostravy 2015 nás oslovili a nabídli nám spolupráci, oni jsou klíčovými partnery v Ostravě, bez nich by festival těchto rozměrů nebylo možné v centru severní Moravy nikdy uspořádat.“ Ve Staré Aréně se bude číst denně, a tak před ostravským publikem vystoupí 31 českých a 31 francouzských autorů, vždy v 18.00 (francouzské čtení) a ve 20.00 (české čtení). Všechna čtení francouzských autorů budou překládána (překlady promítány na plátno) a následné besedy tlumočeny. Na všechny akce je vstupné dobrovolné a po každém čtení bude probíhat beseda a autogramiáda vystupujících autorů.

Řada francouzských autorů, kteří budou na festivalu vystupovat je velmi známá. Mezi největší zahraniční hvězdy letošního ročníku patří dramatik a hudební textař Enzo Cormann, prozaik Antoine Volodine, spisovatel Albert Bensoussan, jehož rozsáhlé dílo čítá na dvě desítky titulů, nebo Cédric Demangeot, který je ve Francii znám svými básněmi a divadelními dramaty. Představí se také autor imaginativních a fantaskních románů Éric Faye, který patří mezi nejvýraznější postavy současné francouzské literatury, či básník a překladatel anglofonní literatury Jacques Darras, jehož poezii do češtiny převedl básník Petr Král.

Z českých spisovatelů nebudou chybět literární stálice jako Pavel Kohout, Ota Filip, Ivan Martin Jirous nebo Michal Viewegh stejně jako mladí spisovatelé a čerstvé literární objevy. Mezi nimi je například čerstvá nostielka prestižní ceny Magnesia Litera Petra Soukupová, jejíž próza Zmizet se stala letošní Knihou roku.

Na přípravě festivalu se vedle oficiálních organizátorů a odborníků z Alliance française Ostrava podílí také mnoho nadšených dobrovolníku a studentů. Jen ke dnešnímu dni se jich ozvala téměř padesátka a jejich počet stále narůstá.

Minulý rok navštívilo festival Měsíc autorského čtení v Brně 12 tisíc diváků a přibližně 6 tisíc zájemců si pustilo autorská čtení on-line na webových stránkách festivalu. Vedle ostravské Staré Arény - klubu pro kulturu a informace 2015 a brněnského Divadla Husa na provázku mohou literární nadšenci i v letošním roce sledovat autorská čtení on-line.

Zdroj: TZ Ostrava 2015
Dmb
(Lukáš Kaboň)
úterý 20. 4. 2010 12:22
Kaboň, Lukáš. 2010. Největší český literární festival se letos bude konat i v Ostravě!!!. Vychytané.cz. [Online] 20. 4. 2010. [Citace: 27. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=3110. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Nejvetsi-cesky-literarni-festival-se-letos-bude-konat-i-v-Ostrave!!!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.087s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.239.75.52
Serverový čas: neděle 27. listopadu 2022 13:51