Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Každá žena je pro mě Fridou

Janka Ryšánek Schmiedtová (režisérka)
Přidat na Facebook
Dvojice V+W už nebude ve Studiu Z zlínského divadla opuštěna. Od března se na této scéně kromě jevištní koláže Když už člověk jednou je... aneb Autosalon Jana Wericha začíná hrát představení Fridy Kahlo o slavné mexické malířce. Ženská malířská ikona divadelním štětcem bude mít českou premiéru v sobotu 6. března v 19 hodin. Se zlínským souborem ji připravuje režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. Diváci se mohou těšit i na kapelu Los Perdidos, která bude také v představení živě hrát.

„Charismatickou Fridu Kahlo lze dnes už vnímat jako ikonu. Kahlo je krásná Mexičanka, v jejíchž obrazech se originálním způsobem mísí vlivy naivního mexického malířství, ale i prvky hlubinně surrealistických vizí, zrozených ze snů a nesmírné imaginace. Je autorkou fascinujících autoportrétů, z nichž jakoby vystupují její skrytá já a podstata bytí této životem těžce zkoušené umělkyně,“ přibližuje téma inscenace dramaturg Vladimír Fekar. „Trnitý a mnohdy strastiplný život Fridy Kahlo má až hypnotickou moc a sílu. Když se do něj vnoříte, toužíte jej prožít spolu s hrdinkou, možná proto, abyste si jejím životním příběhem dodali sami sílu žít a svobodně tvořit,“ dodává.

Jak už sám název napovídá, mexickou malířku budou hrát hned dvě herečky, Eva Daňková a Tamara Komínková. „Původně jsme s Vladimírem Fekarem přemýšleli, že by Frida byla monodrama pro Petru Hřebíčkovou, pak nás ale napadlo, že by mohly být ty Fridy dvě (podle obrazu Frida Kahlo Dvě Fridy) a hledali jsme tu druhou, mně se hned zalíbila paní Komínková, má v sobě pro mě zvláštní neotřelý půvab. Koncept příběhu se ale stále vyvíjel, posunoval, až nám bylo jasné, že to nebude inscenace jen pro dva herce, pak ani ne pro tři, pak ani ne pro čtyři... no a na posledním Narázu mi už bylo úplně jasné, že potřebujeme dvě pořádné ženské, co dokáží být krásné, milované i éterické, ale když na to přijde, obují se do Fridy se vším svým elánem. Paní Daňkovou jsem viděla jako Vrbčenu v Roku na vsi, milovala jsem v té roli Johanu Tesařovou v Národním divadle v Praze, a tak jsem měla jisté pochybnosti, nakonec jsem ale celou tu inscenaci spolkla i s navijákem a bylo mi jasno. Komínková a Daňková jsou moje Fridy,“ vysvětluje režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová.
Podle ní nebudou Fridy Kahlo pouhou životopisnou inscenací: „Délka běžného představení je na takový životní fičák málo, mým hlavním tématem je smíření se sám se sebou, nalezení vnitřního klidu a míru, přijetí sebe sama. Každá žena je pro mě Fridou. Nevím, jestli i každý muž, tím nejsem, takže neodhadnu, co oni řeší za bouře ve svých duších,“ podotkla režisérka.
Podtitul hry je pro ni vše pojmenovávající: Hravá a krvavá fantazie ne zrovna sentimentální dívky.

Na vzniku novinky, kterou režisérka napsala přímo pro zlínské divadlo, se podílí Jaroslav Čermák (scéna), Martina Petrová (kostýmy) a Hana Charvátová (pohybová spolupráce). Jednou z nejvýraznějších složek by měla být hudba, jejímž autorem je Mario Buzzi. V představení bude účinkovat holešovská kapela Los Perdidos, která hraje tzv. chiapas punk. „Přeji si, aby hudba skutečně fungovala jako součást inscenace, nedělala jsem nějaké podkresy, náladičky, ale aby vystupovala, měnila nálady, dostala se do dialogu s hercem, někdy ho úplně utišila a urvala si celé jeviště jen pro sebe. Těším se na kapelu Los Perdidos, prý jsou ve zdejším okrese pojmem, už teď tuším, že to bude pořádný úlet a nadupaná akce,“ těší se režisérka.

Kromě hlavních představitelek v inscenaci hrají Petra Domžalová, Josef Koller, Jan Leflík, Pavel Vacek a Romana Julinová.

Janka Ryšánek Schmiedtová
Narodila se 4. 11. 1983 v Praze jako třetí ze tří sester. Vystřídala tři základní a tři střední školy. Hrdě odmaturovala na Lincoln High School ve městě Portland v americkém Oregonu a na Arcibiskupském gymnáziu v Praze. Vysokou školu studuje prozatím první – činoherní režii na Janáčkově akademii v Brně, odkud vyjela na dvě zahraniční stáže – do portugalského Lisabonu a skotského Glasgow. Autorsky spolupracuje mimo jiné s Českým rozhlasem, Hospodářskými novinami, časopisem HOUSER a webem Nekultura.cz Režírovala v brněnském studiu Marta, Divadle Šumperk, HaDivadle a chystá se na spolupráci s Loutkovým divadlem Radost. Má ráda tyrkysovou barvu, sushi, audioknihy, hranolky, detektiva Maigreta a svou sbírku náušnic. Manžela má prvního a zrzavého. Jednou si pořídí mopse, bude se jmenovat Ralf MacLachtan a nebo taky ne.

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
čtvrtek 28. 1. 2010 08:00
Jarešová, Veronika. 2010. Každá žena je pro mě Fridou. Vychytané.cz. [Online] 28. 1. 2010. [Citace: 5. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2768. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Kazda-zena-je-pro-me-Fridou
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.099s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 34.225.194.102
Serverový čas: neděle 5. února 2023 19:27