Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Strýček Váňa bude o touze milovat

Po Thálií ověnčeném dramatu Maryša připravuje režisér Martin Františák v Městském divadle Zlín hořko-směšnou komedii Strýček Váňa ruského autora Antona Pavloviče Čechova. Hra s podtitulem Obrazy z venkovského života se na repertoár zlínské scény vrací po čtyřiceti letech – v roce 1970 jej režíroval Svatopluk Skopal. Premiéra se uskuteční v sobotu 6. února 2010 v 19 hodin ve Velkém sále. Chystá se také tradiční předpremiérová beseda Klevetivá středa 3. února v 17 hodin v Zelenáčově šopě.
Přidat na Facebook
„Strýček Váňa nepatří k nejčastěji uváděným Čechovovým hrám, přitom je to text vynikající, plný vášní, humoru i smutku. Najdeme v něm skvěle psychologicky vykreslené postavy i působivou atmosféru. Kupodivu také mnoho ze současnosti – a nepochybně se v jeho světě najdou i mnozí z nás,“ podotýká dramaturgyně inscenace Marta Ljubková.

„Chtěl bych, aby to bylo emotivně vášnivé představení. Mělo by být o touze milovat. O tom, jak se ta touha někdy nepodaří naplnit. Je to v podstatě milostné drama,“ vysvětluje Martin Františák. „Kromě toho, že je ta hra o lásce, je také o řešení majetkových vztahů v rodině. Je o tom, když někdo chce prodat dům, ale nežije v něm léta, a někdo v něm žije a ten dům mu prodávají. To je silné společenské téma této hry. Je nekompromisní a vidíme ho v televizi každý den,“ dodává.

Stejně jako u Maryši spolupracuje známý režisér s Markem Cpinem (výprava) a Nikosem Engonidisem (hudba). „Výprava bude symbolistní a prostá. Je to podobně symbolické drama jako Maryša. Muzika by měla být neorealistická, to znamená, že jsme někde v duchu Nina Roty a Felliniho filmů. Myslím si, že bude divácky vděčná,“ přibližuje svůj inscenační tým Martin Františák, který režíroval v Městském divadle Zlín pro Velký sál Obrazy z dějin národa českého (2002), Bajaju (2003) a Maryšu (2008). Pro Studio Z připravil představení Fernando Krapp mi napsal dopis (2004).

V inscenaci se objeví přední zlínští herci: jako Serebrjakov vystoupí Dušan Sitek, role Jeleny patří Kateřině Králové, Soňu ztělesní Michaela Doleželová, Vojnickou Helena Čermáková, jejího syna Ivana Vojnického (strýčka Váňu) Radoslav Šopík, Astrova Luděk Randár, Tělegina Zdeněk Julina a Marinu Jana Tomečková.

Stručně pro ty, kteří neví, wo co gou v této hře ;)


Ivan Vojnickij alias strýček Váňa žije a hospodaří se svou neteří Soňou na statku kdesi v zapadákově. Přes den se pracuje, večery se tráví u samovaru. Jedinou vzpruhu přinášejí návštěvy doktora Astrova: charismatického, inteligentního, jenže poněkud „vyhořelého“ muže. Zajímá se o lesnictví a ekologii, ale jinak se trvale utápí v životní skepsi a vodce. Náhle se na statek přistěhuje Sonin otec, penzionovaný profesor Serebrjakov, se svou mladou ženou Jelenou. Od té chvíle je tu všechno naruby. Váňa krouží kolem Jeleny jako tokající tetřev, jenomže Jelena koketuje s Astrovem. Ten podléhá a pokusí se o trapný flirt. Soňa se pošetile snaží Astrova napravit a získat. A Serebrjakov všechny otravuje svým egoismem a hypochondrií. Pije se, tančí se, řeční se - a horečně se čeká na zázrak zvaný „nový život“. Ale ukazuje se, že je na všechno trošku pozdě. Po jednom profesorově návrhu se dostaví vystřízlivění. A dojde i na pistole...

TZ Městské divadlo Zlín
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
neděle 17. 1. 2010 08:00
Prachař, Štěpán. 2010. Strýček Váňa bude o touze milovat. Vychytané.cz. [Online] 17. 1. 2010. [Citace: 1. 4. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2747. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Strycek-Vana-bude-o-touze-milovat
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.116s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.241.39
Serverový čas: sobota 1. dubna 2023 12:56