Americká rocková kapela Nada Surf vyráží na turné, jednou ze zastávek bude i Praha.
Matthew, Daniel a Ira spolu hrají v indie rockové kapele
Nada Surf už od počátku devadesátých let. Ustáli spolu náhlý nástup popularity i nevyhnutelné vystřízlivění a návrat do prostředí nezávislé hudby. Už krátce po vydání prvního alba se zničehonic ocitli na vrcholu slávy, když se jejich píseň
„Popular“ stala letním hitem americké mládeže. Dnes je jejich tvorba bohatší o zkušenosti s hudebním businessem, na něž už mohou hledět s poučeným odstupem. Jejich zásadou je upřímnost a přesvědčivost. Jak vysvětluje baskytarista Daniel, „když jsme se s Matthewem rozhodli, že založíme kapelu, stanovili jsme si několik pravidel. Jedním z nich bylo, že nebudeme zpívat nijak strojeně, že budeme zpívat přesně tak, jako mluvíme. Dál jsme si řekli, že budeme psát písničky o věcech, které jsou nám blízké, které vycházejí z našich životů.“
Název jejich posledního alba
Lucky je myšlen zároveň vážně i ironicky. Stejně jako předchozí desky
Let Go (2003) a
The Weight Is A Gift (2005) je i páté album Nada Surf plné neklidu, touhy a nepolapitelné lásky. Pánové však nezapomínají vyvážit své posmutnělé texty veselými bezstarostnými melodiemi. Písničky, které by jinak byly intimními vyznáními, se pod náporem znělých kytar, tepajících beatů a Mattova upřímného hlasu mění v nezávislé hitovky. Zesilte hudbu, kam až to půjde, a vaše starosti budou aspoň na tři minuty pryč.
Zpěvák Matthew Caws vidí původ svých zvláštně radostných písní v církevních obřadech. „Má rodina nikdy nebyla nábožensky založená, ale pokaždé když jsme na Vánoce nebo Velikonoce navštívili moji babičku v Severní Karolíně, šli jsme do kostela. Ohromně rád jsem zpíval chvalozpěvy a užíval jsem si i vážnost té příležitosti a pocit uvolnění, když vycházíte z kostela a za zády vám hrají varhany. Myslím, že stejný pocit vytržení hledám i ve své hudbě.“
Kvůli skládání písniček pro své předchozí album jezdili Nada Surf od čerta k ďáblu, tentokrát vše proběhlo v Brooklynu v bytě Daniela Lorcy. „Všechno probíhalo v pohodě. Občas jsme se i vykašlali na původní plány a jen jsme si tak akusticky brnkali, zatímco se vařila večeře. Jindy jsme zase jen blbli, popíjeli a sjížděli pořád dokola garážové riffy,“ vzpomíná Daniel. Nahrávalo se nakonec za pomoci producenta
Johna Goodmansona (Blonde Redhead, Sleater-Kinney) a na desku přispěli i
Ben Gibbard (Death Cab for Cutie) či
Ed Harcourt. Ani pokud jde o koncerty, nechtějí Nada Surf nic zbytečně uspěchat, přesto se na počátku příštího roku podívají do Evropy a zastaví se i u nás. Na jejich koncert jste zvaní 25. dubna od 20:00 do pražského Lucerna Music Baru.
Vstupenky v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za 350,- Kč + poplatky, na místě za 400,- Kč.
Více info na:
www.nadasurf.com
www.myspace.com/nadasurf
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com
www.myspace.com/dsmackupromotion
Zdroj: TZ D Smack U
Slovák, Miroslav. 2010. Nada Surf v Praze!.
Vychytané.cz. [Online] 17. 1. 2010. [Citace: 21. 11. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2736. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Nada-Surf-v-Praze!