Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Radovan Král bude sloužit dvěma pánům

Druhá večerní premiéra Městského divadla Zlín
Přidat na Facebook
Druhá večerní premiéra Městského divadla Zlín v sezoně Čas radostných procitnutí měla mít původně premiéru v sobotu 28. listopadu. Kvůli vážnému onemocnění v uměleckém souboru se však premiéra přesunula na sobotu 5. prosince. Slovenský režisér Jakub Nvota, jenž ve Zlíně nedávno režíroval oblíbený Dekameron, představí divákům v 19 hodin ve Velkém sále zamotanou komedii Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Tento titul se ve zlínském divadle bude uvádět už počtvrté: v roce 1956 jej režíroval Evžen Kubíček, v roce 1972 Pavel Palouš a v roce 1992 Karel Novák.

Dvěma pánům současně budou sloužit oblíbený herec zlínského divadla Radovan Král. Goldoniho snad nejpopulárnější a nejhranější dílo je vytvořeno ve stylu tzv. komedie dell’arte. Ve hře se vyskytuje plejáda komediálních typů, které vytvářejí plejády komických situací. Původně byla tato komedie improvizovaná, hraná pouze na námět, což Goldoni pevným textem zrušil, ale prostor pro částečnou improvizaci protagonistů ponechal. Jde tu hlavně o legraci, čistou radost ze hry – o divadlo, kterému se smáli lidé na tržištích a náměstích, aby ze sebe setřásli své starosti. Bavili se bez výpravných dekorací, díky umu herců-komediantů, vtipu dialogů a špílců a vůbec plnokrevnosti a zábavnosti tohoto lidového divadla. Pohonným motorem celé taškařice jsou převleky, omyly a vydávání se za někoho jiného, což plodí hromadu nedorozumění – vždy se zaručeným účinkem.

Zápletka je velmi jednoduchá, ale zaplete se dost nebezpečně a složitě – aby se nakonec velmi jednoduše rozpletla. Ve hře bojují o svou lásku dvě zamilované dvojice – mladý pár Clarice a Silvio a rafinovanější milenci Beatrice a Florindo, dále děj roztáčejí dva komičtí otcové – držgrešle Pantalone a mudrlant Doktor, vše sleduje „vševědoucí“ hostinský Brighella a ke štěstí přijde nakonec i rázná prostořeká komorná Smeraldina. „Všem ale vévodí postava hlavní, sluha Truffaldino - Radovan Král. Jak říká už název, Truffaldino slouží dvěma pánům současně, aniž by ti dva o sobě vzájemně věděli, což je jádrem této půvabné komedie. To, jak se Truffaldino umí ohánět, jak bezbřehá je jeho výřečnost a obratnost (ale i smůla a přehmaty), jak velký má stále hlad, jak krásně umí lhát i jak se zamiluje, to vše si nenechte ujít,“ pozval na představení režisér inscenace Jakub Nvota.

Herecké obsazení Sluhy dvou pánů je slibné: Radovan Král coby Truffaldino, v dalších rolích se budou o diváckou přízeň a potlesk ucházet Petra Domžalová (Clarice), Zdeněk Lambor (Silvio), Tamara Komínková (Beatrice), Rostislav Marek / Jan Leflík (Florindo), Zdeněk Julina (Pantalone), Romana Julinová (Smeraldina), Luděk Randár (Doktor) a Jan Leflík / Ivan Řehák (Brighella).

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
sobota 5. 12. 2009 08:00
Jarešová, Veronika. 2009. Radovan Král bude sloužit dvěma pánům. Vychytané.cz. [Online] 5. 12. 2009. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2649. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Radovan-Kral-bude-slouzit-dvema-panum
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.104s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.239.112.140
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 23:52