Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Ať vejde ten pravý

Severská romance mezi vločkami krve
Přidat na Facebook
Pro začátek, kdo vejde do kina v očekávání, že uvidí upírskou řezničinu obalenou v hororovém těstíčku, tak ať doufá, že si splete dveře sálu. Přichystaná je totiž mražená lahůdka pro „fajnšmekry“ z dalekého severu.

Melancholický, romantický příběh chlapce Oskara a jeho nové (už dlouho) dvanáctileté sousedky se zvláštní dietou, Eli.

Snad v každé škole se najde někdo, kdo to nemá doma v pořádku a své problémy řeší násilím na spolužácích. Výjimkou není ani škola, kterou navštěvuje Oskar. A jako nenápadné dítko je vhodným kandidátem. Na obranu nemá odvahu a tak si ji nacvičuje, jen když je osamotě. Při jedné takové lekci na dětském hřišti se seznámí právě s Eli…
Komorní příběh chlapce a dívky, která jako upír nikdy zvnějšku nevyspěje, plyne pomalu jako čas na ledových pláních. Hudba podkreslující příběh jen sporadicky, rozhodně nefunguje jako podpora dobré nálady, zato jde ruku v ruce s ponurou náladou a věčným sněhem. Triky a krvavé nezbytnosti zapadají nenápadně s hororovými kousky do filmové skládačky.

Nečekejte žádné vysvětlování, budete hozeni do příběhu rovnou po hlavě. Jak se z Eli stal upír? Kdo je ten muž, se kterým přijela? Samé otazníky... Ono to vlastně není ani podstatné, hlavní téma snímku je zrod neobvyklé lásky. (Kdo by o odpovědi přeci jen stál, může si přečíst knihu, která je prý oproti filmu opravdu drsná. Bohužel vyšla jen v angličtině nebo jestli umíte švédsky?;) ).

Eli má tak obrovské oči, že vypadá roztomile, i když je urousaná a celá od krve. Oskar je typické severské dítko, trochu podivín se zálibou ve sbírání novinových článků o násilí a vraždách.
Jeden by chtěl zabíjet, druhý musí.

Vyhněte se srovnání s jakoukoli populární sérií, z tohoto komorního dílka žádný trhák v oblasti mainstreamu nebude. Tady se skrývá víc a rozhodně to není pro děti. Kdo navštěvuje Mezinárodní festival pro děti a mládež ve Zlíně může mít vtíravý pocit déjavu. Ano, tento film patřil mezi letošní nabídku. Dokonce se objevil i na festivalu v Karlových Varech. A nezapadl ani za velkou louží.

Víceméně by měl zvětšit příliv filmů ze severských zemí, které by měly zvlažit už poměrně neměnnou nabídku snímků v našich kinech. Pokud jim nezavřou stavidla čeští distributoři.

Film jako stvořený pro artové milovníky, pochmurné odpoledne a přesycenost nabídkou našich kinosálů. Pozvěte upíra dál, nebudete litovat…

Let the Right One In
Låt den rätte komma in
Švédsko, 2008, 106 min
Drama/horor/romantický

Režie: Tomas Alfredson
Hrají: Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar, Henrik Dahl, Karin Berqvist

Verushka
(Veronika Jarešová)
úterý 1. 12. 2009 08:00
Jarešová, Veronika. 2009. Ať vejde ten pravý. Vychytané.cz. [Online] 1. 12. 2009. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2614. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/At-vejde-ten-pravy
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.083s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.231.21.105
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 14:53