Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Výstava v divadelním foyer

Tomáš Komínek: Někdy tvořím obraz podle názvu
Přidat na Facebook
V horním foyer Městského divadla Zlín vystavuje až do konce ledna 2010 zlínský autor Tomáš Komínek (*1972). Jeho výstava volně navazuje na výstavu DIKTATURA RECYKLÁTU (SKLEPNÍ PELMEL), která byla k vidění ve zlínském divadle před Studiem Z od květnového mezinárodního divadelního festivalu Setkání 2009 Stretnutie až do konce minulé sezony. Autorova kolekce ve foyer nese stejný název, navíc však obsahuje i podtitul ZNOUZECTNOST. Zahrnuje také obrazy z dřívějších let, které barevně a tematicky korespondují s těmi novějšími.

Tomáš Komínek, který v Městském divadle Zlín pracuje jako inspicient, má s divadlem jako takovým nemálo společného. Nejenže je manželem herečky Tamary Komínkové, sám spolupracuje se zlínskou Malou scénou jako výtvarník a herec a má praxi ve výrobě divadelních a filmových dekorací. Jeho autorská tvorba vzešla právě z těchto pracovních zkušeností. Kromě obrazů vytváří také kresby do časopisů či třeba dřevěné plastiky.
Dvacítka děl umístěných ve velkolepém divadelním foyer vznikla téměř celá ve sklepě Baťova půldomku, ve kterém malíř bydlí se svou rodinou. Malování považuje za terapii a každý jeho obraz je podle něj ušetřená hodina u psychologa.

„Hlavním motivem je pro mě nutnost vyjádření. Každý obraz vznikl na podnět nějakého pocitu,“ říká o své tvorbě Tomáš Komínek, mezi jehož nejčastější témata patří vztahy mezi lidmi, zejména mezi mužem a ženou, a to v různých obměnách. „Kolikrát mě napadne nejdřív název a podle něj vytvořím obraz. Často je to třeba i kus nábytku či nějakého materiálu, který ve mně vyvolá námět sám o sobě,“ dodal.

Své výtvarné práce připravuje ze zbytků skříní, polic, dveří a všeho, co by za jiných okolností bylo určeno k likvidaci. Ve foyer zlínského divadla visí například plátno nazvané Čekání na anděly – obraz, který autor vytvořil z vyřazené dekorace z představení. Je to jediné plátno, ostatní díla jsou ze sololitu či překližky.

Výstavu ve foyer doplňuje i interaktivní obraz postavený volně v prostoru. Jmenuje se Rok co rok stejné stáří a zobrazuje starší dámu, která sedí v pokoji a dívá se ven z okna. Právě to, co je venku za oknem, mohou diváci Městského divadla Zlín sami zvolit – otáčecím kolečkem upevněným zezadu artefaktu mohou nastavit, zda se žena bude dívat na jarní, letní, podzimní či zimní krajinu.

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
pondělí 23. 11. 2009 08:00
Jarešová, Veronika. 2009. Výstava v divadelním foyer. Vychytané.cz. [Online] 23. 11. 2009. [Citace: 9. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2608. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vystava-v-divadelnim-foyer
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.077s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: pátek 9. prosince 2022 20:44