Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Špičkový anglický soundsystém Funktion One na Transmission

Před pár týdny navštívili zástupci United Music sídlo Funktion One v Londýně, kde se tento geniální zvukový systém zrodil, vyvíjí a vyrábí.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Transmission - Ancient Mysteries
sobota 14. listopadu 2009 20:00
(konec +- sobota 14. listopadu 2009 20:00)
O2 Arena
Praha (CZ)
Zde se několik hodin vymýšlelo ideální řešení použití Funktion One na Transmission. Systém bude kompletně dovezen z Anglie, a obsluhován inženýry, kteří jej vyvinuli a vyrobili. Při té příležitosti jsme si popovídali se zakladatelem firmy a duchovním otcem značky Funktion One, Tony Andrewsem.

Ahoj Tonny. Váš systém Funktion One je vyhlášený díky svému fantastickému zvuku, a můžeme ho najít v těch nejlepších klubech po celém světě, jako například Cielo v New yorku, Berghain v Berlíně, Beta v Denveru či Space nebo Privilege na Ibize. Kromě jiného se uživá také pro festivaly jako jsou Creamfields, Glastonbury, The Glade, a kapely jako Chemical Brothers, Massive Attack či Jamiroquai používají Funktion One na svých koncertních turné. Můžeš nám tedy jako první věc říct, z čeho všeho se tento sytém skládá?
Zvukový systém se obvykle skládá ze vstupního zařízení jako je mikrofon pro hlas nebo hudební nástroje, nebo hudebními přehrávači, jako například gramofon či přehrávač CD. V obou případech jde signál do mixážního pultu na režii což, zesiluje původní signál na takovou úroveň, kterou bychom například mohli řídit crossover nebo výkonový zesilovač. Na mixážním pultu se přidávají basy, středy a výšky, či efekty do zvuku. Další úrovní v tomto rozlehlém zvukovém systému je crossover. Zvuk má 10 oktáv (porovnáváno s 1 oktávou světla). Rozdíl mezi nízkou a vysokou frekvencí je tak velký, že zvukový rozsah musí být rozdělený do 3 nebo 4 frekvenčních pásem, aby usnadnily velmi rozdílná fyzická měřítka mezi vysokou a nízkou frekvencí. Tyto signály jsou poté zaslány do zesilovačů, které zesílí reproduktory, které jsou orientované na specifická frekvenční pásma. Reproduktory jako takové musí být smíchané tak, aby byly vnímané jako celek.

Jak fungují reproduktory?
Výkonový zesilovač zasílá elektrické ekvivalenty hudby či signálu do kmitací cívky reproduktoru. Tím produkuje magnetické pole. Magnetické pole vzájemně působí na pole, které již působí na kmitací cívku z trvalého magnetu reproduktoru. Tato vzájemná intrakce vyrábí přední a zpětný pohyb kmitací cívky, která je připojena ke jejímu kónusu. Tento pohyb produkuje zvuk.

Posledních deset let jsme mohli vidět spousty značek přicházejících na trh se zvukovým systémem Line array. Váš systém je na bázi bodového zdroje (Point source system). Co dělá váš zvukový systém speciálním a rozdílným? Či jinými slovy, jaký je rozdíl a výhoda vašeho systému bodového zdroje v porovnání s line array systémem?
Toto je velká otázka! Stručně, když posloucháte zvukový systém Funktion One, jen jeden set reproduktorů můžete slyšet z jakékoliv pozice. Efekt je velmi ostrý, přesně stanovený, s následně vzrušujícím charakterem dozvuku. Mezitím co line array spoléhá na defektní spolupráci nebo na spolupráci několika ovladačů, které dosáhnou ucho v trochu rozdílných časech. Tak jako sluchový systém může rozštěpit 15 miliontin sekundy, přední hrany zvuku jsou vnímané rozmazaně, což má za následek zvuk, které zní vzdáleně a nevyvolává tolik vzrušující pocit. Kromě toho máme unikátní patentovanou technologii pro hlasový rozsah, který má masivně nižší zkreslení než tradiční zařízení, které používají jiné firmy.Můžeš nám vysvětlit důležitost proč by DJové neměli hrát s MP3 soubory na velkých profesionálních zvukových systémech?
Protože MP3 soubory jsou z 10 – 20 % informací z CD, a CD jako takové nemá dostatek informací, aby bylo pravou náhradou pro analog. MP3 zvukové soubory jsou tedy velmi oslabené. Při nedostatku basové hloubky jsou vysoké frekvence chroupavé a veškerá tichá, ale vnímatelná informace jako například harmonické kmity a dozvuky chybí. Vnímatelný účinek je tupý, neživý, bezrozměrný a rušící zvuk se hodí, tak akorát pro lap top, protože při používání v profesionálních situacích nevyvolává žádnou změnu v publiku.

V červnu jsi navštívil pražskou O2 Arenu, když se konala Sensation. Po tvé návštěvě ti můžeme říci novinku. O2 Arena má nově namontované vykrytí čtvrtého patra, které by mělo vylepšit akustiku. Co si myslíš o akustice pražské O2 Areny?
Můj dojem je, že akustika pražské O2 Areny je lepší než se dalo očekávat. Vykrytí by akustiku mělo ještě více vylepšit.

Hlavní sál pražské O2 Areny má velikost 90 metrů na délku a 60 metrů na šířku. První patro galerie má na výšku 5,5 metru a jde přes výšku 12 metrů do klubového patra, nad klubovým patrem je v 16 metrech vysoký kruh se sky boxy. Jaká zařízení máte v plánu přivést na Transmission 2009, abyste vytvořili ten nejčistší zvuk na každém místě pražské O2 Areny?
Funktion One systém (Point source) může být zaměřen pouze do publika, čímž se vyvarovává nedostatkům z odrazových a mnohonásobných zdrojů, což není případ systému line arrays. Pro Transmission použijeme 2 hlavní zavěšené sestavy reproduktorů a 2 tzv. delay sestavy. Přivezeme 58 reprobeden Res5, 10 beden Res4D a 36 subbasových beden F221. Pro DJský pult použijeme Res3 a basové bedny F121.

Co můžeme očekávat od Funktion One v budoucnu? Pracujete na nějakých speciálních projektech či technologiích, které přenesou zvukový systém na jinou vyšší úroveň, než tu jakou známe teď?
Strávil jsem 40 let svého života učením se a vylepšováním technik reproduktorů k produkování zvuku. Momentálně pracujeme na ještě silnějším systému pro eventy velikosti jako je Transmission, a pod. Troufám si říci, že to značce přinese novou cestu, dál za hranice line array a point source systémů.

Máš nějaký sen, který sis si rád splnil?
Ano, mám sen, že všichni lidé budou oceňovat souvislosti všech věcí a porozumí, jak mají pocity každého člověka vliv na pocity druhých osob, tím nahradí strach a agresi láskou a starostí.

Velmi pěkná slova Tony. Mnohokrát ti děkujeme za tvůj čas a velmi se na tebe a tvé kolegy těšíme na Transmission 2009. Bude to určitě velká zkušenost. Jsme opravdu nadšení, že uslyšíme zvukový systém Funktion One na Transmission 2009.

Originální rozhovor v angličtině si můžete přečíst na
http://www.unitedmusic.cz/en/#/en/news/transmission-2009/Funktion-One-sound-system-at-Transmission-2009-Interview-with-Funktion-One-founder-Tony-Andrews/

Více na www.transmission.cz a htp://www.funktion-one.com


Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 13. 11. 2009 08:30
Chovancová, Michaela. 2009. Špičkový anglický soundsystém Funktion One na Transmission. Vychytané.cz. [Online] 13. 11. 2009. [Citace: 5. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2604. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Spickovy-anglicky-soundsystem-Funktion-One-na-Transmission
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.117s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.212.99.248
Serverový čas: neděle 5. února 2023 11:55