Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

DJ Toky - perličky z rozhovorů

DJ Toky je nejznámějším Slovenským DJem, který má pevně vybudovanou pozici také u nás.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Apokalypsa - Techno Energy
pátek 20. listopadu 2009 21:00
(konec +- sobota 21. listopadu 2009 04:00)
BVV
Brno (CZ)
Kromě dechberoucí techniky práce s gramofony je znám také díky své produkci, se kterou to dotáhl až na věhlasný německý techno label Tresor. S pseudonymem Rumenige předvádí své umění "tučných zvuků" po celé Evropě také jako live-act.

Proč ale vznikl tento článek? Není problém si Juraje zabookovat kamkoliv na kteroukoliv akci, pokud máte dostatek prostředků a Toky má volno. Problém nastává až v okamžiku, kdy chcete po nejslavnějším slovenském DJovi, aby vám odpověděl na otázky v rozhovoru. V takovém případě Toky nezná bratra, nechává se zapírat, dělá, že spí anebo jednoduše ignoruje otázky. Jeho neochota vystupovat v interview pramení zřejmě z určité "punkovosti", která tohoto matadora domácí scény provází už od prvopočátků, kdy mixoval dancefloor a house music, až do dnešních dob, kdy je jeho doménou ryzí minimal techno (rozuměj kompozicí, nikoli rychlostí). Zároveň Toky jako člověk, který se na scéně pohybuje pravděpodobně mnohem déle než kdokoli z nás ostatních, ví nejlíp o pomíjivosti takových rozhovorů a to je další důvod, proč raději odmítne než by snaživě odpovídal. Proto místo interview vznikl profil okořeněný o to nejlepší, co Toky přece jen prozradil v nemnoha rozhovorech, které existují. Udělejte si sami obrázek, jak je těžké slovenského mistra přinutit, aby něco prozradil.Osmatřicetiletý Juraj Tokár aka Toky pochází z Bratislavy a profesionálním DJem je již od roku 1992. Elektronická scéna ho naplno atakovala, když mu bylo 12 let. Tehdy si začal nahrávat kazety z rakouského státního rádia Ö3 a protože tuzemská "nabídka" rozhlasových stanic byla ubohá či spíše žádná, byl to pro něj tehdy cenný zdroj opravdu aktuální muziky. I Toky na tom byl tehdy stejně, jako o pár let později další a další generace fanoušků taneční muziky odkázané víceméně jen na rozhlasové vlny. Ale pak přišla možnost účastnit se kursů DMC v Bratislavě, po které Juraj hrábl všemi deseti a tím si vesměs nalinkoval kariéru profi DJe. Jedno z prvních hostování Tokyho ve slovenském éteru se odbylo v relaci Crystal House na bývalé stanici Radio Ragtime. Toky měl i vlastní pořad v již neexistujícím rádiu RMC a věhlas i za hranicemi Slovenska mu zajistila relace Clublab, kde měly jeho sety pravidelné místo jednou za měsíc.

Toky měnil účesy, měnil techniku (kromě vinylu přibíral na pomoc také samplery či Final Scratch), co ale vždy zůstávalo, byl cit pro úderné skladby jako stvořené pro taneční parket. Nekompromisní techno, zvukový minimalismus, podivuhodná práce s technikou - to byla po dlouhá léta vizitka mistra Toky. V setech se netajil svým respektem k tehdejší nově se rodící Birminghamské scéně a zároveň také nevynechal příležitost zahrát domácí slovenskou produkci. Sám se také podílel na věhlasu slovenského techno labelu Olga + Jozef, konkrétně svými tracky na druhé desce v pořadí a později na dalších EP. Toky je autorem řady techno kompilací, např. Booomerang či slavné Techno Energy 10. Pravověrný technař, chtělo by se říct. Ale jak je to doopravdy?- Tuto vizitku "ortodoxní" mi dali jen lidé, ono to nikdy tak nebylo. Já mám rád všelijakou muziku: živou, taneční a především alternativní.
(Toky v pořadu Frisbee 23 v televizi Óčko, v odpovědi na otázku, zda je "ortodoxní technař")

- Osem
(Tokyho odpověď na otázku, co považuje za největší úspěch projektu Olga a Jozef)

- Ty musíš prísť!
(Takto Toky doplnil větu, která měla zvát lidi na jistou techno party)

- A hlavně jsou tam baby!
(Odpověď na otázku, jak je na Slovensku)

A na závěr legendární Tokyho "genderově nekorektní" odpověď na otázku "Jsou lepší baby u nás nebo na Slovensku?":
- "To je těžká otázka, všude jsou jiné... ale..." Přepis nelze publikovat, více viz video: http://www.youtube.com/watch?v=tPHKcy1nQC0
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 4. 11. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. DJ Toky - perličky z rozhovorů. Vychytané.cz. [Online] 4. 11. 2009. [Citace: 29. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2575. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/DJ-Toky---perlicky-z-rozhovoru
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.142s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: úterý 29. listopadu 2022 03:02